Connect with Us

Anëtarësimi në BE/ Balla-Macovei: 5 priotitetet kyçe, thelbësore për hapjen e negociatave

Politikë

Anëtarësimi në BE/ Balla-Macovei: 5 priotitetet kyçe, thelbësore për hapjen e negociatave

Publikuar

-

Deputeti i Partisë Socialiste Taulant Balla dhe eurodeputetja rumune Monica Macovei kanë deklaruar në një konferencë të përbashkët për mediat se përmbushja e 5 prioriteteve kyce të rekomanduara janë thelbësore për hapjen e negociatave për anëtarësimin në Bashkimin Europian. Eurodeputetja u shpreh se gjatë takimeve ështëdiskutuar për 5 prioritetet në lidhje me luftën kundër korrupsionit, kundër krimit të organizuar, reformës në sistemin gjyqësor, në administratën publike dhe respektimin e të drejtave të njeriut.

Ndërsa Taulant Balla ka deklaruar se gjatë takimeve është theksuar se përmbushja e mëtjeshme e të gjitha prioriteve dhe reformave do të jenë thelbësore pë hapjen e negociatave për anëtarësimin e Shqipërisë në BE.

“Doshi”, Macovei: Bëjmë thirrje për një hetim të pavarur
E pyetur për çështjen “Doshi”, eurodeputeteja tha se duhet një hetim i pavarur dhe se të gjitha palët të presin me durim hetimet. Monica Macovei theksoi edhe njëherë se partitë politike duhet të mos përfshijnë në listat zgjedhore persona më të kaluar kriminale.

“Ne ju bëjmë thirrje partive politike të mos përfshijnë në listat zgjedhore persona më të kaluar kriminale. Bëjmë thirrje për një hetim të pavarur dhe të paanshëm të akuzave të ngritura, për ne është e rëndësishme që prokuroria dhe gjykata të punojë në mënyrë të pavarur. Megjithëse e dimë që kjo nuk është e vështirë, ne besojmë se ka një herë të parë. Pretendimet dhe akuzat janë në shqyritm e sipër, nesër mund të ketë akuza për palën tjetër e për këtë duhet të presim hetimet. Më lejoni të sqaroj të bëj thirrje për heqjen e personave me të shkuar kriminale jo vetëm nga Kuvendi, por policia, administratë etj. Të gjitha fushat e organizimit duhet të jenë të pastra”, deklaroi eurodeputetja.

Por takimi nuk ka kaluar pa debate mes demokrateve dhe kryesueses së delegacionit te Parlamentit Europian për variantin final të deklaratës. Demokratët kanë kërkuar që në dokumentin e përbashkët, në pikën që parashikon rekomandimet për hetimet e hapura pas akuzave të Doshit, të vendoset emri i Ilir Metës si i akuzuari i tij. Demokratet kërkuan poashtu që në draft të reflektohen edhe çështje te tjera si largimet nga administrata apo edhe reforma në drejtësi. Nga ana tjetër eurodeputetja e djathtë në Parlamentin Evropian, që kryeson delegacion e PE në Tirane, tha se nevojitet një hetim i pavarur ndërsa kërkoi që palët të presim me durim hetimet.

LEXO EDHE:  Protesta para Kuvendit/ Balla-Bashës: Ke interesat e tua dhe të vjehrrit

Balla: Shpresojmë të hapim negociatat në vjeshtë
Nënkryetari i komisionit të Integrimit, Taulant Balla theksoi se shpreson që me ecurinë e reformave vendi të hapë negociatat në vjeshtë, apo brenda vitit.

