Connect with Us

HABERET E MITROS/SEVDA ME KONSULLEN KANADEZE

Aktualitet

HABERET E MITROS/SEVDA ME KONSULLEN KANADEZE

Publikuar

-

Nga Mitro CELA

Udhëtimi drejt Kanadasë, mori rrugë gjatë një darke. Nën efektin e veres “Kallmet” dhe të peshkut të pjekur në kripë, më thotë Filip Çakuli:
– Kam një haber: bisesmeni Bujar Paralliu, do të shkojë në Kanada.
-Nuk përbën lajm për mua?!
– Dëgjo deri në fond, o i uruar! A është në nderin tonë ta lëmë vetëm, si jetim mikun tonë? Urdhër: merri leje Ezmerkës dhe përgatit valixhen. Udhëtimi: xhaba! Bileta: bisnes klas.
Po më tej? Duhej shkuar në Romë për vizë… Dhe një të enjte, fluturuam ndrejt Romës… Shi. Qamet. Trafik. Morali: në dyert e ambasadës kanadeze përfunduam në orën 12. Na thotë polici:
-Tepër vonë! Letrat për viza dorëzohen deri në orën 11. Në orën dy, konsullata jep përgjigje.
E pamë si gjynahqarë. Pamja jonë, si duket, preku policin. Na la takim për në orën dy.
Dhe ndodhi thagma! Na priti konsullja: Linda Gagna. E re. E bukur. Bionde nga ato, që edhe pse prapa xhamit, të bën të ëndërrosh me sy hapur! Na buzëqeshi. U zgërdhiva edhe unë. Më doli engllësht. Buzëqeshja ishte për bisesmenin. Normale. Ai sa ka mbushur 35 pranvera. Kujtova mamanë. Shumë pjellore: 13 fëmijë. Gjë e bukur! Unë jam I njëmbëdhjeti. Por i datëlindjes 1948?!
Dorëzuam letrat. Bëmë pagesën. U ulëm në sallë. Në tension. Pa fjalë, si murgjit budistë…Kërciti një bravë. U hap një derë…Ruana Zot!…Drejt nesh erdhi Linda. Nisi të flasë:
-Në shqip fjala “Albania” ka dy kuptime. Emër vendi dhe emër zogu. Edha fjala “kanada” ka dy kuptime. Së pari, shtet në Amerikën e Veriut. Së dyti, në shekullin e dytë, para erës së re, ka jetuar një fillozof indian. E quanin Kanada. Ai ka zbuluar, para grekëve të lashtë, teorinë mbi atomin. Sipas kësaj filozofie, universi përbëhet nga pesë elementë: uji, zjarri, toka, ajri, eteri. Perimet kanë vetëm ujë. Insektet: ujë dhe zjarr… Njeriu formohet nga pesë elementët…
-“Kodrat e buta” të Lindës, me sa elementë i ka “gatuar” nëna natyra? – i thashë shqip mikut tim.
Linda i mori fjalët për kompliment. Buzëqeshi dhe më shterngoi dorën me delikatesë femërore. Ky gjest më bëri aq trim sa e ftova për darkë…Kuptohet. Nuk pranoi…Nxorri si sebep punën…Nuk ja mora për keq…Për të mos na “vrarë” me refuzimin, siç bëjnë biondinat në Tiranë, na këshillojë të mos largohemi nga Roma pa shijuar “Picën Berluskon”.
– E dini historinë e kësaj pice? Tha Linda…Jo I thashë, edhe pse e kisha lexuar në internet. … “Pica Berluskoni”, si për ironi është recetë finlandeze. Prodhim i kompanisë “Koti Pizza”. Në vitin 2005 në Helsinki u organizua një panair për ushqimin. Berluskoni këmbënguli që panairi të bëhej në Parmë, sepse ai mendon që Parma është kryeqytet i ushqimit në Evropë. Argumenti: Në Parmë bëhet djathi i famshëm parmixhano. Kuptohet këmbëngulja e Berluskonit, i “thartoi” filandezët. Për hakëmarrje, kompania filandeze “Kote Pizza” nxorri një recetë të re pice me thekër, qepë të kuqe, kërpudha dhe … mish dreri të tymosur…Dhe e quajti “Piza Berluskon”… Mishi i drerit i tymosur e bën kaq të veçantë në shije, sa “Pica Berluskon” është bëre e preferuar në Finlandë, Itali, Poloni dhe sidomos në SHBA.
Nuk është vështirë në Romë të gjesh një piceri të mirë. Porositëm sipas këshillës së Lindës…Doli fjala ime: Biondinat kurrë nuk gabojnë kur japin…këshilla.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aktualitet

Këshilla-Si të mbroni veten dhe familjen tuaj nga tërmetet

Publikuar

-

Për dallim nga llojet e tjera të fatkeqësive natyrore, tërmetet mund të ndodhin në çdo kohë, pa ndonjë njoftim. Të jesh i përgatitur për një tërmet do të bëjë ndryshimin në aftësinë për të mbrojtur veten, familjen ose shtëpinë tënde në rast të tërmetit. Vazhdoni të lexoni për të mësuar se si të përgatisni shtëpinë dhe familjen tuaj për një tërmet, si dhe çfarë të bëni gjatë dhe pas tërmetit për të qëndruar të sigurt.

Çfarë të bëni gjatë një tërmeti

Tërmetet mund të godasin krejt papritur dhe pa paralajmërim. E rëndësishme është që që në dridhjen e parë të merrni masa mbrojtëse.

Gjeni strehë në vendin më të afërt

Nëse ndodheni jashtë, gjeni strehë ku të mundeni por mos u fusni brenda.

Nëse jeni në zyrë a shtëpi, gjeni strehë në një vend të sigurt ku të jeni të mbrojtur nga gjërat që bien.

Mos lëvizni prej andej deri sa tërmeti të ketë ndalur.

Strehohu, mbulohu dhe mbahu fort

Që në goditjen e parë futuni nën një mobilje siç mund të jetë tavolina dhe qëndroni aty.

LEXO EDHE:  HABERET E MITROS/MILETI FITOKA MË SHUMË ME BISNES?

LEXO EDHE:  Haberet e Mitros/ Modeli i ri ekonomik

Mos u fusni poshtë krevatëve apo dollapëve të lartë që mund të shemben.

Mbuloni kokën dhe sytë mbajini mbuluar për t’u mbrojtur nga objektet fluturuese ose ato që bien.

Me njërën dorë mbuloni kokën dhe me tjetrën mund të mbaheni në një cep të mobiljes nën të cilën jeni strehuar.

Nëse mobilja lëviz, lëvizni bashkë me të.

Qëndroni nën të deri sa të jeni të sigurtë që goditjet kanë mbaruar.

Nëse nuk qëndroni dot nën pragun e derës apo nën një mobile, qëndroni pranë një shtylle të brendshme të shtëpisë dhe mbroni kokën dhe qafën.

Pragu i Derës

Pragu i derës është një nga më të fortat e të gjithë pallatit apo godinës.

Në prag duhet të përpiqeni të mbani këmbët hapur për të ruajtur ekuilibrin, të mbështeteni në njërën anë dhe me krahë të mbani fort derën./

CNA.al

SHPERNDAJE KETE MATERIAL INFORMUES

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Termet i frikshem ne Shqiperi

Publikuar

-

Nga

Nje termet 5.8 balle ka goditur Shqiperine 32 km larg Tiranes, ne detin Adriatik.

Njoftohen deme materiale dhe panik tek njerzit qe kane dale ne rruget e Tiranes.

Lekundjet jane ndjere te forta  ne Tirane, Elbasan, Durres. Korce, Fier etj…

Njoftohen deme materiale…vijon

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Provokimi i Mustafa Nanos: Duhet të jemi më racionalë me Enver Hoxhën

Publikuar

-

Nga

Këtë verë, libri i Isuf Kalos “Blloku” ka bërë jehonë të madhe. Libri është një dëshmi e njeriut, i cili ka qenë pranë ish-diktatorit Enver Hoxha për vite me radhë, duke qenë se ishte doktori i tij personal. Megjithatë, “Blloku” i Kalos ka marrë shumë kritika.

Në monologun e kësaj të premteje në emisionin “Provokacija”, gazetari Mustafa Nano ndalet pikërisht tek ky libër. Ai thotë se mënyra se si Isuf Kalo ka folur për Enver Hoxhën është e pakuptueshme dhe e pafalshme për shumë njerëz.

 

 

Sipas tij, Kalo e ka nxjerrë diktatorin si tepër human, baba të devotshëm, bashkëshort të mirë dhe si një politikan serioz. Edhe pse ka një mendim tjetër për Enver Hoxhën, Nano thotë se “Blloku” është një dokument historik i rëndësishëm, për të cilin në të ardhmen shumë njerëz do jenë të kënaqur që ekziston.

“Më duhet të them se as mua nuk më puqet Enver Hoxha i Kalos me Enver Hoxhën që unë njoh. E megjithatë nuk jam dakord me ata që sulmojnë Isuf Kalon. Blloku i tij mund të ketë provokuar shumë vetë, ndoshta ndokënd edhe mund ta ketë lënduar por, përtej të gjitha shijeve e ndjesive individuale, ky libër është një dëshmi interesante për kohët e komunizmit. Pas 50 vjetësh askush nuk do të kujtohet ta sulmojë Isufin për anëmbajtje apo empati për të ligun. Të gjithë do jenë të kënaqur që kjo dëshmi është dhënë. E që është dhënë në mënyrë të sinqertë. Blloku është një dokument historik i rëndësishëm”, thotë Nano.

Por moderatori i “Provokacijas” thotë se ka bërë edhe një vëzhgim të fundit. Sipas tij, tashmë që jemi 30 vite pas përmbysjes së komunizmit, duhet ta gjykojmë në mënyrë më racionale diktatorin Enxer Hoxha.

Sipas tij, nuk duhen thënë thënë deklarata të panevojshme që e shndërrojnë figurën e Hoxhës si bartës të të gjitha të këqijave dhe veseve të botës.

Nano merr shembull librin e Ylljet Aliçkës në librin e tij më të fundit, ku thuhet se një grua e dënuar me vdekje u fut e gjallë në dhé. Kur fshatarët i bënë gropën u lemerisën teksa dëgjonin rënkime të dala nga thellësia e tokës.

Përshkrime të tilla na ndihmojnë të nxjerrim dufin ndaj diktatorit, por nuk na ndihmojnë për të kuptuar se kush ishte në të vërtetë ai, thotë Nano.

 “Kam vënë re që ca e ca vijojnë të flasin për Enver Hoxhën ashtu si kanë folur një ditë pas përmbysjes së regjimit të tij, domethënë duke shtënë në punë veç mllef, urrejtje, neveri, apo ku di unë. Kur bëhet ky diskutim, njerëz të tillë, që rëndom kanë edhe përvoja personale vuajtjesh e persekucioni, përpiqen ta likujdojnë Enver Hoxhën si personazh të historisë thjesht duke thënë se ai ishte një maskara, qen e bir qeni, një armik i popullit të vet, një tradhtar, etj, etj. Unë mendoj se 30 vjet pas rënies së komunizmit mund të jemi pak më racionalë. Dhe të jesh racional nuk do të thotë të mohosh që ai ka qenë një diktator. Jo, kjo gjë tanimë është e dokumentuar. Edhe komunisti më budalla, thellë-thellë, bie dakord se Enver Hoxha ishte një diktator.

Të jesh racional do të thotë të mos thuash mufka që synojnë panevojshmërisht ta shndërrojnë figurën e Hoxhës nga katran në katran me bojë, që e nxjerrin atë si bartës të gjithë të këqijave apo veseve të botës, që e nxjerrin atë edhe pervers, pedofil, manjak seksual, vrasës manjak. Ah, se harrova, edhe homoseksual. Sepse dihet se çfarë mendojnë shqiptarët për një homoseksual.

Të jesh racional është edhe të mos thuash, siç thotë Ylljet Aliçka në një libër që sapo e ka publikuar, që një grua u dënua me vdekje thjesht se Enver Hoxha donte ta kishte si të dashur dhe se ajo i tha “jo”. Për këtë “krim”, ajo u fut në dhé e gjallë. Madje, fshatarët e zonës, ku kësaj gruaje i bënë gropën, u lemerisën teksa dëgjonin ca rënkime të dala nga thellësia e tokës, që ishin rënkimet e kësaj gruaje duke dhënë shpirt. Tani, gjatë regjimit të Enver Hoxhës ka pasur pa fund drama e tragjedira humane. Kjo nuk diskutohet, siç nuk diskutohet që fajtori kryesor për ato ka qenë Enver Hoxha. Ne mund të stisim edhe tragjedira të tjera në një roman fiction. Por mund t’i vëmë pak fré fantazisë dreqi ta hajë! Një njeri që futet i gjallë nën dhé nuk ka se si të rënkojë. Aq më pak ka gjasa që rënkimet e saj të jenë dëgjuar nga fshatarët e lemerisur. Sepse do të ketë dhënë shpirt shumë kohë para se toga e varrmihësve apo xhelatëve të kenë mbledhur rraqet e të jenë larguar. Le ta themi copë: Përshkrime të tilla na ndihmojnë të nxjerrim dufin ndaj diktatorit, por nuk na ndihmojnë për të kuptuar se kush ishte në të vërtetë ai”, u shpreh moderatori i “Provokacijas”./abcnews.al

LEXO EDHE:  Haberet e Mitros/Kush e “vrau” farin e Lisbonës

LEXO EDHE:  Haberet e Mitros/ Berisha nën hijen e Bashës?

 

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: