Mbretëresha egjiptiane, që vishej si mbret – CNA
Connect with us

Kuriozitete

Mbretëresha egjiptiane, që vishej si mbret

Publikuar

-

Mbretëresha egjiptiane Hatshepsut nga periudha e shekullit të 18-të të dinastisë së lashtë egjiptiane ka ndërtuar tempullin e saj në Luksor në brigjet e Nilit, ndërsa pikërisht ky ndërtim tërheq turistë të shumtë nga e gjithë bota. Qyteti Luksor ndodhet në rajonin e Teba e lashtë dhe sot konsiderohet si një nga muzetë më të mëdhenj i hapur. Tempujt e lashtë egjiptianë dhe nekropolet në këtë pjesë të bregdetit Nil tërheqin vëmendjen e turistëve dhe hulumtuesve nga e gjithë bota, ndërsa njëra nga destinacionet e preferuara të tyre është edhe tempulli i mbretëreshës Hatshepsut. Egjiptologu Besam es-Shema pretendon se mbretëresha Hatshepsut ka sunduar në Egjipt nga viti 1479 deri në vitin 1458 para erës sonë, por shton se në lidhje me këtë ekzistojnë tregime të shumta. Shema më tej thotë se gjatë sundimit të saj mbretëresha urdhëroi mimarin Senmut të ndërtojë tempullin për të në Luksor. Tempulli i mbretëreshës Hatshepsut është një ndërtim interesant dhe i bukur i ndërtuar në shkëmbinj, dhe në hyrje ndodhet modeli i tij. Kjo ndërtesë trekatësh e ngulitur në shkëmbinj me bukurinë e saj ka impresionuar edhe mbretin Tutmozis III, i cili në fron erdhi pas mbretëreshës Hatshepsut dhe i cili nga hakmarrja shkatërroi të gjitha monumentet e saj, por jo edhe tempullin. Përveç faktit se ishte njëra nga sundueset e para të Egjiptit, Mbretëresha Hatshepsut kujtohet si mbretëresha e cila vishej si një mbret dhe mbante një mjekër të rreme, që reflektohet në skulptura dhe statujat e saj. Sundimi i Mbretëreshës Hatshepsut nuk është i njohur për marshime të mëdha ushtarake, por nga politika paqësore dhe zhvillimin e tregtisë.

Kuriozitete

600 km në orë/ Ky shtet nuk ndalet, prodhon trenin më të shpejtë në botë

Publikuar

-

‘’China Railway Rolling Stock Corporation’, njihet si furnizuesi i dytë më i madh në botë për pajisjet e transportit hekurudhor,  në vitin 2021 pritet të prodhojë trenin më të shpejtë në botë i cili pritet të lëvizë me 600 km në orë.

Kujtojmë se deri më tani trenat e përdorur në linjën mes Pekinit dhe Shangait kanë një shpejtësi operative maksimale prej 350 km/h.

Inxhinieri Ding Sansan shumë optimist për këtë projekt ka thënë:

Merrni distancën Pekin-Shangai për shembull, me avion është 4 orë e gjysmë, me një tren të zakonshëm të shpejtësisë së lartë një orë më shumë se aq dhe me super trenin, për të cilën po flasim, koha do të shkurtohet në 3 orë e gjysmë.’’

 

 

Burimi:https://edition.cnn.com/travel/article/china-highspeed-maglev-prototype/index.html

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Kjo verë do të jetë fantastike/ Zbuloni 14 serialet që nuk duhet t’i humbisni pa i parë

Publikuar

-

Njihuni me 14 serialet e reja që do të dalin në verën e 2019-ës:

“Big Little Lies”- Sezoni i dytë

 

“Stranger Things 3”

 

“Euphoria”

 

“The Rook”

 

“Veronica Mars”

 

“The Handmaid’s Tale”- sezoni 3

 

‘Succession”

 

“Good Omens”

 

“Four Weddings and a Funeral”

 

“American Princess”

 

“Black Mirror”, sezoni 5

 

“The Boys”

 

“Too Old to Die Young”

 

“Songland”

 

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Fiton 1 milionë dollarë në vit/Punonjësja e seksit tregon “sekretet” e saj

Publikuar

-

Alice Little nga Irlanda sipas një interviste për “Refinery 29”, thotë se është punonjësja e seksit që paguhet më shumë në të gjithë Amerikën dhe fiton më shumë se 1 milionë dollarë në vit, duke treguar edhe  ‘sekretin’ e suksesit të saj.

27-vjeçarja ka treguar se paratë i bën me plan dhe se ia ka vënë qëllim vetes që vitin ta mbyllë me 1 milionë dollarë në llogarinë e saj bankare.

Alice u shpreh:

Një milionë dollarë e pjesëtuar me 12 bëhet një objektiv prej 84,000 dollarësh në muaj. Nëse kam një klient që e kalon natën me mua çdo muaj, që sjell $20,000, nuk arrij dot gjë. Kështu që më duhen të paktën 5 klientë dhe fitimi për secilin shkon mes $10,000 dhe $15,000..”

Burimi:http://www.ladbible.com/news/interesting-sex-worker-who-makes-1m-a-year-claims-to-be-highest-earning-in-the-us-20190523?source=facebook&fbclid=IwAR3zrL40inV0VkeP9-6yy8-l05cFkT3kMGTpDrYv1QoAE8vRTh4nu72VWVA

LEXO TE PLOTE
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

LAJMET E FUNDIT

Aktualitet15:53 - 25 Maj, 2019

Protesta e opozitës/ Policia shoqëron 20 persona në komisariat

Pa nisur ende protesta e opozitës, policia ka nisur shoqërimet  e para në komisariat. Sipas Fax News, mësohet se në...

kryeministri edi rama ne zyre kryeministri edi rama ne zyre
Aktualitet11:07 - 25 Maj, 2019

“Rama nuk ndalon së vjedhuri”/ Ish-deputeti denoncon skandalin me koncensionet

Ish-deputeti demokrat Agron Shehaj, ka reaguar sot lidhur me dy koncesione që sipas tij, po përdoren për vjedhje të mëdha...

Aktualitet20:34 - 24 Maj, 2019

Profecia e Presidentit serb: “Shqiptarët do të përballen me probleme të shumta”

Aleksandër Vuçiç, presidenti në detyrë i Serbisë ka thënë sot gjatë një konference shtypi se është i gatshëm të nëshkruajë...

Aktualitet19:51 - 24 Maj, 2019

Senati i SHBA konfirmon emërimin e Ambasadores së re në Shkup

Senati i SHBA-së votoi mbrëmë emërimin e Kejt Mari Bërns si ambasadore e re në Maqedoninë e Veriut. Kandidatura e...

kryeprokurorja arta marku kryeprokurorja arta marku
Aktualitet19:44 - 24 Maj, 2019

Siguria në burgje/ Arta Marku firmos zbatimin e regjimit 41/bis

Në burgjet shqiptare do të fillojë të zbatohet regjimi 41-biz, i cili i ndalon të denuarit të komunikojnë me persona...

Aktualitet18:35 - 24 Maj, 2019

Njëzet akuza të reja në rastin “veteranët” në Kosovë

Prokuroria Themelore në qytetin e Pejës në Kosovën perëndimore, tha të premten se ka ngritur 20 aktakuza ndaj 21 personave...

Aktualitet15:54 - 24 Maj, 2019

Protesta e nesërme/ Ambasada e SHBA paralajmëron qytetarët

Ambasada e Shteteve të Bashkuara të Amerikës i ka bërë thirrje qytetarëve të saj të distancohen nga protesta e nesërme...

Aktualitet19:17 - 23 Maj, 2019

Kryetari i Parlamentit të Kosovës mohon çdo përfshirje në veprime kriminale

Kryetari i parlamentit të Kosovës, Kadri Veseli, hodhi poshtë të enjten çdo mundësi për përfshirje të tij në ndonjë rast...

Aktualitet20:57 - 22 Maj, 2019

Kosova kërcënon edhe Shqipërinë me taksë 100%

Ndërkohë që prej muajsh Kosova ka vendosur taksën 100 % për mallrat serbe, duke sjellë kështu një goditje në të...

policia e shtetit policia e shtetit
Aktualitet20:22 - 22 Maj, 2019

Foto/ “Aksioni” i çuditshëm kundër Policisë së Shtetit

Shpeshherë jemi mësuar të shohim aksione të Policisë së Shtetit në kapjen e personave të shpallur në kërkim. Në njoftimet...

Aktualitet19:42 - 22 Maj, 2019

Beogradi rol kyç në zgjedhjet në Veri të Kosovës

Beogradi ka luajtur rol vendimtar në zgjedhjet lokale në Veri të Kosovës. Por a ka gjasa për dorëheqje të reja?...

Aktualitet19:37 - 22 Maj, 2019

LDK dhe Vetëvendosje, bashkërendohen për të rrëzuar qeverinë Haradinaj

Lidhja Demokratike e Kosovës dhe lëvizja Vetëvendosje paralajmëruan të mërkurën se kanë filluar përgatitjet për një mocion mosbesimi ndaj qeverisë...

Aktualitet08:53 - 22 Maj, 2019

Zgjedhjet europiane/ Nervozitet në Berlin

Partitë në pushtet në Gjermani i ka zënë nervoziteti. Në zgjedhjet europiane ato do të humbasin. E qartë është kush...

Aktualitet19:44 - 21 Maj, 2019

Skandali i videos në”Ibiza”/ Kancelari i Austrisë përballë votës së mosbesimit

Kancelari Sebastian Kurz është duke u përgatitur për një votë mosbesimi. Oferta e tij për të shkarkuar ministrin e Brendshëm...

Aktualitet19:26 - 21 Maj, 2019

QUINT: Zgjedhjet në veri të Kosovës të qeta, por me problemet e së kaluarës

QUINT-i, ku bëjnë pjesë Franca, Gjermania, Italia, Britania e Madhe e SHBA thotë se në komunat me shumicë serbe shqetësues...

Aktualitet19:02 - 21 Maj, 2019

Presidenti Trump kërcënon Iranin me asgjësim

Për shkak të konfliktit mes Uashingtonit dhe Teheranit, situata në rajonin e Gjirit aktualisht është shumë e tensionuar. Tani Presidenti...

Aktualitet18:55 - 21 Maj, 2019

Kongresi nderon familjen e shqiptaro-amerikanit Harry Bajraktari

Një flamur që valoi një ditë mbi kupolën e Kongresit amerikan, iu dhurua veprimtarit shqiptaro-amerikan, Harry Bajraktari. Kjo ishte pjesë...

Aktualitet15:27 - 21 Maj, 2019

Shqipëria nuk duhet të ketë Akademi Shkencore

Profesor dr. Dritan Spahiu ka reaguar sot me një shkrim lidhur me çështjen e Akademisë së Shkencave në Shqipëri. Spahiu...

Aktualitet15:20 - 21 Maj, 2019

Skandali i Ibiza-s në Austri/ Sebastian Kurz përballet me votëbesim

Kancelari Sebastian Kurz është duke u përgatitur për një votëbesimi. Oferta e tij për të shkarkuar ministrin e Brendshëm ekstremist...

Aktualitet14:26 - 21 Maj, 2019

Frika nga një luftë e padëshiruar

Presidenti amerikan, Trump e kërcënon Iranin me asgjësim. Njerëzit në Iran kanë frikë nga shpërthimi i një lufte aksidentalisht. Atmosfera...

Aktualitet12:22 - 21 Maj, 2019

Integrimi drejt BE-së/ Hahn: Maqedonia e Veriut duhet të shpërblehet

Komisioneri për Zgjerimin në BE, Johannes Hahn në konferencën e bisedimeve ekonomike të Vienës, “Perspektiva e re për Maqedoninë e...

Aktualitet22:30 - 20 Maj, 2019

Korrigjimi i kufijve/ Thaçi: Nuk do të lejojmë të preket territori i Kosovës

Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi ka sqaruar idenë e tij për korrigjimin e kufijve. Në studion e emisionit “Open” ai...

Aktualitet18:43 - 20 Maj, 2019

Humbën mbrëmë në Theth/ Gjenden turistët e huaj

Janë gjetur sot, tre turistët anglez, të humbur mbrëmjen e djeshmë në Theth. Ata ishin duke eksploruar zonat turistike malore...

Aktualitet16:55 - 20 Maj, 2019

Bllokohet 2.3 ton qumësht pluhur në Divjakë

Autoriteti Kombëtar i Ushqimit ka bllokuar 2.3 ton qumësht pluhur dhe 21 ton vaj palme në Divjakë. Sipas njoftimit të...

Aktualitet16:31 - 20 Maj, 2019

Anullohen fluturimet ajrore drejt Italisë, ja shkaku

Të gjithë pasagjerët të cilët kanë prerë biletat për të udhëtuar nesër drejt Italisë, duhet ta shtyjnë fluturimin e tyre...

Aktualitet15:40 - 20 Maj, 2019

“Linda 4 fëmijë, burri s’më donte se nuk bëja djalë”/25-vjeçarja rrëqeth me historinë e saj

Edhe pse është vetëm 25 vjeçe, ajo është nëna e katër fëmijëve, tre vajzave dhe një djalë. Vajza nga Tirana...

Aktualitet21:28 - 19 Maj, 2019

Përfunduan zgjedhjet e jashtëzakonshme në veriun e Kosovës

Rreth 24 mijë e 600 votues nga rreth 58 mijë të regjistruar, apo 4 apo mbi 42 për qind e...

Aktualitet18:15 - 19 Maj, 2019

Amerikanët dhe talebanët shkëmbejnë akuza për situatën në Afganistan

Talibanët dhe zyrtarët ushtarakë amerikanë kanë akuzuar njëri-tjetrin në median sociale, për veprime kundër vendosjes së paqes në Afganistanin e...

Trending

Read previous post:
Cështja ‘Doshi’/ Fatjon Skënderi mohon akuzat

Pas më shumë se pesë orësh para organit të akuzës, ka përfunduar dëshmia e Fatjon Skënderit. Mësohet se i akuzuari...

Close