Connect with Us

Kandidatët në disa bashki/ Përballja për “tortën” vendore

Aktualitet

Kandidatët në disa bashki/ Përballja për “tortën” vendore

Publikuar

-

Partitë politike janë duke mbyllur listat finale të përfaqësueseve që do garojnë për zgjedhjet lokale të 21 qershorit. PD ka konfirmuar disa zona, ndërkohë mazhoranca dje ka bërë hapin final të ndarjes se “tortës” vendore, ku LSI do ketë 15 njësi administrative.

Sipas burimeve zyrtare, PD ka konfiguruar disa nga njësitë e saj dhe kandidatët kanë marrë konfirmimin dhe po punojnë në terren. Por ka shumë raste ku jo gjithcka është e konfirmuar dhe “rivalet” po përplasen në bazë dhe presin mbështetjen nga qendra, ku lobojnë për emrin e tyre.

E njëjta situatë paraqitet në kampin e majtë ku disa emra janë të konfirmuar, por të tjerë presin ende zyrtarizim dhe vazhdojnë përballjen në bazë.

Pak kohë më parë ende, pa u afruar ethet e garës dukej se në shumë nga njësitë vendore nuk do kishte fare garë. Pra njësitë, ishin të fituara në tavolinë nga mazhoranca. Situata politike duket se tashmë ka rifutur në një përballje të fortë opozitën në mjaft njësi. Përballje, të cilat dje dukeshin mision i pamundur, sot ka shumë shanse për fitore të saj dhe kjo varet nga disa faktorë. Opozita ka në favor të saj reformat antipopullore të qeverisë, por duhet të tregohet mjaft e kujdeshme me kandidatët e përzgjedhur dhe personat e deleguar për fushatën. Këto dy faktorë janë vendimtarë, të cilat PD në fakt në disa zona  po i nënvleftëson. Emërime të deleguarish të cilët nuk kanë asnjë lidhje me zonën përkatëse, apo më keq akoma kur kundërshtohen nga baza. Përballë kësaj qëndrojnë kandidatë pa mbështetje nga qytetarët por që dalin nga thesi i klientelizmit brenda opozitës. Këto dy faktorë mund ta rrezikojnë së tepërmi garën.

Mazhoranca po përpiqet që të tregojë se gara është mjaft e vështirë dhe e fortë, kjo më shumë për të justifikuar ndarjen territoriale që kërkon ta tregetojë si sukses reformash jo si tortë politike për interesat e saj politike. PS-ja ka lënë jo pak terren edhe për LSI, e cila do luftojë të rrëmbeje sa më shumë njësi në këto zgjedhje, për të treguar se ka mbështetje popullore dhe se kryetari i tyre akuzuar për vjedhje, dhe se fundi për porosi vrasjesh nga një deputet i PS-së, gëzon mbështetje dhe akuzat s’janë të vërteta.

LEXO EDHE:  Shpërndarja e fondeve në pushtetin lokal/ Rama diskriminon Veriun

Mazhoranca ka në disfavor të saj reformat që ajo vetë i trumbeton si sukses. Vetë reforma territoriale është një prej tyre. Kjo sepse qytetarët nuk u pyetën kurrë për këtë ndarje administrative. Së dyti, situatë e rëndë e rendit dhe sigurisë, reforma energjitike, presioni dhe terrori me arrestime për gjithcka, gjobat mbi bizneset dhe kriza e thellë ekonomike, nuk favorizojnë aspak qeverinë e 1 milion votave. Pa lënë mënjanë premtimet e pambajtura të Edi Ramës në fushatën elektorale, nga shëndetësia falas dhe luga e floririt që përmendej cdo takim.

Thesi i votave të socialistëve duket i madh dhe rrjedhjet ende të vogla për t’i rrezikuar fitoren, por kjo në disa zona mund të quhet dhe si aksident. Pjesë e kësaj fitoreje te PS-LSI në vendoret e 21 Qershorit, mund të bëhet edhe vetë PD-ja me kandidatët dhe të deleguarit e saj në zona.

 Elvi FUNDO

PS-LSI për bashkitë

Bashkitë e Partisë Socialiste

Bashkia Shkodër, Keti Bazhdari

Bashkia Durrës, Vangjush Dako

Bashkia Korçë, Sotiraq Filo

Bashkia Kavajë, Evis Roshi

Bashkia Himarë, Gjergji Goro

Bashkia Maliq , Gezim Topciu, Arjan Jaupllari

Bashkia Mat, Adelina Farrici

Bashkitë e Lëvizjes Socialiste për Integrim

Bashkia Lezhë, Viktor Tusha

Bashkia Kukës, Hasan Halili

Bashkia Kolonjë, Ali Laho

Bashkia Berat, Gledion Rahovica

Kandidatët e Partisë Demokratike në disa bashki

Bashkia Dibër

Ilir Krosi

Bashkia Durrës

Grida Duma

Bashkia Kamzë

Xhelal Mziu

Bashkia Elbasan

Ardian Turku

Bashkia Maliq

Alfred Berberi

Aleanca Maqedonase për Integrim Evropian

Bashkia Pustec

Edmond Temelko

Bashkia Dropull PBDNJ

Bashkia Finiq  PBDNJ

 

 

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aktualitet

Këshilla-Si të mbroni veten dhe familjen tuaj nga tërmetet

Publikuar

-

Për dallim nga llojet e tjera të fatkeqësive natyrore, tërmetet mund të ndodhin në çdo kohë, pa ndonjë njoftim. Të jesh i përgatitur për një tërmet do të bëjë ndryshimin në aftësinë për të mbrojtur veten, familjen ose shtëpinë tënde në rast të tërmetit. Vazhdoni të lexoni për të mësuar se si të përgatisni shtëpinë dhe familjen tuaj për një tërmet, si dhe çfarë të bëni gjatë dhe pas tërmetit për të qëndruar të sigurt.

Çfarë të bëni gjatë një tërmeti

Tërmetet mund të godasin krejt papritur dhe pa paralajmërim. E rëndësishme është që që në dridhjen e parë të merrni masa mbrojtëse.

Gjeni strehë në vendin më të afërt

Nëse ndodheni jashtë, gjeni strehë ku të mundeni por mos u fusni brenda.

Nëse jeni në zyrë a shtëpi, gjeni strehë në një vend të sigurt ku të jeni të mbrojtur nga gjërat që bien.

Mos lëvizni prej andej deri sa tërmeti të ketë ndalur.

Strehohu, mbulohu dhe mbahu fort

Që në goditjen e parë futuni nën një mobilje siç mund të jetë tavolina dhe qëndroni aty.

LEXO EDHE:  Incidenti në Paskuqan, Gjici: Protagonistë, aktivistët e PD

LEXO EDHE:  Nis konstituimi i bashkive të reja nga Berati/Cuci: Rrugëtim të mbarë për rilindjen e perlës europiane

Mos u fusni poshtë krevatëve apo dollapëve të lartë që mund të shemben.

Mbuloni kokën dhe sytë mbajini mbuluar për t’u mbrojtur nga objektet fluturuese ose ato që bien.

Me njërën dorë mbuloni kokën dhe me tjetrën mund të mbaheni në një cep të mobiljes nën të cilën jeni strehuar.

Nëse mobilja lëviz, lëvizni bashkë me të.

Qëndroni nën të deri sa të jeni të sigurtë që goditjet kanë mbaruar.

Nëse nuk qëndroni dot nën pragun e derës apo nën një mobile, qëndroni pranë një shtylle të brendshme të shtëpisë dhe mbroni kokën dhe qafën.

Pragu i Derës

Pragu i derës është një nga më të fortat e të gjithë pallatit apo godinës.

Në prag duhet të përpiqeni të mbani këmbët hapur për të ruajtur ekuilibrin, të mbështeteni në njërën anë dhe me krahë të mbani fort derën./

CNA.al

SHPERNDAJE KETE MATERIAL INFORMUES

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Termet i frikshem ne Shqiperi

Publikuar

-

Nga

Nje termet 5.8 balle ka goditur Shqiperine 32 km larg Tiranes, ne detin Adriatik.

Njoftohen deme materiale dhe panik tek njerzit qe kane dale ne rruget e Tiranes.

Lekundjet jane ndjere te forta  ne Tirane, Elbasan, Durres. Korce, Fier etj…

Njoftohen deme materiale…vijon

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Provokimi i Mustafa Nanos: Duhet të jemi më racionalë me Enver Hoxhën

Publikuar

-

Nga

Këtë verë, libri i Isuf Kalos “Blloku” ka bërë jehonë të madhe. Libri është një dëshmi e njeriut, i cili ka qenë pranë ish-diktatorit Enver Hoxha për vite me radhë, duke qenë se ishte doktori i tij personal. Megjithatë, “Blloku” i Kalos ka marrë shumë kritika.

Në monologun e kësaj të premteje në emisionin “Provokacija”, gazetari Mustafa Nano ndalet pikërisht tek ky libër. Ai thotë se mënyra se si Isuf Kalo ka folur për Enver Hoxhën është e pakuptueshme dhe e pafalshme për shumë njerëz.

 

 

Sipas tij, Kalo e ka nxjerrë diktatorin si tepër human, baba të devotshëm, bashkëshort të mirë dhe si një politikan serioz. Edhe pse ka një mendim tjetër për Enver Hoxhën, Nano thotë se “Blloku” është një dokument historik i rëndësishëm, për të cilin në të ardhmen shumë njerëz do jenë të kënaqur që ekziston.

“Më duhet të them se as mua nuk më puqet Enver Hoxha i Kalos me Enver Hoxhën që unë njoh. E megjithatë nuk jam dakord me ata që sulmojnë Isuf Kalon. Blloku i tij mund të ketë provokuar shumë vetë, ndoshta ndokënd edhe mund ta ketë lënduar por, përtej të gjitha shijeve e ndjesive individuale, ky libër është një dëshmi interesante për kohët e komunizmit. Pas 50 vjetësh askush nuk do të kujtohet ta sulmojë Isufin për anëmbajtje apo empati për të ligun. Të gjithë do jenë të kënaqur që kjo dëshmi është dhënë. E që është dhënë në mënyrë të sinqertë. Blloku është një dokument historik i rëndësishëm”, thotë Nano.

Por moderatori i “Provokacijas” thotë se ka bërë edhe një vëzhgim të fundit. Sipas tij, tashmë që jemi 30 vite pas përmbysjes së komunizmit, duhet ta gjykojmë në mënyrë më racionale diktatorin Enxer Hoxha.

Sipas tij, nuk duhen thënë thënë deklarata të panevojshme që e shndërrojnë figurën e Hoxhës si bartës të të gjitha të këqijave dhe veseve të botës.

Nano merr shembull librin e Ylljet Aliçkës në librin e tij më të fundit, ku thuhet se një grua e dënuar me vdekje u fut e gjallë në dhé. Kur fshatarët i bënë gropën u lemerisën teksa dëgjonin rënkime të dala nga thellësia e tokës.

Përshkrime të tilla na ndihmojnë të nxjerrim dufin ndaj diktatorit, por nuk na ndihmojnë për të kuptuar se kush ishte në të vërtetë ai, thotë Nano.

 “Kam vënë re që ca e ca vijojnë të flasin për Enver Hoxhën ashtu si kanë folur një ditë pas përmbysjes së regjimit të tij, domethënë duke shtënë në punë veç mllef, urrejtje, neveri, apo ku di unë. Kur bëhet ky diskutim, njerëz të tillë, që rëndom kanë edhe përvoja personale vuajtjesh e persekucioni, përpiqen ta likujdojnë Enver Hoxhën si personazh të historisë thjesht duke thënë se ai ishte një maskara, qen e bir qeni, një armik i popullit të vet, një tradhtar, etj, etj. Unë mendoj se 30 vjet pas rënies së komunizmit mund të jemi pak më racionalë. Dhe të jesh racional nuk do të thotë të mohosh që ai ka qenë një diktator. Jo, kjo gjë tanimë është e dokumentuar. Edhe komunisti më budalla, thellë-thellë, bie dakord se Enver Hoxha ishte një diktator.

Të jesh racional do të thotë të mos thuash mufka që synojnë panevojshmërisht ta shndërrojnë figurën e Hoxhës nga katran në katran me bojë, që e nxjerrin atë si bartës të gjithë të këqijave apo veseve të botës, që e nxjerrin atë edhe pervers, pedofil, manjak seksual, vrasës manjak. Ah, se harrova, edhe homoseksual. Sepse dihet se çfarë mendojnë shqiptarët për një homoseksual.

Të jesh racional është edhe të mos thuash, siç thotë Ylljet Aliçka në një libër që sapo e ka publikuar, që një grua u dënua me vdekje thjesht se Enver Hoxha donte ta kishte si të dashur dhe se ajo i tha “jo”. Për këtë “krim”, ajo u fut në dhé e gjallë. Madje, fshatarët e zonës, ku kësaj gruaje i bënë gropën, u lemerisën teksa dëgjonin ca rënkime të dala nga thellësia e tokës, që ishin rënkimet e kësaj gruaje duke dhënë shpirt. Tani, gjatë regjimit të Enver Hoxhës ka pasur pa fund drama e tragjedira humane. Kjo nuk diskutohet, siç nuk diskutohet që fajtori kryesor për ato ka qenë Enver Hoxha. Ne mund të stisim edhe tragjedira të tjera në një roman fiction. Por mund t’i vëmë pak fré fantazisë dreqi ta hajë! Një njeri që futet i gjallë nën dhé nuk ka se si të rënkojë. Aq më pak ka gjasa që rënkimet e saj të jenë dëgjuar nga fshatarët e lemerisur. Sepse do të ketë dhënë shpirt shumë kohë para se toga e varrmihësve apo xhelatëve të kenë mbledhur rraqet e të jenë larguar. Le ta themi copë: Përshkrime të tilla na ndihmojnë të nxjerrim dufin ndaj diktatorit, por nuk na ndihmojnë për të kuptuar se kush ishte në të vërtetë ai”, u shpreh moderatori i “Provokacijas”./abcnews.al

LEXO EDHE:  Incidenti në Paskuqan, Gjici: Protagonistë, aktivistët e PD

LEXO EDHE:  Skandali në ‘Stop’/ Bashkia i grabit qytetarit pronën

 

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: