Connect with Us

A mund të mbetet Izraeli një demokraci ?

Uncategorized

A mund të mbetet Izraeli një demokraci ?

Publikuar

-

Nga Dana Milbank

Njëmbëdhjetë vjet më parë, së bashku me vajzën time të vogël, hyra në bodrumin e një sinagoge, duke e zhytur trupin e saj të vogël, nga koka tek këmbët, brenda një vaske me ujë. Ajo doli prej andej, duke vjellur ujin dhe duke u kollitur, pastaj filloi të merrte frymë thellë.

Në fakt, zhytja në një banjë hebreje, një ritual i quajtur mikvah, tingëllon disi makabre. Por kishte një arsye të rëndësishme: Nëna e saj nuk është hebreje, dhe sipas zakoneve tona dhe ligjit izraelit, besimi trashëgohet vetëm nga prejardhja e femrave, kështu që unë e konvertova vajzën time.

Duke u siguruar që ajo është hebreje në sytë e shtetit Izraelit, kjo më jep njëfarë paqeje shpirtërore e mendore. Nëse Gestapo do të rrikthehet ndonjëherë, ajo dhe pasardhësit e saj, do të kenë një vend ku të shkojnë të strehohen. Edhe pse një kërcënim i tillë, duket i paimagjinueshëm sot. Ndoshta nuk ka patur kurrë më parë një kohë më të mirë apo vend, se të qënit hebre në shekullin e XXI-të në SHBA.

Gjithësesi, mbetet ende një ndjenjë e thellë makthi, dikush mund të thotë edhe paranojë, tek hebrejtë pas shekujsh persekutimi. Izraeli, shteti hebre, është kundërhelmi për këtë frikë. Ligji i Rrikthimit, i miratuar nga qeveria e David Ben-Gurionit në vitin 1950, garanton shtetësinë izraelite për të gjithë hebrejtë që shpërngulen në Izrael.

Ai ligj kishte për qëllim të garantonte, që Izraeli do të mbetet hebre (paradoksalisht palestinezët, nuk e kanë këtë të drejtë). Por ajo gjithashtu do të thotë se, pas Holokaustit, dhe mijëra vite endjesh nëpër botë, ka pasur më në fund një vend, në të cilin mund të shkojnë të gjithë hebrenjtë dhe të mbrojnë veten, në rast se askund tjetër nuk ka siguri.

Kjo është arsyeja, pse veprimet e Benjamin Netanjahut, në prag të zgjedhjeve të fundit parlamentare, ishin aq monstruoze. Në një përpjekje të suksesshme, për të marrë vota nga partitë e ekstremit të djathtë, kryeministri u zotua se nuk do të ketë shtet palestinez, për aq kohë sa ai të jetë në krye të vendit. Kjo ishte haptazi një çjerrje e maskës, duke zbuluar atë që në fakt dyshohej prej shumë vetëve:Netanjahu nuk ka asnjë interes tek një zgjidhje me dy shtete.

Netanjahu, u përpoq të largohej nga ai qëndrim menjëherë pas zgjedhjeve, duke siguruar gjatë disa intervistave për televizionet amerikane NBC, NPR dhe Fox se ai ende mbështet, të paktën teorikisht, një zgjidhje paqësore me krijimin e dy shteteve. Tërheqja e tij dukej nominale dhe e pasinqertë, por edhe nëse ky gjest është risigurues, braktisja e idesë së një shteti palestinez, do të shkatërrojë me siguri shtetin hebre, ose në rastin më të pakët, do të nxisë krijimin me shpejtësi të bombës bërthamore nga ana e Iranit.

LEXO EDHE:  Ndahet nga jeta Avdi Rexha/ Simbol i paqes njerëzore

Kjo nuk është një çështje ideologjike por aritmetike. Pa një shtet palestinez, Izraeli mund të jetë ose një shtet hebre ose një demokraci, por jo të dyja. Nëse anekson territoret palestineze dhe mbetet demokratik, ato do të ndahen përafërsisht në mënyrë të barabartë, midis hebrenjve dhe arabëve. Nëse i pushton ato territore dhe shtyp të drejtat e arabëve, Izraeli pushon së qëni një shtet demokratik.

Në Bregun Perëndimor, Gaza dhe Jeruzalem, jetojnë afërsisht 4.4 milionë palestinezë, ndërsa 1.4 milionë të tjerë jetojnë brenda Izraelit. Kjo i vendos ata në barazi të përafërt me hebrejtë, të cilët janë pak më tepër në numër, afërisisht 6 milionë. Rritja e popullsisë dhe normat e larta të fertilitetit tek palestinezët, tregojnë se brenda pak vitesh, hebrenjtë do të jetë një pakicë mes lumit Jordan dhe Mesdheut.

Disa eksponentë të krahut të djathtë, i kundërshtojnë këto shifra, dhe përpiqen të mbështesin tezën e dyshimtë, se në rast se Izraeli do të aneksojë territoret palestineze, mund të mbijetojë ende si një shtet demokratik hebre. Këta janë pikërisht ata votues, të cilët Netanjahu i peshkoi në momentet e fundit, kur tha një ditë para zgjedhjeve, se nuk do të lejonte një shtet palestinez, dhe kur paralajmëroi ditën e votimeve se “votuesit arabe po mësynin nga jashtë në turma”.

Por në fund, s’mund të ketë asnjë shtet demokratik hebre, përveç nëse ekziston edhe një shtet palestinez. Miku im Xhefri Goldberg, në një artikull në “The Atlantic”, mbi për të ardhmen e dyshimtë të hebrenjve të Evropës, kujton një ngjarje, në të cilën ai merrte pjesë vjeshtën e shkuar me liderët hebrenj amerikanë, në rezidencën e zv.presidentit amerikan Xho Bajden.

Bajden, kujton Goldberg, tregoi historinë e një vizite të gjatë, ku takoi kryeministren e dikurshme të Izraelit, Golda Meir, e cila i tha atij se “arma e fshehtë” e Izraelit, ishte se hebrejtë “nuk kanë vend tjetër ku të shkojnë”. “është thjesht emblematike”- citon Goldbergu, t’u ketë thënë Bajden hebrejve amerikanë. “Nuk ka vend tjetër ku të shkoni, dhe ju e kuptoni këtë tek kockat tuaja, se pavarësisht sesa mikpritës, të rëndësishëm, angazhuar dhe sesa thellë ju jeni përfshirë në Shtetet e Bashkuara. . . ka vetëm një garanci. Me të vërtetë ka vetëm një garanci absolute, dhe ky është shteti i Izraelit “.

Goldberg mendoi se Bajden i referohej “nocioneve të vjetëruara rreth ankthit hebre”. Por kjo mund të ndryshojë. Kjo është arsyeja, se përse unë e zhyta fëmijën tim në mikvah. Dhe kjo është gjithashtu arsyeja, pse unë jam tmerruar nga mohimi i Netanjahut për një zgjidhjeje me dy shtete. Pa dy shtetet, nuk do të ketë edhe një shtet hebre, dhe nëse Zoti na ruajtë, vajza time ose pasardhësit e saj, një ditë nuk do të kenë vend tjetër ku të shkojnë. /”Uashington Post”/

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

A do ta nxjerrë të pafajshëm Artan Gjermeni, ish-deputetin Salianji?!

Publikuar

-

Nga

Në Gjykatën Penale të Tiranës ka filluar të zhvillohet proçesi gjyqësor në lidhje me çështjen e bujshme, “Babale”, një skenar që zili do ta kishte zili edhe Hollivudi, ku është i përfshirë ish-deputeti i PD-së, Ervin Salianji, gazetari Jetmir Olldashi, Fredi Alizoti dhe i ashtuquajturi “Babale”, apo Albert Veliu.

