Connect with Us

Google Flight Search: Ja cilat fluturime ofrojnë Wi-Fi

Teknologji

Google Flight Search: Ja cilat fluturime ofrojnë Wi-Fi

Publikuar

-

Në sajë të një partneriteti me Routehappy, Google Flight Search ju lejon të mësoni se cilat fluturime ju ofrojnë Wi-Fi .

Routehappy është një shërbim që ju lejon të gjeni të fluturimet e “lumtura” – bëhet fjalë për avionë që kanë pajisje dhe vende më të mira. Të dhënat tashmë janë integruar me Google Flights – sapo të klikoni do ju ofrohet informacion se sa hapësirë do të keni në avion dhe nëse ofrohet apo jo Wi-Fi për të lundruar në internet.

google-flights

Google Flight Search, i cili u përditësua në shkurt, ende nuk ju lejon që të prenotoni fluturime. Por në vend të kësaj, ju ofron një bazë të madhe të dhënash që tregojnë biletat më të lira.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Teknologji

Telefoni me dy ekrane i Microsoft-it del në treg/ Data kur do të dalë në shitje

Publikuar

-

Nga

Telefoni me dy ekrane i Microsoft-it del në treg/ Data kur do të dalë në shitje

Kompania “Microsoft” njoftoi të mërkurën se telefoni i saj inteligjent me dy ekrane do të shitet për 1399 dollarë duke filluar nga 10 shtatori. Sipërfaqja e tij do të mbyllet si faqet e një libri. Ekranet janë të ndara nga njëra-tjetra, por të sinkronizuara për të punuar bashkë.

Në një konferencë për shtyp teksa njoftoi lajmin lidhur me “Surface Duo”, telefonin me ekran të dyfishtë drejtuesit e “Microsoft-it” e reklamuan telefonin si një mjet për të garantuar më shumë produktivitet, të ngjashëm me rastet kur kompanitë përdorin dy ekrane kompiuterash. Ata morën si shembull aplikacionin “Teams”, njëri nga ekranet mund të shërbejë për bisedën video ndërsa ekrani tjetër tregon mesazhet e shkruara.

LEXO EDHE:  Rikthimi i fluturimeve/ Mima: Do të jetë shumë i ngadaltë, do duhen 2-3 vjet…

LEXO EDHE:  Fluturimet në maj/ Pavarësisht bllokimit, mijëra pasagjerë zbritën në Rinas

Në aplikacionin e “Microsoft-it” që përdoret për emailet “Outlook”, telefoni inteligjent i krijon mundësinë përdoruesit të lexojë ose t’i përgjigjet emaileve.“Nuk po përpiqem të rishpik telefonin”, u tha gazetarëve Panos Panay, shefi ekzekutiv i produkteve të “Microsoft-it”. “Por besoj se kjo është një mënyrë më e mirë për t’i bërë gjërat”.

Ekrani i dyfishtë u mundëson përdoruesve të lidhen me aplikacione që nuk janë të “Microsoft-it”, siç është Twitter dhe Instagrami. Telefoni nuk do të ketë lidhje me rrjetin 5G dhe do të shitet fillimisht vetëm në Shtetet e Bashkuara. Kompania “Microsoft” nuk dha ndonjë afat kohor se kur telefoni inteligjent me dy ekrane do të shitet edhe në vende të tjera./ VOA

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Karakteristika e iPhone 12 që mund të ndihmojë të bindë miliona njerëz të përditësojnë telefonat e tyre

Publikuar

-

Nga

Karakteristika e iPhone 12 që mund të ndihmojë të bindë miliona njerëz të përditësojnë telefonat e tyre

Apple ka kohë që pritet të debutojë një seri të iPhone-ve me shpejtësi 5G këtë vjeshtë. Tani duket se të gjitha seritë  e telefonit të ri të kompanisë këtë vit mund të jenë në gjendje të lidhen me gjeneratën e ardhshme të rrjeteve pa tela super të shpejtë , sipas analistit Wedbush, Dan Ives.Ky është një moment historik i rëndësishëm që mund të ndihmojë në bindjen e miliona njerëzve për të azhurnuar smartphonet. 5G mund ta bëjë iPhone 12 një produkt të domosdoshëm.

“Ne paraprakisht ishim duke pritur 4 modele me një përzierje prej 4G / 5G për zbulimin e iPhone 12, megjithatë tani bazuar në kontrollet e zinxhirit të furnizimit ne presim VET modelsM, modele 5G për fillimin e vjeshtës”, ka shkruar Ives.Apple nuk iu përgjigj një kërkese për koment për këtë histori. Megjithëse projeksioni nuk është një siguri, do të ishte një veprim i zgjuar për Apple ( AAPL ) , duke bërë kërkesë të madhe për iPhone të ri pasi kompania vazhdon marshimin e saj drejt një tregu prej 2 trilion dollarësh .

Vitet e fundit, konsumatorët kanë pritur më gjatë mes azhurnimeve të smartphone, një tendencë që mund të përkeqësohet nga kriza ekonomike e shkaktuar nga pandemia e koronavirusit. Rreziku më i madh për shitjet e pajisjeve të reja është nëse “papunësia e lartë dhe deflacioni i pagave vazhdon”, sipas menaxherit të lartë të portofolit të kompanisë Synovus Trust Daniel Morgan.Por analistët kryesisht presin që iPhone 5G të krijojë një “super cikël” të konsumatorëve që blejnë pajisje të reja. Ives tha se ai vlerëson afro 350 milion nga 950 milion iPhone në treg mund të azhurnohen brenda vitit të ardhshëm në 18 muaj.

“Ne besojmë se iPhone 12 përfaqëson ciklin më domethënës të produktit për (Apple CEO Tim) Cook & Co që nga iPhone 6 në 2014 dhe do të jetë një kapitull tjetër përcaktues në tregimin e rritjes së Apple duke parë përpara, pavarësisht një ambienti më të butë të shpenzimeve të konsumatorit”, tha Ives, duke shtuar se ai beson se shumë në Ëall Street janë “duke e nënvlerësuar kërkesën masive të mbyllur rreth këtij super cikli për Apple”.

Fitimet e forta të Apple në tremujorin e qershorit tregojnë se mund të përballojë presionet e krizës ekonomike, tha Morgan.Dhe Ives parashikon një çmim më të ulët, modeli 4G i gjeneratës së ardhshme do të dalë në treg në fillim të vitit të ardhshëm, i cili do të ishte një mundësi e mundshme për të mbështetur tek konsumatorët të paaftë ose të gatshëm të sulmojnë për një telefon 5G.

Marrja e një iPhone të lidhur me 5G mund të përmirësojë përvojën e konsumatorit për shërbimet dixhitale të Apple, si Apple TV +. Megjithëse iPhones kanë qenë prej kohësh shoferi më i madh i shitjeve të Apple, kompania po mbështetet gjithnjë e më shumë në shërbime për të diversifikuar shitjet e saj: Të ardhurat e përgjithshme të shërbimeve shënuan një rekord prej 13.2 miliardë dollarë në tremujorin e qershorit, të rritur nga ndryshimi i nxitur nga pandemitë në zakone.Apple është disi vonë në lojën telefonike 5G. IPhone 5G do të bashkohet me një numër të madh të telefonave në treg të ndërtuar për t’u lidhur me rrjetin e gjeneratës tjetër, duke përfshirë modele nga Motorola ( MSI ) , Samsung ( SSNLF ) , Huaëei, LG dhe të tjerët.LEXO EDHE:  Fluturimet nga Rinasi/ Konfirmohen 32 destinacionet për nesër, kush lejohet të udhëtojë

Samsung, një nga konkurrentët më të fortë të smartphone në Apple, në janar u mburr se ka mbajtur më shumë se gjysmën e pjesës së tregut global për telefonat 5G. Dhe javën e kaluar, Samsung zbuloi smartphone-in e tij të fundit të flamurit, Galaxy Note 20, i cili vjen me aftësi 5G dhe një ekosistem të pajisjeve të ndërlidhura.

LEXO EDHE:  Fluturimet nga Rinasi/ Konfirmohen destinacionet për nesër

“Por me Apple, është një ekosistem kaq besnik,” tha Morgan, që do të thotë se klientët e saj kanë të ngjarë të bëjnë pjesë në ofrimin e Apple 5G.Adoptimi i telefonave 5G ka të ngjarë të përshpejtojë pasi zgjerimi i rrjetit të ri – konsumatorët kanë nevojë për një telefon me 5G për t’u lidhur me rrjetin e ri dhe për të përfituar nga përfitimet e tij – dhe më shumë karakteristika janë ndërtuar mbi të.

T-Mobile ( TMUS ) dhe AT&T ( T ) kanë njoftuar që të dy rrjetet e tyre 5G janë të disponueshme në shkallë vendi në Shtetet e Bashkuara dhe Verizon ( VZ ) vazhdon të ndërtojë aftësi 5G me shpejtësi të lartë në qytete në të gjithë vendin. Kina, një treg kyç për iPhone, gjithashtu ka investuar shumë në rrjetet e saj 5G.

Ives tha se ai pret që Apple të lëshojë versionet amerikane dhe jo-amerikane të iPhone 5G. Ai parashikon që versioni amerikan të jetë në gjendje të lidhet me rrjetet më të shpejta 5G – të ndërtuara me spektërin “mmËave” – “pasi disa rrudha teknologjie duket se janë hekurosur nga Apple dhe furnizuesit e tij, gjë që është një pozitë e qartë pozitive në këtë drejtim Nisja.”

Ai gjithashtu parashikon që iPhone do të dalë në shitje në tetor. Apple muajin e kaluar tha se ndërsa iPhone zakonisht dalin në shitje në shtator, këtë vit kompania pret që furnizimi “të jetë në dispozicion disa javë më vonë” për shkak të pandemisë./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Facebook, masa kundër informacioneve të rreme

Publikuar

-

Nga

Facebook, masa kundër informacioneve të rreme

Kompania Facebook tha të martën se gjatë tremujorit të dytë të vitit hoqi 7 milion llogari për shkak se përhapnin informacione të rreme rreth koronavirusit, duke përfshirë kura të ekzagjeruara dhe mënyra false për mbrojtjen prej tij.

Facebook e bëri njoftimin si pjesë e një raporti standardesh të paraqitura nga kompania në vitin 2018, në përgjigje të kritikave se ishte treguar e butë në aspektin e kontrollit të përmbajtjes që postonin përdoruesit në platformat e saj.

Gjatë tremujorit të dytë, firma më e madhe në botë e mediave sociale hoqi rreth 22.5 milion postime që përmbanin gjuhë të urrejtjes në aplikacionin e saj kryesor, nga 9.6 milion në tremujorin e parë.

LEXO EDHE:  Njihni Barbin, kukulla me Wi-Fi që ju flet fëmijëveAjo fshiu gjithashtu 8.7 milion postime të lidhura me organizatat ekstremiste, krahasuar me 6.3 milion në periudhën paraardhëse.

LEXO EDHE:  Startup adds beds and Wi-Fi to buses to turn them into ‘moving hotels’

Facebook tha se tani mbështetej më shumë se më parë në teknologjinë e automatizimit për të kontrolluar përmbajtjen e postimeve pasi në zyrat e kompanisë kishte më pak njerëz për shkak të pandemisë COVID-19.

Kompania tha se po e zgjeronte politikën e saj për gjuhën e urrejtjes, duke përfshirë “përmbajtje që paraqesin njerëz të cilët lyejnë fytyrën me bojë të zezë, ose paragjykime rreth hebrejve që kontrollojnë botën”./ VOA

LEXO TE PLOTE