“Dua të jem korrekt me deklaratën e përbashkët që kemi rënë dakord, me lejoni të citoj të tre paragrafët, e konsiderojmë dhënien e statusit në qershor si njohje të hapave dhe reformave të ndërmarra dhe si stimul për reforma të mëtejshme. Shprehim vlerësimin për integrimin si dhe mbështesim marrëveshjen e 24 dhjetorit, të ndërmjetësuar nga PE. Kërkojmë zbatimin e saj në kohë dhe me konsensus, ndërsa shpresoj që të gjitha palët ti përmbahen asaj, ka nevojë për bashkëpunim të qëndrueshëm. Ne vërejmë progres dhe nxisim zbatimin e 5 prioriteteve. Përmbushja e të gjitha prioriteteve do jetë thelbësore edhe për hapjen e negociatave. Hapja e negociatave duke vlerësuar edhe mbështetjen e plotë që ekziston në PE do jetë një lajm i radhës për Shqipërinë dhe shqiptarët. Unë shpresoj që ecuria e procesit të reformave të marrë vlerësimin e radhës në vjeshtë apo brenda vitit 2015 që të hapim negociatat”, deklaroi deputeti Taulant Balla.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Katastrofa humanitare në kufi/ PDIU: Shteti rrumpallë i Ramës, inekzistent

Publikuar

-

Nga

Katastrofa humanitare në kufi/ PDIU: Shteti rrumpallë i Ramës, inekzistent

PDIU ka reaguar për situatën katastrofike humanitare të krijuar prej disa ditësh në kufirin me Greqinë, e cila kulmoi sot me humbjen e jetës së një fëmije nga autoambulanca e një shteti rrumpallë që dhe kur bën sikur të vjen në ndihmë më shumë shton kaosin.

Në deklaratën e shpërndarë për mediat, PDIU akuzon qeverinë për paaftësi e keqmenaxhim, në një periudhë kur dihet se fluksi i lëvizjes në kufirin grek është i lartë.“Radhë të gjata kilometrike, njerëz që kanë nevojë për ndihmë humanitare, ujë, ushqime e shërbim mjeksor, që duken sikur janë refugjatë të zonave në luftë, turpësisht për të gjithë ne janë në teritorin shqiptar.
Prej dy dekadash pikërisht në çdo muaj Gusht, emigrantët shqiptarë përballen me racizmin, ksenofobinë e shtetit grek, që i trajton qytetarët shqiptarë si qytetarë të dorës së dytë, me cinizëm e racizëm.
Fatkeqësisht në këtë kohë të mallkuar që po jetojmë, shteti rrumpallë i Rilindasit autokrat është si gjithmonë inekzistent.
1. Ku është Ministria e Brendshme që e di prej vitesh që në gusht ka fluks të shtuar në pikat e kalimit kufitar? Ky shtet rrumpallë, me kohë duhet të merrte masat për të shtuar bashkëpunimin dhe sportelet me palën greke.
2. Ministria e Shëndetësisë duhet të kishte marrë masat në pikat kufitare, por edhe në qytetet kryesore që të hapnin vendet e dedikuara për bërjen e testeve COVID-19 vetëm për emigrantët .
3. Ministria jonë e Jashtme duhej me kohë të komunikonte me palën greke për këtë situatë, që do të ishte e tillë si çdo vit, duke shtuar dhe situatën e Covid- 19.
Ministria jonë e Jashtme duhet të kërkojë urgjent ndërhyrjen e Kryetarit të radhës së OSBE-së
, të lërë pushimet në Dhërmi e të angazhohet me palën greke për zgjidhjen e krizës humanitare.
Shteti rrumpallë i paaftë i Ramës është si gjithmonë inekzistent në raste emergjencash e fatkeqësish.
Kjo është vërtetë një kohë e mallkuar për shqiptarët, koha kur : “Pirati bëhet Papë””, thuhet në deklaratën e PDIU. /CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Situata kaotike në kufi me Greqinë/ CNA zgjon nga gjumi Lulin

Publikuar

-

Nga

PD nuk hapet, listat hapen

I menjëhershëm ka qenë reagimi i kreut të PD, Lulzim Basha pas shkrimit të CNA.al ku i bëhej thirrje të zgjohej e të reagonte për situatën në pikat kufitare me Greqinë.