Katër personazhe, të cilët rreth një vit më parë ngritën në këmbë opinionin publik duke sajuar një film aksion që fillonte tek ministri i Brendshëm në atë kohë, Fatmir Xhafaj, tek vellai i tij Agron Xhafaj, që shkonte deri te kryeministri dhe emra të tjerë drejtues të lartë të mazhorancës, por edhe të opozitës.

Në atë kohë “Babalja” dhe Alizoti mbaheshin nga PD si dy “xhevahire”, por më pas gjerat filluan të zbërtheheshin një e nga një. Tani, pasi çështja shkoi tek Krimet e Rënda, përfundoi tek Prokuroria e Tiranës.

Prokurorët akuzojnë Ervin Salianjin dhe gazetarin Olldashi, si personat që kanë inskenuar gjithë atë zhurmë dhe tymnajë të ngritur në lidhje çështjen “Babale”.

Por, çfarë po ndodh në Gjykatën e Tiranës dhe a po përpiqet Artan Gjermeni, njeriu që po shqyrton çështjen, për ta nxjerrë të pafajshëm Ervin Salianjin dhe mikun e tij gazetarin Olldashi?

Burimet janë të ndryshme, lajmet janë kontradiktore. Dikush pretendon se Gjermeni është i majtë, dikush pretendon se për shkak të mos kalimit të Vettingut mund të bëjë qoken e radhës tek Salianji, e kështu me radhë.

Por, në korridoret e Partisë Demokratike, zërat thonë se Salianji do të dalë i pafajshëm dhe se gjithçka me Gjermenin është mbyllur, nëpërmjet dy linjave të tjera.

Linja e parë, bazuar te opozitarët është një lidhje e përfaqësueve ligjorë të Salianjit që nga fillimi i procesit penal me gjyqtarin Artan Gjermeni.

LEXO EDHE:  Konflikti në Rripin e Gazës/ “Izraeli shumë pranë fitores”

LEXO EDHE:  Konflikti në Rripin e Gazës/ "Izraeli shumë pranë fitores"

Një nga bashkëpunëtorët e Salianjit, i cili është në krah të tij dhe mbrojtës kryesor i tij ka një lidhje të fortë familjare me Gjermenin, çka çon në dyshime se mund të ketë marrë një premtim për pafajësi.

Një lidhje tjetër që ka rënë në duart e opozitarëve është edhe drejtuesi i Fokus Media, Irfan Hysenbelliu, i cili njihet për mbështetjen që ka ndaj Salianjit dhe ish-sekretares së tij Grida Duma. Kjo dyshe ka një suport të plotë mediatik nga mediat e Irfan Hysenbelliut.

Artan Gjermeni njihet për lidhjen e ngushtë dhe miqësinë e veçantë që ka me botuesin e mediave që nga ana tjetër është mik i ngushtë i Salianjit.

Këto janë dy tezat që qarkullojnë në korridoret e opozitës, për të nxjerrë të pafajshëm Ervin Salianjin.

Por, a do të mundet Gjermeni që ta nxjerrë të “palagur” ish-deputetin e PD-së, që ndezi flakë e zjarr një vit më parë politikën shqiptare.

Nga ana tjetër, teza se ai nuk kalon Vettingun, problemet me sistemin, janë një shans për Gjermenin, i cili shumë shpejt pritet të braktisë sistemin e drejtësisë.

Përtej çdo skenari “Babale” apo jo, tani gjithçka ka ngelë në dorën e Gjermenit. Gurët e shahut po luhen të gjithë. Salianji për pafajësi, dhe drejtësia për mosdrejtësi. Të shohim se çdo të ndodhë./ CNA.al

Alizoti “plas bombën” në Gjykatë/ Salianji na ofroi 200 mijë euro

Dosja “Babale”/ Salianji sjell prova të reja, si u manipulua zëri i Agron Xhafajt

“Çështja Babale”/ Alizoti “masakron” Salianjin: “Bëra çfarë më the për të marrë paratë, hap kamerat kur jemi takuar në PD”

“Kam bërë zërin e Agronit, lekët do mi jepte Salianji”/ Alizoti “fundos” ish-deputetin

Dosja “Babale”/ Salianji sjell prova të reja, si u manipulua zëri i Agron Xhafajt

LEXO TE PLOTE

Politikë

Deputeti Murrizi e thotë troç: PD-PS, pazare në kurriz të shqiptarëve

Publikuar

-

Nga

Deputeti i Partisë Demokratike, Myslym Murrizi, njëherësh dhe zvendëskryetar i Parlamentit, ka goditur fortë dy forcat kryesore politike, PD-PS, duke i akuzuar se bëjnë pazare të ndyra në kurriz të shqiptarëve. Pazare që do tu kushtojnë pasi tashmë ka ardhur një tjetër “usta”

“Nuk është lojë shahu PD-PS. Bëjnë pazare në kurriz të shqiptarëve, por ka ardhur “usta” tjetër. Do pajtohen ose në burg të Recit ose do përfundojnë si ish-ministri Tahiri.  Kanë qejf që ta lënë kështu siç është. Tentojnë të bëjnë marrëveshje. Nesër deputetë të opozitës kanë mbledhje me ambasadorët. Do u them që nuk do jap konsensus pa ndryshuar sistemin zgjedhor, artikuloi deputeti Murrizi./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Opinione

Shënim/ Pse fajin për zgjedhjet nuk e ka sistemi?

Publikuar

-

Nga

Sot në mesditë, koordinatori i Bindjes Demokratike, Astrit Patozi, ka rënë në një mendje me presidentin Ilir Meta, ish kreu i LSI-së, se përgjegjësi kryesor për situatën dhe krizën politike, që nga post 2008 , është sistemi zgjedhor. Një sistem për të cilin Ilir Meta bëri dhe grevë urie duke pretenduar se ishte shkatërrimtar për të. Por, në fakt, është po ky sistem që e bëri Ilir Metën vërtet polin e tretë politik në vend, me gati 19 deputetë, kur të gjitha forcat e mëdha i kishte kundër, jo shumë larg por dy vite më parë.

E kështu me radhë, lindi LSI-ja në 2009, në fakt si një forcë parlamentare, po nga ky sistem. E është po ky sistem që na prodhoi mandatet e djegura dhe një listë me individë që nuk i’u bindën partisë por hynë në Parlament dhe na treguan se Lulzim Basha vërtetë në vend të përfaqësuesve, të demokratëve dhe të shqiptarëve i kishte mbushur listat me sahanlëpirës, plaçkaxhinj, sharlatan, injorant, të pashkollë e gjithçka ndodhi ndodhej para, ashtu sikundër janë dhe shtresat e rilindjes në krahun tjetër, por nuk shfaqen, nuk flasin e nuk dëgjohen.

Po pse fajin nuk e ka sistemi?

Fajin nuk e ka sistemi për shkak se në Shqipëri problemi nuk është formula, pra mazhoritar, proporcional, mazhoritar i përzier me proporcional, listat e hapura apo listat e mbyllura.

Partitë politike në Shqipëri nuk funksionojnë si organizata të mirëfillta politike ku zgjidhesh, kalon një stad të caktuar, më pas largohesh, ka senate, ka njërëz me eksperiencë, dalin elita të reja e kështu me radhë. Nuk ndodh kështu! Është kryetari që vendos për të gjithë, pra kryetari është bajraktari i partisë. Ai që ka në dorë listat e deputetëve, ai që bën listat e komisionerëve, duke ia deleguar atij të degës, kryetari i degës përveç komisionerëve vendos dhe numëruesit, vendos drejtorët rajonal e kështu me radhë, bashkë me deputetët, e këta krijojnë një kastë të caktuar e cila është e gjitha në shërbim të bajraktarit në krye të partisë.

Prandaj, në thelb, në Shqipëri përtej asaj që artikulohet se sistemi është problem i madh, problem më i madh sot për sot janë kryetarët e partive, janë bajraktarët e tyre të cilët i trajtojnë ato si prona dhe biznese private. Ashtu siç është Edi Rama, ashtu siç është Lulzim Basha, po ashtu siç është dhe Ilir Meta, i cili partinë nuk pati besim t’ia linte më shumë se një muaj Petrit Vasilit, por ia kaloi gruas së tij.

Kështu është dhe Fatmir Mediu, që ka gjithë jetën kryetar, kështu është dhe Dash Shehi që ka gjithë jetën kryetar, kështu është Nard Ndoka, që ka gjithë jetën kryetar e kështu janë shumë e shumë parti në Shqipëri, të cilat janë formuar për të tjera, fillimisht idelale, apo të ndërtuara me të tjera qëllime, por që tani kanë katandisur si një tokë e xanun nga kryetarët e tyre, të cilët nuk lëshojnë një fije peri.

LEXO EDHE:  Fatmir Mediu flet nga SHBA: Po shkatërrohet besimi në demokraci

LEXO EDHE:  Kosove, partite politike nuk kane demokraci te brendshme

E ky është thelbi i problemit. Çfarëdo lloj sistemi të përdoret në Shqipëri, a nuk ishte mazhoritari me proporcional, që shkaktoi “dushkun”? A nuk ishte proporcionali rajonal, me lista të mbyllura, që na solli këtë Parlament që kemi sot? Këtë palo Parlament që u mbush me kriminel e banditë nga kryetarët e partive, apo budallenj nga ana tjetër.

A nuk ishte sistemi mazhoritar i përzier me proporcional që në zona të drejtëpërdrejta na ka nxjerrë deputetë nga më të fëlliqurit? A nuk ka qenë direkt sistemi mazhoritarë që nëpër bashki u zgjodhën njerëz të inkriminuar, jo vetëm në 30 qershor por dhe në zgjedhjet e kaluara lokale! Prandaj thelbi i problemit është tek bajraktarët, tek kryetarët e partive dhë më pas zbret dhe poshtë tek elektorati, pra tek qytetarët, tek mungesa e një kulture të mirëfilltë politike dhe e një respekti të denjë ndaj votës. Pra shitblerja e saj, pazari që ofrohet nga bajraktarët, por edhe oferta që pranohet për shkak të varfërisë dhe problematikave të thella social-shoqërore.

Mirë do të ishte që kasta politike përtej sistemit të bënte disa hapa të tjerë. Të zgjidhte disa problem të tjera. Pra të kishte një marrëveshje kombëtare në lidhje me sjelljen politike, në lidhje me veprimet dhe aktet politike sesa të bënin hipokritin duke propoganduar se është sistemi ai që po na bëka gjëmën dhe për këtë të na qajë më shumë Ilir Meta i cili krijoi një parti gjobaxhinjsh dhe hajdutësh që sot, pra nga ky sistem, ka 19 deputetë të larguar, ish ministra të korruptuar por edhe 19 të tjerë që kanë hyrë brenda në Parlament që pa folur dhe pa hapur gojën kuptohet se çfarë janë. E më pas janë banditët e Ramës, e më pas vijnë dhe qesharakët e Lulzim Bashës të shitur e të blerë nëpër lista.

Ndaj mirë do të ishte të jenë një herë të sinqertë, e të mos i’a vënë fajin këtij sistemi. Ja ku është sistemi i Kosovës, le ta implementojnë. E kanë dhe sistemin e parë, mazhoritarin me proporcional  të përzierë, le ta provojnë, e kanë dhe këtë sistem që është le ta provojnë. Në çdo lloj forme, në çdo lloj mënyre, sërisht aty askush nuk do të pranojë humbjen, të gjithë do grinden me njëri-tjetrin, deputetët do shiten, listat do të vendosen sipas qejfeve të kryetarëve përsa kohë funksionon një forcë politike, apo shumica e forcave politike si sekte të bajraktarëve që i shfrytëzojnë për qëllime personale

Ky është thelbi i problemit dhe asgjë me shumë se sa kaq./CNA.al

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: