Connect with Us

Fakte të çuditshme

Kuriozitete

Fakte të çuditshme

Publikuar

-

 

  1. Koha më e gjatë e lindjes midis dy binjakëve ka qenë 87 ditë.
  2. Kutia më e thellë postare në botë ndodhet në Susami Bay në Japoni. Ajo ndodhet 10 metra nën ujë.
  3. Në vitin 2007, një amerikan i quajtur Corey Taylor u përpoq të shtirej i vdekur për të mos paguar kontratën e tij të telefonit celular. Kjo nuk funksionoi.
  4. Prezervativët më të vjetër të  gjetur ndonjëherë i përkasin vitit 1640. Ato u gjetën në Kështjellën Dudley dhe ishin prodhuar nga zorrë  kafshësh dhe peshku.
  5. Çdokush ka shenja unike të gjuhës ashtu sikurse edhe të gishtave.
LEXO EDHE:  “Rama përdor Tom Doshin për të tallur Ambasadorët”/ Ish ministri zbardh faktet

 

  1. Vladimir Nabokov për pak sa nuk zbuloi fytyrat e pajisjeve elekronike.
  2. Fshati gjerman i Giethoorn nuk ka rrugë. Ndërtesat e tij lidhen plotësisht nga kanale ose ura për këmbësorë.
  3. Katzenklavier(“pianoja mace”) ishte një instrument muzikor i përbërë nga mace. I projektuar në shekullin e 17 -të nga gjermani Athanasius Kircher, ajo konsistonte tek një arkë me mace, me zëra të ndryshëm dhe mund të luajë muzikë duke shtypur tastierat që pickonin bishtat e këtyre maceve.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Kuriozitete

Gjurmë që datojnë rreth 23.000 vjet më parë/ Zbulimi i arkeologëve ndryshon historinë

Publikuar

-

Nga

Gjurmët e këmbëve në New Mexico të bëra 23,000 vjet më parë mund të jenë dëshmia e parë e aktivitetit njerëzor në Amerikë deri në 10.000 vjet më herët sesa besohej më parë.

Sipas Dily Mail, shkencëtarët po përshkruajnë një grup gjurmësh njerëzore 23,000-vjeçare të zbuluara në New Mexico si dëshmia më e hershme e aktivitetit njerëzor në Amerik.

Arkeologët britanikë dhe amerikanë zbuluan gjurmët në baltë të butë një shtrat liqeni i thatë në Parkun Kombëtar të White Sands në New Mexico.

Duke përdorur datimin e radiokarbonit të shtresave të farërave mbi dhe poshtë gjurmëve, ekspertët nga Shërbimi Gjeologjik i SHBA -së besojnë se gjurmët e këmbëve janë bërë gjatë një periudhe prej të paktën 2,000 vjetësh, sipas hulumtimit të botuar në revistën Science.Gjurmët më të vjetra datojnë rreth 23,000 vjet më parë, një periudhë që korrespondon me maksimumin e fundit akullnajor, kur fletët e akullit mbuluan pjesën më të madhe të Amerikës së Veriut dhe nivelet e detit ishin rreth 400 metra më të ulëta se sot.

LEXO EDHE:  Klevis Balliu zbardh fakte të çuditshme/ Ja kush ia mbushte kafen Fahriut

LEXO EDHE:  Emrat dhe faktet/ Basha mbushi listën me kandidatët e Henri Çilit

Për dekada është thënë përgjithësisht se homo sapiens hyri për herë të parë në Amerikën e Veriut midis 13,000 dhe 16,000 vjet më parë-pasi shkrirja e shtresave të akullit të Amerikës së Veriut hapi rrugë migrimi dhe shumë më vonë nga sa sugjerojnë bashkautorja e studimit Sally Reynolds dhe kolegët e saj.

Pak arkeologë kanë pohuar dëshmi të besueshme për banimin njerëzor më të vjetër se rreth 16,000 vjet.

Datat shtesë të radiokarbonit nga mostrat e sedimenteve, eshtrave të kafshëve dhe qymyr druri fillojnë edhe më herët – afërsisht 33,000 vjet më parë ./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

I dashuroni puthjet?/ Zbuloni nga se “vuani”

Publikuar

-

Nga

Të gjithëve na pëlqejnë puthjet, por ka nga ata që i duan aq shumë sa janë të gatshëm të puthin në mes rrugës një të panjohur.

Ka një emër që e justifikon këtë “dëshirë”, basorexia. Po nëse ju i doni shumë puthjet ju vuani nga “basorexia”.

Basorexia – është emri që i jepet emocionit specifik të dëshirës për të puthur dikë. Kjo nuk do të thotë se ju dëshironi t’i bashkoheni çiftit që “patë” duke u puthur, por thjesht keni dëshirë të puthni!

A mund të ngatrohet kjo ndjesi me emocionet?

Njerëzit kanë debatuar për këtë për mijëra vjet dhe debatojë ende. Nuk ka një përgjigje përfundimtare se çfarë është një emocion. Ekziston një debat i madh teorik midis shkencëtarëve të emocioneve nëse emocionet janë kryesisht këto reflekse fizike dhe neurologjike të ndërlidhura, ose nëse ka një komponent të madh shoqëror dhe kulturor me shumë ndryshime individuale midis kulturave dhe midis individëve

LEXO EDHE:  Klevis Balliu zbardh fakte të çuditshme/ Ja kush ia mbushte kafen Fahriut

LEXO EDHE:  Emrat dhe faktet/ Basha mbushi listën me kandidatët e Henri ÇilitThënë kjo, ekziston gjithnjë një dilemë nëse basoreksia është emocion apo thjesht refleks fizik. Ndoshta basoreksia është të dyja këto dhe asnjëra, në varësi të kontekstit dhe situatës.

Duke u përpjekur të artikulojmë nuancat e vogla të jetës sonë emocionale, ne mund të arrijmë në një kuptim më të thellë të vetes dhe njerëzve përreth nesh. Kur gjejmë një emër specifik për to, akoma më mirë. Kështu kuptojmë se nuk jemi vetëm. Madje, ky fenomen është aq i zakontë, saqë për të paska edhe një emër.

Kështu pra në momentin që ndjeni një dëshirë të puthni me passion qoftë edhe dikë që nuk e njihni…ju thjesht jeni në një gjëndje “basoreksike”./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

FOTOT-Njihuni me Coby-The cat/ Macja më e bukur në botë

Publikuar

-

Nga

cna lajm kuriozitete

A jeni kurriozë të dini se cila është macja më e bukur në botë???

Kemi parë shumë mace të bukura në internet gjatë këtyre viteve, por kjo është një nga macet më të veçanta, pasi mendohet se ka sytë më të bukur në botë. Macja që do të shihni më poshtë ka një vijë të zezë që i rrethon sytë dhe që duket sikur i ka të vijëzuar me laps, sikurse bëjnë rëndom femrat. Sytë e saj blu duken sikur mbajnë brenda një univers të pazbuluar.

LEXO EDHE:  Ja 20 fakte mbi sindromën Down

LEXO EDHE:  “Rama përdor Tom Doshin për të tallur Ambasadorët”/ Ish ministri zbardh faktetAjo quhet Coby dhe është biresuar nga një familje në Britani. Shikoni vetë këtë mace kaq të bukur e cila duket si perëndeshë.

Ndiqni galerinë e mëposhtme./CNA.al

LEXO TE PLOTE