Connect with Us

Shazam do të identifikojë objekte

Teknologji

Shazam do të identifikojë objekte

Publikuar

-

Një aplikacion i krijuar për të identifikuar emrin e një këngëtari apo kënge vetëm duke dëgjuar për disa sekonda muzikë, tashmë synon të zgjerohet në kategorizimin e objekteve fizike duke bërë fotografitë e tyre dhe më pa pas njohjen. Shazam u themelua në vitin 1999 dhe u bë jashtëzakonisht popullor si një aplikcaion iPhone dhe Android që përdoruesit mund t’a mbajnë afër një televizori apo radio në mënyrë që të identifikojë titullin e një kënge. Kompania më vonë krijoi një burim të ardhurash duke shtuar një buton për të shitur atë këngë si një shkarkim (download) dixhital për përdoruesit.

LEXO EDHE:  Objekte të çuditshme në hapësirë

Tani kompania do të shtojë “visual Shazaming ” që do të lejojë përdoruesit për të bërë fotografi të paketave ushqimore, kasave DVD ose objekte të tjera për të marrë informacion më të detajuar mbi përmbajtjen e saj.

“Në të njëjtën mënyrë që ne përdorim Shazam për të identifikuar muzikë, ne jemi duke u zgjeruar për të identifikuar gjëra të tjera,” tha shefi ekzekutiv i Shazam Rich Riley. Ende nuk janë dhënë detaje të tjera se si ky shërbim do të funksiojë, por të dy shembujt kanë bar kode – duke e bërë potencialisht më të lehtë identifikimin.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Life Style

Keni nevojë për një smartphone të ri?/ Zbuloni se kur është momenti i duhur për ta patur

Publikuar

-

Nëse keni ndërmend të blini një telefon të ri iu këshillojmë të mos e bëni tani. Vetëm në dy muaj, kompanitë më të mëdha në botë, duke përfshirë Apple, Google dhe Samsung do të nxjerrin modelet më të reja të telefonave për vitin 2019.

Nxjerrja në shitje e këtyre produkteve më të shitura do të bëjë që çmimet e smartphonëve të tjerë të jenë në ulje.

Në këtë mënyrë ju do të keni mundësinë të përfitoni një telefon më të mirë nëse tregoni dhe pak më shumë durim./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Video/ Lindja e një fëmije në hapësirë, ja çfarë pamje do të kishte

Publikuar

-

Nëse njerëzit do të sillnin në jetë një fëmijë në hapsirë do të kishte shumë ndryshime me fëmijët që lindin në Tokë. Së pari do të ndikohej nga graviteti zero i mjedisit.

Në një term tjetër, bebet e lindura në hapësirë do të kishin një pamje krejt ndryshe nga bebet që lindin në Tokë.

Në fund të fundit kjo është ende e pamundur pasi ekzistojnë rreziqe  të cilat duhet të rregullohen para lindjes së fëmijës së parë në hapësirë./ CNA.al, Marrw nga Insider.com

LEXO TE PLOTE

Life Style

Apple me surpriza/ Së shpejti do të sjellë rrjetin 5G

Publikuar

-

Sipas një shënimi të përditësuar nga analisti Ming-Chi Kuo i cituar nga MacRumors, Apple do të sjellë tre modele iPhone me shpejtësi të internetit 5G në vitin  2020.

Kuo, një vëzhgues i respektuar i Apple, fillimisht kishte thënë se dy nga tre iPhone të ardhshëm do të kenë sshpejtësi naviguese 5G, dhe gjtihashtu Apple do të shtonte aftësinë për të gjitha pajisjet e reja.

Sipas Kuo, Apple ka burime më të mëdha për zhvillimin e 5G në iPhone pasi bleu biznesin modem të Intel në një marrëveshje prej 1 miliard dollarësh.

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: