Connect with Us

Si ta shfrytëzosh sa më mirë një takim të shpejtë!

Life Style

Si ta shfrytëzosh sa më mirë një takim të shpejtë!

Publikuar

-

Në ditët e sotme, njohjet janë “të shpejta”, mundësitë për të dalë një herë të dytë nëse nuk “ngjisni” me të parën, janë të pakta, ndaj cilat janë sekretet e këtij takimi?

Duke shfrytëzuar sa më mirë minutat e para, mund të kuptosh nëse je duke gabuar ose jo. Njësoj si në një intervistë pune, edhe në dashuri, duhet të mësosh se si të paraqitesh dhe me kë ke të bësh.

Përpiqu të mos jesh banale!

Ai ose ajo që “godet” me të parën në këtë takim të shpejtë, është dikush që prezantohet me pyetje origjinale. Janë të mërzitshme që në fillim pyetjet e tipit: “Nga vjen? Çfarë të pëlqen në përgjithësi? Çfarë pune bën?”. Edhe në jetën e përditshme, në fakt, pyetje të tilla nuk ngjallin ndonjë interes të veçantë. Ndaj është mirë të mendosh diçka ndryshe, në mënyrë që të tregosh se nuk je i ose e zakonshëm/me.

Përgatitu!

Nëse je i/e turpshëm/me ose do të jesh origjinale, atëherë është mirë të përgatitesh. Sigurisht, spontaniteti është i rëndësishëm, por nëse bllokoheni për dy ose tre çështje, është mirë të keni ndonjë përgjigje gati. Gjithashtu, me rëndësi janë frazat se si do të prezantohesh: jo fjalë të përgjithshme, por të veçanta, në mënyrë që të nxjerrësh në pah personalitetin tënd. Mos harro edhe evitimin e momenteve të sikletshme kur askush nuk flet në tavolinë.

Mos domino bisedën!

Është me rëndësi komunikimi mes palëve. Nëse gjendesh përballë dikujt që vetëm flet, mund të jetë shumë e mërzitshme ose irrituese. Bëhet fjalë për një takim, jo monolog. Ndaj lër hapësirën e nevojshme që edhe ai ose ajo të flasë, të rrëfejë.

Mos hyr në detaje të tepërta!

Një takim i parë, duan apo s’duam ne, është sipërfaqësor. Nuk duhet menduar se personi që ke përballë do të të njohë thellësisht në pak sekonda. Ndaj duhet të evitojmë detajet e tepërta të jetës sonë, punës apo karakterit. Nëse nis të rrëfesh fije për fije detajet e një pune që ke në dorë, mund të jetë shumë e lodhshme për palën që mbase deri pak momente më parë kishte qëllime të mira.

LEXO EDHE:  Si t’i bëni flokët kaçurrela të qëndrueshme

Buzëqesh dhe merr të tilla!

Gjuha e trupit është mjaft e rëndësishme, ndaj duhet të prezantohesh me buzëqeshje, sinjal i të qenit i/e gatshëm/me për këtë njohje të re. Me rëndësi është edhe sensi i humorit, pa e ekzagjeruar.

Mëso të lexosh gjuhën e gjesteve!

Çdo gjë që themi ose bëjmë përcjell tek pala komunikuese një reaksion. Nuk është fjala me patjetër për një përgjigje verbale, por shpesh një shprehi në mimikë, një lëvizje goje, një ngritje vetulle, një dorë që prek flokët. Ndaj është me rëndësi të kuptohet se çfarë ndjesie jep tek tjetri biseda jote. Kështu do të ndryshosh ose jo strategji.

Dëgjo

Përballë një personi që nuk e njohim, është me rëndësi të tregojmë interes në ato që thotë. Me rëndësi gjithashtu është të dëgjojmë me të vërtetë dhe jo në mënyrë sipërfaqësore. Kur kemi përballë dikë që hutohet vazhdimisht gjatë bisedës apo që nuk ndjek fillin e saj, mund të jetë shumë irrituese dhe aspak seksi.

Vish diçka origjinale!

Para se të hapësh gojën, ajo çka godet është imazhi yt, pra veshja. Ka rëndësi të kujdesesh dhe të zgjedhësh diçka që bie në sy. Një manikyr të veçantë, një palë vathë, një aksesor nëse je mashkull, pra, me pak fjalë, diçka që tregon se ke personalitet në veshje dhe stil.

Gjej pikën e përbashkët!

Kur nis të bisedosh me dikë që nuk e njeh, është mirë të zbulosh dhe të nxjerrësh në pah një ose disa pika të përbashkëta. Interesa, pasione, por edhe eksperienca të ngjashme; këto duhet të përdoren si armë në njohjen e parë. Në të kundërt, kundërshtitë e vazhdueshme ose argumentet gjithmonë kundër në bisedë nuk të çojnë në një takim të dytë.

