Connect with Us

Tikrit, ushtarët po rrethojnë militantët e ISIS

Bota

Tikrit, ushtarët po rrethojnë militantët e ISIS

Publikuar

-

Ushtarët irakenë dhe milicët shiitë po përpiqen të rrethojnë luftëtarët e Shtetit Islamik në Tikrit, në ditën e tretë të operacionit për rimarrjen e qytetit. Televizioni shtetëror Al-Iraqiya tha se forcat irakene janë duke përparuar por progresi është ngadalësuar për shkak të bombave të vendosura nëpër rrugë nga militantët.

Burime ushtarake thanë se janë marrë nën kontroll fshatra dhe fusha naftëmbajtëse në lindje të qytetit, dhe është bllokuar rruga kyçe e furnizimeve nga provinca fqinjë.

Një gjeneral iranian po mbikqyr bashkë me autoritetet operacionin. të martën, një gjeneral i lartë amerikan tha se roli i Iranit në Tikrit mund të jetë pozitiv, përsa kohë nuk nxit tensionet sektariane.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bota

Frika nga koronavirusi/ Bien sërish tregjet amerikane dhe evropiane

Publikuar

-

Nga

Tregjet e aksioneve në të gjithë botën shënuan një rënie të ndjeshme sërish të enjten, dita e katërt me radhë shoqëruar me rënie për shkak të frikës nga përhapja në rritje e koronavirusit të ri dhe efektit të saj në tregtinë globale.

Tregjet evropiane shënuan një rënie me rreth 3 për qind në tregtinë e pasdites vonë, ndërsa tregjet kryesore të shkëmbimit në Nju Jork u ulën me rreth 2 për qind më herët gjatë ditës. Edhe tregjet aziatike ofruan një situatë të trazuar ditën e enjte.

Zyrtarët amerikanë të Shëndetit kanë paralajmëruar për përhapje të koronavirusit në Shtetet e Bashkuara, ndërsa deri tani është raportuar një numër rastesh relativisht i vogël në vend. Rënia në tregjet amerikane u vu re edhe disa orë pas komenteve të Presidentit Donald Trump të mërkurën në mbrëmje i cili tha se rreziku për SHBA-në është “shumë i ulët”.

LEXO EDHE:  ISIS publikon shifrat tonditëse/ Ja sa njerëz kanë vrarë për 3 ditë

LEXO EDHE:  ISIS ekzekuton 21 Egjiptianë të Krishterë, paralajmërohet Italia

Zoti Trump emëroi Nënpresidentin Mike Pence të mbikëqyrë përpjekjet e qeverisë për të luftuar përhapjen e virusit në vend./VOA

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

Heqja e pjesshme e taksës 100%/ Veseli akuzon Kurtin për vjedhje idesh

Publikuar

-

Nga

Vetëm pak pasi kryeministri i Kosovës Albin Kurti njoftoi për heqjen e pjesshme të taksës ndaj Serbisë dhe Bosnje e Hercegovinës, ka ardhur edhe reagimi i kryetarit të PDK-së, Kadri Veselit.

Nëpërmjet një postimi në rrjetet sociale, Veseli akuzon se Kurtin se i ka vjedhur idenë dhe i kërkon që të paktën të respektonte të drejtën e autorit.

Ai pretendon se pikërisht këtë ide e ka propozuar në janar të vitit 2019, por thekson se kryeministri aktual e pati refuzuar në atë kohë.

“Si opozitar, ishte në gjendje ta digjte Kosovën dhe të përdorte dhunë dhe jetë të rinjsh idealistë për të ardhur në pushtet. Sot, kur udhëheq Qeverinë, ideali i tij po shihet se është vetëm mbajtja e pushtetit. Duke u shantazhuar, po e djeg veten më shpejtë sesa që kanë pritur të tjerët.

LEXO EDHE:  Gjermania për herë të parë merr fëmijët e IS nga Siria

LEXO EDHE:  ISIS publikon shifrat tonditëse/ Ja sa njerëz kanë vrarë për 3 ditë

E mendonte veten si më të mençurin dhe më të fortin; sikur të ishte vetë Kosova. Po del që është edhe i padijshëm, edhe i dobët, edhe mashtrues, dhe që Kosova në krye me të mund të rrezikohet seriozisht”, nënvizon Veseli./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

Heqja e taksës/ Haradinaj: Albin Mashtruesi u dorëzua para Serbisë

Publikuar

-

Nga

Ish kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj ka reaguar lidhur me vendimin e kryeministrit në detyrë, Albin Kurti për heqjen e tarifës ndaj mallrave serbë.

Haradinaj e quan kurtin mashtrues, teksa shprehet se u dorëzua para Serbisë.
Sipas Haradinajt, ky është fillimi i kthimit të Serbisë dhe Rusisë në Kosovë.

“Sonte Albin Mashtruesi u dorëzua para Serbisë. Ky është fillimi i kthimit të Serbisë dhe Rusisë në Kosovë. Albin Mashtruesi nga sot je përgjegjës për ripushtimin ekonomik të Kosovës nga Serbia.
Zoti e bekoftë Kosovën dhe popullin e saj”, shkruan Haradinaj në një postim në rrjetet sociale./CNA.al

LEXO TE PLOTE