Connect with Us

Studim – Teknologjia shkaktare kryesore e rrudhave në fytyrë

Life Style

Studim – Teknologjia shkaktare kryesore e rrudhave në fytyrë

Publikuar

-

Teknologjia e telefonave kohët e fundit ka arritur majat është ajo që në një mënyrë apo në një tjetër ka dhe një ndikim të dukshëm përsa i përket shëndeti tonë. Hapat e shpejtë më të cilët ajo është zgjeruar ka bërë që tashmë të gjithë ta kenë të vështirë të heqin dorë prej saj.

Por prania e saj është arsyeja kryesore e shkaktimit të rrudhave të padëshiruara në pjesën e qafës, e ndaj, gjatë kohëve të fundit gjithmonë e më shumë persona po i drejtohen asaj që njihet si “tech neck”, e cila është trendi i fundit i produkteve kozmetike, i cili ka si qëllim eliminimin e rrudhave dhe bonifikimin e qafës në të njëjtën kohë.

Duke jetuar në një epokë teknologjike ku thuajse 100% e pacientëve posedojnë një smartfon, një iPad apo një kompjuter e laptop, kemi vënë re një rritje të ndërhyrjeve “teck neck”,- ka shpjeguar doktori Preema Vig për Cover Media.

LEXO EDHE:  Çfarë e shkakton depresionin

Sipas tij, mbajtja e qafës në mënyrë të vazhdueshme të ulur gjatë ditës, për periudha të gjata kohore, mund të çojë në plakjen e parakohshme të lëkurës. Përdorimi i përditshëm i kompjuterit çon në formiin e rrudhave në fytyrë.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Showbizz

FOTOT- “Gozhduan” shqiptarët pas ekranit me format bombastike/ 10 moderatoret më seksi të sportit

Publikuar

-

Nga

FOTOT- "Gozhduan" shqiptarët pas ekranit me format bombastike/ 10 moderatoret më seksi të sportit

Futbolli është një ndër sportet më të dashura jo vetëm për djemtë por edhe vajzat. Kemi parë mjaftueshëm tifoze të zjarrta të futbollit në vendin tonë, madje disa prej tyre u shfaqën në ekran dhe si prezantuese të rubrikave sportive.

Më poshtë po iu paraqesim një listë me moderatoret më seksi shqiptare ndër vite:

Marina Vjollca

Bukuroshja bjonde e ekranit e nisi aventurën e saj në televizion si velinë dhe sot është një nga moderatoret më të dashura për shqiptarët. Marina ka eksploruar shumë  në television, ku përveçse ka drejtuar shoë të ndryshëm televizivë, e kemi parë edhe si moderatore sporti kohë më parë, krah Edi Manushit në emisionin “Proçesi sportiv”.Por pas aventurës së gjatë në këtë emision, Marina u zhvendos në “Tv Klan”, ku drejtoi emisionin “Cest La vie” dhe së fundi “Klanifornia”.

Ilda Bejleri

Tashmë ajo është e cilësuar si një nga moderatoret më seksi të sportit, pasi prej vitesh e kemi parë në ekran vetëm në këtë profil. Ilda tërhoqi vëmendjen për pamjen e saj seksi ku më pas u bë shumë shpejt e mediave rozë.

Viola Spiro

Viola është një tjetër bukuroshe e ekranit që e nisi karrierën e sja në televiziion si velinë. Ajo u evidentua shumë shpejt për pamjen e saj dhe sot është një prej moderatoreve më të komentuara.

Lei Kraja

Leila Kraja u kthye në një shoëgirl pas pjesëmarrjes së saj në Dance With me, ku më pas u fut me këmbë të mbarë në televizion si një prezantuese sporti.

Bukuroshja shpesh herë nxeh rrjetin me pozat e saj provokuese dhe ndjekësit shpesh herë e provokojnë për shijet e saj në futboll.

Eva MuratiEva Murati përveç bukurisë së saj u vlerësua si një nga moderatore më të mira të sportit. Bukuroshja e ekranit gozhdoi pas ekranit shqiptarët me elokuencën e saj si dhe pamjen.

LEXO EDHE:  Shkaktarët kryesorë të çrregullimeve menstruale

LEXO EDHE:  Shkaktarët kryesorë të çrregullimeve menstruale

Alesia Bami

Si shumë prej moderatoreve edhe Alesia u bë e njohur për shqiptarët si velinë. Linjat e saj bombastike e bënë Alesian një nga fytyrat më të dashura të ekranit. Pas largimit nga Klani, Alesia vijoi me avneturën e re në television si një moderatore , ku e provoi fatin në shumë fusha edhe në atë të sportit.

Hygerta Sako

Hygerta Sako është një nga moderatoret më të mira të sportit shqiptare. Prej vitesh ajo ka qenë transmetuese e shumë ndeshjeve historike të futbollit. Futbolli është një nga pasionet e saj më të mëdha pasi ëhët rritur me atë frymë.

Elmira Sadrija

Elmira Sadrija është një prej prezantueseve që shpejt u bë një prej emrave të kërkuar të skenës.Sadrija shpejt arriti të bëhet prej personazheve më atraktive televizive, fillimisht në Klan Kosova. Ajo njihet dhe për postimet e saj në rrjetin social, Instagram. Elmira është përdoruese e rregulltë e Instagram, në të cilin poston fotografi tejet seksi.

Bora Zemani

Kohë më parë, Bora Zemani ishte një nga moderatoret më seksi të sportit. Por më pas u drejtua drejt një këndi tjetër televiziv që përfshin më shumë shown.

Vilma Masha

Vilma Masha është një nga gazetaret dhe moderatoret më të komentuara të futbollit. Një tjetër prezantuese e sportit e cila konsiderohet tejet seksi është  Vilma Masha. Ajo mund të mos ketë linja si të Ildës mirëpo shoqja e saj njëherësh kolegia, Vilma ka rrëmbyer po ashtu vëmendjen e publikut./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Showbizz

Me kapelen e kapitenit dhe linja “super bombë” me bikini/ Moderatorja e sportit nuk lë vend për koment

Publikuar

-

Nga

Moderatorja shumë seksi e sportit, Eva Murati po shijon ditët e nxehta të Shtatorit në bregdet. Bukuroshja e ekranit ka treguar linjat e saj bombastike teksa pozon me bikini.

Së fundi ajo ka ndarë me ndjekësit e saj të shumtë disa foto ku shfaqet me bikini e shtrirë mbi një kamardare teksa në kokë kishte vendosur një kapele kapiteni.Padyshim që Eva është kapitenja më seksi që kemi parë deri më tani. Për më tepër shihni galerinë e mëposhtme./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Life Style

Trendi i pazakontë në Tik Tok që po shqetëson stomatologët/ Çfarë po bëhet virale në rrjetet sociale

Publikuar

-

Nga

Trendi i pazakontë në Tik Tok që po shqetëson stomatologët/ Çfarë po bëhet virale në rrjetet sociale

Aplikacioni Tik Tok është kthyer në një nga më të përdorurit nga të rinjtë. Të rinjtë kalojnë pjesën më të madhe të kohës duke realizuar video të shkurtra të cilat më pas i ndajnë në Tik Tok, ku disa prej tyre kthehen edhe në virale. I tillë është edhe trendi që po qarkullon së fundi në rrjet.

Disa vajza kanë prezantuar një mënyrë se si mund të bëni dhëmbët të duken të barabartë dhe të mprehtë. Vajza shfaqet me një limë në dorë dhe në moment nis ta përdorë atë në dhëmbët e saj.

Por kjo gjë ka shqetësuar shumë stomatologët të cilët paralajmërojnë se kjo është shumë e rrezikshme për shëndetin dhe rrezikojnë sëmundje apo prishje të smaltit të dhëmbëve.

LEXO EDHE:  U bë shkak për lojën që po vret fëmijë, flet artisti që krijoi Momo-n: Mallkimi u prishStomatologët tregojnë se kjo është tepër e dëmshme dhe mund të shkaktojë dëmtime të përhershme të strukturës së dhëmbëve, si dhe smaltit rreth skajit të dhëmbi Ju nuk mund të rigjeni smaltin e dhëmbëve, kështu që dëmtimi është i pakthyeshëm.

LEXO EDHE:  Efektet negative që mund të shkaktojë gjumi i tepërt

Rrezikojnë të dëmtojnë indet e dhëmbëve ose smaltin e shëndetshëm, duke shkaktuar potencialisht çështje të tilla si ndjeshmëria ose dhimbja./ CNA.al

@millennial_rdhIs filing your teeth safe? @acerendulicc ##dentist ##teeth ##filingdown ##duet ♬ original sound – Iman

LEXO TE PLOTE