Beso tek “kimia”!

Duhet të jemi të sinqertë, ndaj nuk mund të themi se “kimia” mes dy palëve nuk ka rëndësi në këtë njohje të shpejtë. Ndonjëherë madje nuk ka rëndësi fare biseda, veshja apo sjellja, kur kuptohet menjëherë sintonia mes dy personave. Kur beson tek këto ndjesi, atëherë koha në kërkim të mashkullit ose femrës ideale do të jetë më pak e humbur.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Showbizz

Në gjendje jo të mirë shëndetësore/ Kjo është sëmundja që e largoi Neslihan Atagylin nga seriali

Publikuar

-

Nga

Në gjendje jo të mirë shëndetësore/ Kjo është sëmundja që e largoi Neslihan Atagylin nga seriali

Kjo periudhë ka qenë shumë e vështirë për aktoren truke Neslihan Atagyl,për shkak të problemeve serioze që ka patur me shëndetin.

Mediat e huaja raportojnë se atorja ka përfunduar në spital javën e kaluar pasi ka humbur shumë peshë, dhe vuan nga sëmundja koliti spastik.

Si pasojë e problemeve shëndetësore ajo hoqi dorë edhe nga seriali ku po launte aktualisht, “Vajza e Ambasadorit.”

“Përshëndetje të gjithëve. Është koha që t’I them lamturmirë Nares sime të dashur. Gruas që e ndjeva kaq shumë teksa aktroja. Tolerova shumë situata, por trupi nuk më toleroi mua, kështu që unë kam nevojë të pushoj. Falenderoj shumë stafin tim të Vajzës së ambasadorit! Falenderoj miqtë dhe fansat që na kanë ndjekur dhe mbështetur. Shihemi në seriale të tjera”, shkruan Neslihan.

LEXO EDHE:  Si t’i bëni fëmijët të hanë çdo ushqim!

LEXO EDHE:  Si të lidhni shallin

Në rrjetet sociale kanë qarkulluar dy fot ku tregojnë edhe gjendjen e aktores. Gjendja e Neslihan është shumë serioze dhe se duhet të bëjë shumë kujdes me ushqimin, duke përjashtuar ato që përmbajnë gluten.

Kujtojmë se në serial do ta zëvendësojë Tuba Buyukustun, e cila do luaj krah Engin Akyürek./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Showbizz

FOTOT-Një tjetër shqiptare e suksesshme/ Modelja pjesë e kopertinës së revistës së famshme

Publikuar

-

Nga

Modelja shqiptare, Mirjeta Shala po i ngjit shumë shpejt shkallët e suksesit në fushën e modelingut. Bukuorshja është zhvendosur në New York ku dhe vijon me punën e saj duke reklamuar veshje të brendeve më të famshme të momentit.

Së fundi Mirjeta Shala është bërë pjesë e revistës së njohur SohoFashion ku dhe ka ndarë historinë  e saj.

LEXO EDHE:  Si të veproni pasi të jeni braktisur nga i dashuri?

LEXO EDHE:  Si të lidhni shallin

Ajo madje ka pozuar për revistën dhe imazhi i saj ndodhet në kopertinën e revistës së njohur ndërkombëtare.

Kujtojmë gjithashtu se Mirjeta ka qenë pjesë e një prej kompeticionve të bukurisë si Miss Kosova.

Për më tepër shihni galerinë e mëposhtme./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Showbizz

“Dushi” i Kyliet u bë meme në rrjetet sociale/ Pas komenteve, reagon Jenner

Publikuar

-

Nga

“Dushi” i Kyliet u bë meme në rrjetet sociale/ Pas komenteve, reagon Jenner

Pak ditë më parë, miliarderja Kylie Jenner publikoi një video ku tregonte ambientin e dushit, dhe menjëherë pas publikimit shpërthyen komentet dhe memet në rrjetet sociale.

Të gjithë përdoruesit e rrjeteve sociale nuk e kanë menduar se një miliardere si Kylie Jenner ka një dush që ka pak presion.

Pas të gjithë reagimeve dhe memeve, Kylie ka reaguar duke shkruar: “Vazhdoj të shoh dushin tim kudo në internet. Postova një video nga dushet në zyrat e mia, që i kam shumë qejf dhe mendoj se janë të mrekullueshme. S’kam asnjë problem me to, por të gjithë paskan parë presionin e dushit.

LEXO EDHE:  Si ka lindur “muaji i mjaltit”…

LEXO EDHE:  Si të lidhni shallin

“Fakti që të gjithëve iu duket kaq shqetësues presioni i ujit më bën me të vërtetë të qesh. Ky është dushi im i përditshëm dhe ky është presioni i ujit. Faleminderit të gjithëve për shqetësimin tuaj!”, vijon më tej ajo./ CNA.al

LEXO TE PLOTE