Connect with Us

Legalizimet, Fushë Krujë/ Rama: Marrja e lejes, stimul për ekonominë e çdo familjeje

Sociale

Legalizimet, Fushë Krujë/ Rama: Marrja e lejes, stimul për ekonominë e çdo familjeje

Publikuar

-

Kryeministri Edi Rama, shpërndau sot për zonën e Fushë Krujës çertifikatat e legalizimit  dhe tha  se legalizimi i banesave është një stimul për ekonominë e çdo familjeje.

“Në 8 vite  u shpërndanë vetëm 470 leje legalizimi, ndërsa sot kjo shifër llogaritet mbi 1 mijë. Sipas kryeministrit Rama, për ne ky nuk është një proces i majtë, apo një proces kundër të djathtëve, por një proces për t’i trajtuar me dinjitet të gjithë shqiptarët, të majtë apo të djathtë, të cilët meritojnë më në fund të kenë dokumentin e pronës së tyre” tha Rama

Ai sqaroi edhe vlerën e këtij dokumenti dhe mundësitë e shumta për familjet që kanë përfituar nga proçesi I legalizimit.

“Dua të theksoj se me marrjen e lejes së legalizimit nuk është thjeshtë marrja në dorë e një dokumenti që garanton përfundimisht shtëpinë, por marrja në dorë e një dokumenti që krijon një mundësi të re për ekonominë tuaj familjare, sepse ju bëheni pronarë të ligjshëm të investimit tuaj dhe keni në dispozicion një mundësi për të shkuar në bankë dhe për t’a përdorur shtëpinë si kolateral, për të marrë një kredi për të hapur një biznes për të zgjeruar një biznes, një fermë për të bërë një investim privat, apo për të mbështetur studimet e fëmijëve. Pra ky është një stimul për ekonominë e çdo familjeje”, tha Rama.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sociale

Mbledhja e Këshillit bashkiak të Durrësit/ Përcaktohen familjet që do të përfitojnë bonus

Publikuar

-

Nga

Këshilli Bashkiak i Durrësit, në një mbledhje që ka përfunduar para pak minutave ka përcaktuar familjet që përfitojnë bonusin e qerasë pasi kanë mbetur të pastreha.

Numri i familjeve që do ta përfitojnë këtë bonus qeraje për 1 vit është 1310. Familjet e përcaktuara kanë aplikuar më parë pranë Bashkisë së Durrësit dhe pasi është bërë inspektimi në këto banesa që janë konkretisht pallate, janë përcaktuar familjet në fjalë.

LEXO EDHE:  Rama i ftuar në dasmën e vajzës së Erdogan

LEXO EDHE:  Rama i ftuar në dasmën e vajzës së Erdogan

Banorët janë për momentin të strehuar në hotele. Ndërkohë, pritet të përcaktohen kriteret e shumave për qiranë që do të rimbursojë Qeveria./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Sociale

I refuzohet azili në vendet e BE-së/ Riatdhesohen 173 shtetas shqiptarë

Publikuar

-

Nga

Vijojnë operacionet e riatdhesimit dhe të kthimit vullnetar të shtetasve shqiptarë që kanë kërkuar azil në vendet e BE-së.

Sot në Rinas u riatdhesuan në dy operacione të ndryshme 173 shtetas shqiptarë, me qëndrim të paligjshëm në Francë dhe në zonën Schengen.

Operacionet e riatdhesimit u realizuan në bashkëpunim me Frontex-in dhe Zyrën Franceze për Emigracionin (O.F.I.I.).

Në operacionin e parë u riatdhesuan 38 shtetas gjithsej, 5 prej të cilëve nga Belgjika dhe 33 nga Franca.

Në operacionin e dytë, që nis nga Lyoni i Francës, u kthyen vullnetarisht në total 135 shtetas.

LEXO EDHE:  Rama për “La Repubblica”: Pse s’duhet të trembeni nga “Shqipëria e madhe”

LEXO EDHE:  Rama për “La Repubblica”: Pse s’duhet të trembeni nga “Shqipëria e madhe”

Policia e Shtetit apelon edhe një herë për të gjithë ata shtetas që udhëtojnë në hapësirën Schengen që të mos bëjnë asnjë përpjekje për të aplikuar për azil në Francë apo në çdo shtet tjetër të BE-së dhe të mos bëjnë asnjë shpenzim duke paguar ata që duan të përfitojnë duke i mashtruar se do t’u sigurojnë azil, pasi rezultati në të dyja rastet do të jetë negativ./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Sociale

Program katër javësh në Shtetet e Bashkuara/ Ambasada amerikane njoftim të rëndësishëm për të rinjtë

Publikuar

-

Nga

ambasada amerikane ne shqiperi

Ambasada amerikane ka dhënë një njoftim të rëndësishëm për studentët e shkollës së mesme.

Në njoftimin e ambasadës, thuhet se Benjamin Franklin është një program katër javësh në Shtetet e Bashkuara për nxënësit e moshës 16 deri në 18 vjeç.

“Ky program, i krijuar dhe i financuar nga Departamenti Amerikan i Shtetit, dhe organizuar nga Universiteti Purdue në Ëest Lafayette, Indiana, i mundëson pjesëmarrësit që të eksplorojnë kulturën amerikane dhe të mësojnë për aftësitë udhëheqëse rinore.

LEXO EDHE:  Kujt i shërbeu bojkoti i opozitës ?!

LEXO EDHE:  Foto-Ajo që nuk u pa sot nga parlamenti/ Ministrat “kokë më kokë”, çfarë e shqetëson Ramën ?

Për më shumë informacion rreth kualifikimeve dhe si të aplikoni, ju lutemi klikoni këtu: https://bit.ly/2pDfdhp”, thuhet në njoftimin e ambasadës.

LEXO TE PLOTE