Connect with Us

Dhuna e Policisë/ Avokati i Popullit kërkon nisjen e hetimeve për dy efektivët

Aktualitet

Dhuna e Policisë/ Avokati i Popullit kërkon nisjen e hetimeve për dy efektivët

Publikuar

-

Me anë të një njoftimi për media , Avokati i Popullit, ka shprehur fjalën e saj lidhur me rastin e dhunimit të shtetasit Tomi Misha nga Policia e Korçës. Zyra e Avokatit të Popullit u ka kërkuar organeve kompetente të nisin hetimin ndaj efektivëve Hyseni dhe Memelli, pasi nuk morrin masa për ndalimin e paligjshmërisë.

AP tha se individë të tillë nuk kanë vend në Policinë e Shtetit. Gjithashtu, zyra e AP , shprehu vlerësimet e saj për autoritetet që morrin menjëherë masa për largimin e dhunuesëve nga postet që kishin.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kronika

Breshëri plumbash ndaj biznesmenit/ Zbardhen detajet e reja të atentatit në Lezhë

Publikuar

-

Nga

Breshëri plumbash ndaj biznesmenit/ Zbardhen detajet e reja të atentatit në Lezhë

Janë zbardhur detaje të reja nga atentati me armë zjarri ndaj biznesmenit të njohur në Lezhë, Aleksandër Deda.

Mësohet se shoqëruar në polici disa persona, që dyshohet se mund të kenë dijeni për ngjarjen, ndërsa pritet dëshmia e të plagosurit, që mund të jetë kyçe për zbardhjen e ngjarjes dhe kapjen e autorëve.

Alkesandër Deda, gjatë udhëtimit me makinën e tij, është përballur me një breshëri plumbash që vinin nga një automjet tip “Audi”, nga ku edhe ka marrë plagë në gjoks.

Menjëherë është kthyer duke ju drejtuar Spitalit të Lezhës dhe gjatë udhëtimit, një automjet tjetër i është vënë në ndjekje, ndërkohë që vetë Deda ka bërë disa telefonata me të afërm të tij, duke iu treguar se çfarë i kishte ndodhur.

LEXO EDHE:  Dhonoi babain/ Arrestohet në flagrancë 30-vjeçari

LEXO EDHE:  Dhonoi babain/ Arrestohet në flagrancë 30-vjeçari

I plagosur ai ka mundur të përshkojë distancën afro 15 km deri afër spitalit, kohë ku edhe ka humbur sasi të madhe gjaku. Pas mjekimit që ka marrë nga bluzat e bardha të Lezhës, ai është dërguar menjëherë për në Spitalin e Traumës, ku edhe ndodhet jashtë rrezikut për jetën./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

KQZ shkresë Kuvendit dhe Këshillit të Ministrave/ Kërkon fonde për implementimin e teknologjisë në zgjedhje, ja sa është kostoja

Publikuar

-

Nga

KQZ shkresë Kuvendit dhe Këshillit të Ministrave/ Kërkon fonde për projektet e numqërimit dhe votimit elektronik

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve i ka drejtuar mëngjesin e sotëm një shkresë Kuvendit dhe Këshillit të Ministrave, ku i kërkon fonde për dy projektet e reja që do implementohen në gjedhjet parlamentare të 25 prillit, votimi dhe numërimi elektronik.

Në shkresën e KQZ theksohet se votimi dhe numërimi elektronik do të bëhet në 20% të zonave zgjedhore, duke kërkuar ndërhyrjen urgjente për tu vënë në dispozicion sa më parë fondet e kërkuara.

Ndërsa identifikimi biometrik do jetë në të gjitha zonat bazuar në marrëveshjen e arritur mes palëve në 5 qershor.

LEXO EDHE:  Arrestohet i “forti” i Tiranës/ Ja për çfarë akuzohet

LEXO EDHE:  ‘Kajmaku mision i pamundur për policinë’/ Ironizon ish ministri i Ramës

Sipas raportit përfundimtar kostoja e teknologjisë në zgjedhje është afërsisht 16.8 milion euro.

Sakaq kosto shtesë rreth 10 milion euro do t’i kërkohen qeverisë për pilotimin e votimit dhe numërimit elektronik.

Këshilli i Ministrave i Republikës së Shqipërisë alokon në buxhetin e KQZ-së fondin e nevojshëm për prokurimin, jo më vonë se 3 muaj pas hyrjes në fuqi të këtij ligji./CNA.al.

 

 

 

LEXO TE PLOTE

Kronika

Dalin detaje të reja nga atentati në Vlorë/ Viktimës i zunë pritë, ja ku u fshehën ku u fshehën

Publikuar

-

Nga

Dalin detaje të reja nga atentati në Vlorë/ Viktimës i zunë pritë, ja ku u fshehën ku u fshehën

Dalin detaje të reja nga atentati që iu bë mbrëmjen e djeshme 27-vjeçarit në Orikum të Vlorës.

Deri më tani referuar burimeve policore bën me dije se autorët i kanë zënë pritë të riut dhe ishin të sigurit që do të kalonte në këtë rrugë. Ata madje janë fshehur pas pemëve për të vënë në zbatim planin e tyre.

Në drejtim të mjetit të Benjamin Boshanit janë derdhur 15 plumba kallashnikovi, ndërsa 8 prej tyre e kanë goditur në trup duke i shkaktuar vdekjen e menjëhershme.

Mësohet se i riu kishte ndërruar jetë në momentin që një banor i zonës e pikasi brenda makinës së tij.

LEXO EDHE:  Arrestohet i “forti” i Tiranës/ Ja për çfarë akuzohet

LEXO EDHE:  Shkatërrohet grupi "Bajri"/ Zbardhen detajet e operacionit

Deri më tani policia ka shoqëruar 7 persona të dyshuar për ngjarjen, ndërsa ende nuk dihet cilët janë autorët. Pista kryesore e hetimeve mbetet ajo e larjes së hesapeve për pazare droge, duke u nisur edhe nga fakti që i riu kishte bërë burg në Itali për trafik të lëndëve narkotike./CNA.al.

LEXO TE PLOTE