Pak më herë CNA.al shkroi se edhe pse prej katër ditësh qindra qytetarë vuajnë pritjet e gjata në Kakavijë dhe Kapshticë, nga ana e kreut të opozitës nuk kishte patur asnjë reagim.

LEXO EDHE:  Kërcënimi ndaj nën komisarit/ PD kërkon hetim për disa zyrtarë

LEXO EDHE:  Akuzat për lidhje me trafikantin e arrestuar/ Taulant Balla thyen heshtjen

Siç duket, Luli është ndjekës i rregullt i CNA.al dhe menjëherë pas shkrimit reagoi me shpejtësinë e erës.Përmes një postimi në Twitter ai shpërndau deklaratën e zyrës së shtypit të PD, e cila ka disa orë që ka reaguar. “Njerëz të braktisur nga një qeveri e dështuar”, shkruan Basha bashkëngjitur deklaratës së PD.

Luli zgjohu!/ Në kufi me Greqinë po bëhet nami

LEXO TE PLOTE

Politikë

Luli zgjohu!/ Në kufi me Greqinë po bëhet nami

Publikuar

-

Nga

Prej disa ditësh në pikat kufitare të Kakavijës dhe Kapshticës paraqitet një situatë tejet e rënduar për shkak të numrit të madh të automjeteve që presin në radhë për të kaluar kufirn.

Në të dyja pikat kufitare situata është kaotike pasi qindra qytetarë presin prej ditësh për tu futur në territorin grek, ndërsa puna nga ana e palës greke vijon me ritme të ngadalta për shkak të kryerjes së tamponit për çdo qytetar.

Pas gjithë kësaj situate, e cila është tema kryesore e ditëve të fundit, nuk ka pasur asnjë reagim nga ana e kryetarit të PD, Lulzim Basha.
Nuk ka kryetar opozitë në botë që kur ka situata emergjencash dhe qytetarët kanë hall, të mos ketë asnjë reagim. Pra vendi digjet, Luli si gjithmonë krihet!

Kjo situatë alarmante me radhë të gjata pritje, fëmijë e pleq me orë të tëra në diell, vjen jo vetëm për shkak të përgjegjësisë të palës greke, deri diku edhe të papërgjegjshmërisë së qytetarëve, edhe mosangazhimit të qeverisë.Por, është i turpshëm fakti sesi Lulzim Basha nuk ka lëvizur as gishtin. Po të hedhim një sy në faqen e Facebook-ut të tij, postimin e fundit e ka dje, dhe sërish nuk ka folur për Kakavijën por për pandeminë. Një postim tjetër e ka para katër ditësh. Pra Luli ka katër ditë ka vetëm dy postime një për pandeminë dhe një tjetër kur ka qenë për vizitë në Manzë.
Ndërkohë shqiptarët vuajnë në temperatura të larta me familjet e tyre, me fëmijë të vegjël për shkak të vendimeve të marra për shkak të Covid.

LEXO EDHE:  VIDEO/ Balla komenton dhunën në protestë

LEXO EDHE:  VIDEO/ Balla komenton dhunën në protestë

Një opozitë e përgjegjshme duhet të reagojë, të reflektojë, të gjendet pranë këtyre qytetarëve që po vuajnë prej ditësh.
Kur do zgjohet Lulzim Basha? Nuk ka kohë dhe mundësi kreu i opozitës të shkruajë dy rreshta për shqiptarët?
Apo mos ndoshta ndodhet me pushime në ishujt ekzotikë dhe nuk e di se çfarë po ndodh?

Pak më parë, zyra e shtypit e PD, reagoi lidhur me situatën por nga vetë kryetari i Partisë nuk ka pasur asnjë lloj reagimi. Siç duket Luli po nxihet në ishujt ekzotikë , e mbase s’ e gjëjnë dot derisa të hapë telefonin të cilin e mban mbyllur pasi fle në drekë./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE