Connect with Us

Korçë/ Dhunonte fizikisht bashkëshorten, arrestohet 39 vjeçari

Aktualitet

Korçë/ Dhunonte fizikisht bashkëshorten, arrestohet 39 vjeçari

Publikuar

-

Policia e Korçës ka arrestuar ditën e sotme në flagrancë shtetasin V. F. 39 vjeçari akuzohet për ushtrim te dhunës në familje.  Policia deklaroi se ai e dhunonte sistematikisht gruan e tij.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kosova & Rajoni

Votime nën masat anit-Covid/ Podujeva dhe Mitrovica e Veriut zgjedhin sot kryekomunarët e rinj

Publikuar

-

Nga

Votime nën masat anit-Covid/ Podujeva dhe Mitrovica e Veriut zgjedhin sot kryekomunarët e rinj

Më 29 nëntor, qytetarët e dy komunave të Kosovës, Podujevës dhe Mitrovicës së Veriut zgjedhin kryetarët e rinj.

Zëdhënësi i Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, Valmir Elezi, ka thënë se të gjitha qendrat e votimit në të dyja komunat janë hapur me kohë.

Në zgjedhjet e jashtëzakonshme në Podujevë, të drejtë vote kanë 87 mijë e 381 votues, të cilët do të mund të votojnë në 45 qendra të votimit me 115 vendvotime.

Në garë për të parin e Podujevës, për një mandat njëvjeçar, janë Nexhmi Rudari nga Lidhja Demokratike e Kosovës, Shpejtim Bulliqi nga Lëvizja Vetëvendosje dhe Naim Fetahu nga Partia Demokratike e Kosovës.

Zgjedhjet në Podujevë, ishin paraparë të mbaheshin më 15 mars, por për shkak të përhapjes së koronavirusit, ky proces u pamundësua.

Për dallim prej Podujevës, në Mitrovicën e Veriut garojnë katër kandidatë për kryetar komune.

Erden Atiq nga Lëvizja Vetëvedosje, Millan Radojeviq nga Lista Serbe, Florent Azemi nga Partia Demokratike e Kosovës dhe Dushan Millunoviq, i cili është kandidat i pavarur.

Në këtë komunë do të jetë të hapura shtatë qendra të votimit me 27 vendvotime, derisa të drejtë vote kanë 23 mijë e 313 qytetarë.

Podujeva mbeti pa kryetar pasi Agim Veliu u emërua Ministër i Punëve të Brendshme në qeverinë e udhëhequr nga ish-kryeministri Albin Kurti.

Kurse Mitrovica e Veriut mbeti pa kryetar më datën 3 qershor, kur u votua Qeveria e re e Kosovës, e udhëhequr nga Avdullah Hoti.

Ish-kryetari i Mitrovicës së Veriut, Goran Rakiq, mori dy pozita, atë të zëvendëskryeministrit dhe mori në udhëheqje Ministrinë e Pushtetit Lokal.

LEXO EDHE:  Makinat bëhen copë në Korçë/ Dy të plagosur

LEXO EDHE:  Video-Si u kapën hajdutët në Durrës/Çfarë iu gjeti policia

Rakiq ishte kryetar i Mitrovicës së Veriut për dy mandate.

Kjo është hera e parë që misioni i Organizatës për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë (OSBE), në veri të Kosovës nuk do të sigurojë mbështetje teknike, siç kanë bërë gjatë gjithë këtyre viteve, përfshirë zgjedhjet për parlamentin serb, të cilat u mbajtën në komunat me shumicë serbe në Kosovë në qershor të këtij viti.

Në përputhje me rekomandimet e institucioneve shëndetësore, Komisioni Qendror i Zgjedhjeve (KQZ) mori vendim për miratimin e një udhëzimi administrativ për masat mbrojtëse për parandalimin e përhapjes së koronavirusit për votuesit dhe stafin e zgjedhjeve në ditën e zgjedhjeve.

“Qëllimi i këtij udhëzimi është të përcaktojë masat mbrojtëse për të parandaluar infektimin me COVID-19 të votuesve dhe stafit zgjedhor në qendrat e votimit; përcaktimin e masave mbrojtëse gjatë procesit të numërimit të fletëve të votimit në qendrat e votimit; si dhe masat mbrojtëse gjatë dorëzimit të materialit zgjedhor”, thuhet në udhëzimin e KQZ-së.

Sipas udhëzimit të miratuar nga KQZ, votuesit duhet të mbajnë një maskë mbrojtëse dhe të mbulojnë hundën dhe gojën, dhe pas verifikimit me një llambë UV, të dezinfektojnë duart e tyre me alkool.

Gjithashtu, pasi të tregojnë dokumentin e identifikimit, duhet të heqin maskën, në mënyrë që votuesi të identifikohet nga një anëtar i qendrës së votimit, dhe pastaj maska duhet të vendoset përsëri, thuhet në udhëzimin e KQZ-së./rel

LEXO TE PLOTE

Sociale

Ulen ndjeshëm temperaturat/ Çfarë pritet të ndodhë me motin në vijim

Publikuar

-

Nga

Ulen ndjeshëm temperaturat/ Çfarë pritet të ndodhë me motin në vijim

Vranësira të dendura dominojnë motin në vendin tonë gjatë paradites.

Mesdita dhe pasditja sjellin reshje shiu fillimisht në zonat jugore dhe me pas reshjet shtrihen dhe në pjesën tjetër të vendit. Gjatë natës në zonat malore të vendit do ketë reshje të pakta dëbore.

Temperaturat e ajrit ulen në mëngjes dhe mesditë me të paktën 2 gradë duke luhatur vlerat ditore nga  -2°C deri në 16°C.

Era do fryjë mesatare me shpejtësi 40 km/h nga drejtimi Lindor -Verilindor  duke krijuar në det dallgëzim 4 ballë.

LEXO EDHE:  Sekuestrohet serë me kanabis/ Arrestohet kryeplaku i fshatit

LEXO EDHE:  Akuzohen për tentativë vrasjeje/ Arrestohet dy të rinj në Korçë

Rajoni dhe Europa: Masat ajrore verilindore do të diktojnë vranësira, temperatura të ulat dhe reshje dëbore në Gadishullin e Ballkanit, Europën Lindore dhe Veriore. Po ashtu reshje shiu do kenë Brigjet e Egjeut dhe Gadishulli Iberik. NDERSA do ketë Europa Qëndrore dhe Britania e Madhe.

 

LEXO TE PLOTE

Horoskopi

Horoskopi i ditës, 29 nëntor 2020

Publikuar

-

Nga

Horoskopi i ditës, 29 nëntor 2020

Dashi 21 Mars – 19 Prill

Tani për tani misioni juaj i vërtetë i madh është të rivendosni gjithçka dhe të filloni nga e para. E kaluara nuk ka më rëndësi, tani e tutje duhet të shikosh të ardhmen me sy tjetër dhe me një frymë të re. Pjesa e dytë e kësaj dite do të jetë shumë më e mirë dhe mund t’ju japë emocione pozitive. Gjatë kësaj kohe ju keni lënë plotësisht pas dore miqësitë për t’iu përkushtuar vetëm punës: një gabim që mund t’ju kushtojë shtrenjtë. Do të duhet të përpiqeni të rigjeni tokën e humbur, duke u kthyer për të kontaktuar dhe marrë pjesë në ata njerëz që kanë qenë një pikë e rëndësishme referimi për ju.

Demi20 Prill – 20 Maj

Do të jetë e rëndësishme për miqtë e Demit, që të tregojnë një gjendje të mirë të situatës ekonomike dhe të veprojnë në mënyrë që gjërat të përmirësohen. Sidomos pjesa e dytë e vitit ishte shumë e shtrenjtë por të ardhurat nuk ishin edhe aq. Kjo është arsyeja pse është mirë të filloni 2021 me këmbën e djathtë dhe t’i vendosni gjërat përsëri në rregull. Viti i ri nuk do t’ju lejojë të bëni fluturime të zbukuruara, të paktën nga pikëpamja ekonomike. Më mirë të luash në mbrojtje dhe të presësh kohë më të mira.

Binjakët21 Maj – 20 Qershor

Hëna në shenjë më në fund mund të zhbllokojë disponimin tuaj. Gjatë javëve të fundit, disa mekanizma ishin bllokuar dhe ju bënë të ndiheni keq. Edhe nëse nuk keni ide të qarta tani, viti i ri do të jetë plot me projekte stimuluese që mund t’ju japin një kënaqësi të madhe. Sipas parashikimeve të Paolo Fox, tani e tutje do të duhet të përpiqesh të veprosh për të gjetur diçka të re dhe intriguese.

Gaforrja21 Qershor – 22 Korrik

Në këtë moment ju jeni shumë më konkret dhe realist. Keni lënë mënjanë iluzionet dhe dëshironi të synoni vetëm qëllimet e arritshme, për të shmangur zhgënjimin. Për disa ditë ka ndodhur diçka brenda jush, që ju ka nxitur të jeni gjithmonë dhe vetëm vetvetja, pa maska ​​dhe pa falsitet. Ndonjëherë i keni thënë vetes gënjeshtra për të ecur përpara, por tani thjesht doni ta merrni jetën tuaj në dorë me shumë sinqeritet, veçanërisht në raport me veten.

Luani23 Korrik – 22 Gusht

Shpesh ndiheni të rrethuar nga shqetësimet e të tjerëve. Shumë njerëz priren t’ju ngarkojnë me përgjegjësi, për të mos marrë të tyret. Midis të Premtes dhe të Shtunës ju është dashur gjithashtu të përballeni me disa momente unifikuese ose të komplikuara dhe e gjithë kjo ju vë në një krizë. Kohët e fundit ju jeni ndjerë i dobët dhe i pamotivuar, por është vetëm një fazë kaluese e diktuar edhe nga situata të jashtme dhe nga ky moment i vështirësive, në një nivel global. Këtë të Dielë do të duhet të përpiqeni të relaksoheni dhe të mos lini gjëra të tjera për të bërë.

Virgjëresha23 Gusht – 22 Shtator

Pjesa e parë e javës së ardhshme do të jetë shumë intensive dhe e frytshme, ndërsa pjesa e dytë do të ketë patjetër një rënie. Po dilni nga një situatë shumë e komplikuar ku jeni dalluar për mbajtjen e shiritit drejt dhe mos humbjen e busullës. Këto ditë do të jetë më mirë të shmangni lodhjen e tepërt, ose qëndrimin zgjuar vonë. Më mirë të përfitoni nga fundjava për t’iu përkushtuar familjes dhe për t’i dhënë vetes pak pushim. Kjo është veçanërisht e vërtetë për të rinjtë. Fillimi i dhjetorit do të sjellë disa përfitime të këndshme.

Peshorja23 Shtator – 22 Tetor

Asnjëherë si në këtë periudhë nuk është e rëndësishme të keni njerëz që janë të sinqertë dhe të aftë të përfaqësojnë një pikë referimi të vërtetë në jetën tuaj. Keni nevojë për njerëz që mund t’ju japin këshilla vetëmohuese dhe t’ju ndihmojnë të dilni nga situata të komplikuara. Sipas parashikimeve të Paolo Fox do të duhet të përpiqeni të dëgjoni mendimin e të tjerëve dhe të shmangni veprimin në “stomak”, pa reflektuar. Ndonjëherë pikërisht ata që mund të gjykojnë gjërat nga jashtë, arrijnë të jenë më objektivë dhe konkretë.

LEXO EDHE:  Pranga doganierit në Qafë Botë/ Niset drejt Greqisë me drogë me vete

LEXO EDHE:  Skandali-Prostitucioni ilegal/Seks me 50 mijë lekë në Korçë

Akrepi23 Tetor – 21 Nëntor

Kjo e diel do të fillojë shumë e vështirë, por do të bëhet më e mirë me përparimin e ditës. Prania e Venusit në pamje të shkëlqyeshme do të shfrytëzohet, veçanërisht nga ata që janë beqarë për një kohë të gjatë. Yjet ju këshillojnë të tregoheni më të guximshëm, veçanërisht nëse ka dikush që ju ka interesuar për një kohë të gjatë. Dy javët e ardhshme mund të sjellin përfitime të konsiderueshme, por vetëm për ata që dinë të shfrytëzojnë këto mundësi.

Shigjetari22 Nëntor – 21 Dhjetor

Këtë të dielë do të jetë më mirë të kujdeseni dhe të ruani disa marrëdhënie me njerëz të rëndësishëm. Sidomos në pjesën e dytë të ditës, diskutime ose tensione të nxehta mund të dalin që nuk do të ndihmojnë çështjet tuaja. Shmangni polemikat sterile që nuk çojnë askund. Përkundrazi përfitoni nga kjo e dielë për t’u kënaqur me pak relaksim dhe me hobet që ju pëlqejnë më shumë. Në mbrëmje do të duhet të përpiqeni të shmangni orët e para, edhe sepse do të jetë një ditë stresuese dhe një javë po aq e kërkuar ju pret.

Bricjapi22 Dhjetor – 19 Janar

Njerëzit e Bricjapit shkëlqejnë mbi të gjitha për të ditur se si të përshtaten me çdo situatë. Ata dinë të merren me njerëz të kulturave të ndryshme, dinë të përshtaten në vende krejtësisht të ndryshme, por gjithashtu dinë të dallojnë domosdoshmëritë dhe virtytet, kur situatat ndërlikohen. Në këtë periudhë të karakterizuar nga ngjarje të këqija në të gjithë botën, ju keni qenë në gjendje të mbani shiritin drejt pavarësisht gjithçkaje dhe të gjithëve. Muaji i ardhshëm i dhjetorit do të jetë veçanërisht i rëndësishëm për takimet dhe projektet e reja. Do të keni stimulim më të madh dhe njohuri të shkëlqyera.

Ujori20 Janar – 18 Shkurt

Fillimi i kësaj dite mund të jetë pak i vështirë, por në orët në vijim diçka do të përmirësohet dhe ju do të jeni në gjendje të gjeni qetësi. Jeni shumë me humor këto ditë. Ndonjëherë situata të caktuara janë të mira dhe herë të tjera jo. E gjitha varet nga mënyra se si zgjoheni nga gjendja shpirtërore e momentit dhe kjo mund të irritojë ata që ju rrethojnë. Sipas parashikimeve të Paolo Fox, ata që nuk kanë mundësi të ndryshojnë jetën e tyre mund të ndryshojnë pamjen e tyre ose mund të ndryshojnë punën vetëm për hir të të bërit diçka ndryshe. 2021 do të jetë shumë intrigues për ata me projekte të reja në mendje.

Peshqit19 Shkurt – 20 Mars

Po përjetoni faza të alternuara që ngatërrojnë edhe njerëzit përreth jush. E shtuna ishte në dispozicion të gjithçkaje dhe të gjithëve, kurse e diela do të jetë një ditë e karakterizuar nga mendime të shkëlqyera, veçanërisht në pjesën e dytë. Nëse keni filluar kohët e fundit një histori, mund të krijoni hutim të madh tek ata që ju rrethojnë. Ndoshta duhet të sqaroni se çfarë dëshironi me të vërtetë dhe të shmangni mashtrimin e të tjerëve. Nëse një histori ka mbaruar, është më mirë të përpiqesh të ecësh para.

LEXO TE PLOTE