Connect with Us

Edipët e SHIK-ut të Berishës

Aktualitet

Edipët e SHIK-ut të Berishës

Publikuar

-

NGA ILIR BABARAMO

Në dimrin e frikshëm të vitit 1996 Edi Rama më dukej një nga ata parazitët e kohës që vegjetonin me paratë e fondacionit Soros. Veshja prej arlekini ishte i vetmi ndryshim që kishte nga të tjerët. Ulej shpesh në bordurën para bar “West” dhe priste sa të mbërrinte Lubonja. Përtypte fara luledielli dhe lëvozhgat i pështynte me një kadencë gati gati muzikore. Atëherë nuk e kuptoja përse Blushi entuziazmohej sa herë Rama vinte në redaksi dhe nxirrte nga xhepi një disketë ku kishte intervistën e radhës , të cilën si përgjigjet ashtu dhe pyetjet i kishte bërë po vetë. Megjithatë tekstet ishin në një shqipe të shkruar bukur dhe Rama mund të konsiderohej si një ndër kritikët më elokuentë të regjimit të Berishës.

Pavarësisht manisë së Berishës për të relativizuar , trukuar madje mashtruar të shkuarën askujt nuk do t’i shkonte ndërmend se presidenti i dikurshëm do tundohej deri në atë pikë sa të gënjente për një nga krimet më të bujshme që kanë bërë jenicerët e tij. Kaq e trashë ishte gënjeshtra sa kur Berisha fliste në sallën e parlamentit për “krim pasioni” deputetët e PD ulën kokën dhe nënqeshnin. Rrahësit dihen botërisht. Madje djali i njërit prej tyre deri pak muaj më parë ishte punonjës në Doganën e Rinasit. Rrahja është një zbrazje e komplekseve që ke ndaj viktimës dhe kur ajo bashkohet me urrejtjen tribale kalon çdo kufi. Rrahësit ishin nga ajo turma laragane që kishte rreth vetes Bashkim Gazide dhe Agim Shehu. Ishin kryesisht nga Tropoja dhe tmerret e tyre në Tiranë të kujtonin ato që kishin bërë sigurimsat e lumit të Vlorës 50 vjet më parë.

Rrahja barbare e Ramës është zbardhur në detaje. Madje sfidoj të gjithë ata që akuzojnë Ramën se është njeri mosmirënjohës. Ajo që i ka qëndruar atë natë të zezë tek koka tani është ministre. Përdëllimi i saj i krahasueshëm vetëm me infermieret e veprave të Heminguejit duhet të jetë shkaku kryesor i përfshirjes së saj në kabinetin qeveritar.

LEXO EDHE:  Rama nuk i ndahet Metës/ Kërkon të helmojë popullin, kjo është luftë

Nuk kishte cinizëm më të madh se sa pyetja që bëri Berisha në sallën e parlamentit: Përse Rama nuk shkoi të denonconte në Prokurori? Ata që kanë jetuar atë kohë e kanë të qartë se nuk do kishte veprim më absurd. Do ishte thuajse njësoj sikur të shkoje tek Prokuroria e Arianit Çelës për të denoncuar Sigurimin e Zylyftar Ramizit. Dhe SHIK i Gazidedes ishte një kopje e e shëmtuar e Sigurimit. Sigurisht SHIK i atëhershëm ka bërë më pak krime se Sigurimi, por verbëria politike dhe injoranca ishte e njëjtë. “Ti s’mun me hi…Çisha nanën teme ti s’mun me hi” , i ulërinte një shikas gjysëm i dehur diplomatit amerikan që përpiqej të shkonte në kafenë e Hotel Tiranës ku e prisnin disa drejtues të opozitës ditën e 28 majit, ditën kur u rrahën si gomari në duhan mbi 20 deputetë, pa llogaritur gazetarë jo vetëm shqiptarë.

Ishte dita kur Imamit i thyen brinjë e dhëmbë bashkë. Ishe dita kur foto e Servet Pëllumbit bëri xhiron e botës. Nuk besoj se Berisha do arrijë në atë pikë sa dhe Servetit t’i thotë se të rrahën për krimi pasioni. Edipët e SHIK-ut s‘besoj ta kenë lexuar Eskilin, por mesazhet e Saliut dinin ta lexonin fare qartë: Terror fizik dhe psikologjik për këdo që nuk është me pushtetin.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aktualitet

Afera me inceneratorët/ SPAK ka prova të korrupsionit në Fier

Publikuar

-

Nga

Qyteti i Fierit, mëngjesin e djeshëm është zgjuar nën pushtetin e tymit, për shkak të djegies së mbeturinave urbane.

Edhe sot është e njëjta situatë, qyteti shfaqet i nxirë nga bloza dhe njerëzit në rrugë mezi dallojnë njëri tjetrin, ndërsa automjetet janë të detyruar të lëvizin me drita të gjata. (Lexo këtu)

Sot  CNA.al publikoi një tjetër video të djegies së plehrave, ndërkohë që jepen 30 milionë euro për inceneratorin e Fierit

Inceneratori duhej të kishte nisur nga puna shumë muaj më parë, ashtu siç Kryeministri Edi Rama  kishte premtuar më herët.

Por, sot jemi në kulmin e sezonit turistik, jemi në fund të Korrikut dhe qyteti i Fierit është i mbuluar nga tymi.

Prej dy ditësh po digjen plehrat në Mbrostar, duke kryer kështu një krim mjedisor. (Lexo këtu)

Në vend që këto plehra të digjeshin nga inceneratorët, sot po rrezikojnë jetën e qytetarëve të Fierit, të cilët janë detyruar të largohen edhe nga shtëpitë, nga tymi dhe bloza e mbeturinave.

LEXO EDHE:  “Nuk ka diskutim për shtyrjen e zgjedhjeve”/ Rama përgjigje të prerë Metës

LEXO EDHE:  Kryemadhi bën llogaritë/ Ja pse më leverdis të futem në zgjedhje me Edi Ramën

Zona e mbetjeve duhej të kthehej në një park të gjelbër, por sot plehrat po digjen dhe inceneratori ka mbetur në tentativë, dhe as po funksionon dhe s’dihet se kur do të funksionojë, megjithëse shqiptarët kanë paguar miliona.

SPAK-u ka prova të korrupsionit në Fier. Drejtuesi i SPAK Arben Kraja, mund të shkojë me makinë dhe të shikojë provën e aferës  korruptive të  inceneratorëve.

Video që CNA.al ka sjellë dje dhe sot janë prova që hedhin dritë mbi aferën korruptive të inceneratorit të Fierit.

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Burri i vuri zjarrin gruas në Gjirokastër/ Basha: Krim i tmerrshëm, dhuna ndaj grave një plagë e madhe sociale

Publikuar

-

Nga

Një 72-vjeçar nga Gjirokastra është arrestuar pasi ka tentuar të vrasë gruan e tij, duke i vënë zjarrin.

Kreu i PD, Lulzim Basha ka reaguar duke e quajtur këtë ngjarje të papranueshme dhe një krim të tmerrshëm.

Basha e cilëson dhunën ndaj grave si një plagë në shoqërinë shqiptare që kërkon një kurë të shpjetë dhe gjithëpërfshirëse.

Krim i tmerrshëm ai i ndodhur sot në Gjirokastër. Dhuna ndaj grave është një plagë e madhe sociale që kërkon një kurë të shpejtë, të thellë dhe gjithëpërfshirëse. Është e papranueshme që dhuna të jetë pjesë e përditshmërisë, sidomos për gratë dhe vajzat që jetojnë në kushtet e varfërisë dhe varësisë ekonomike. PD do të ndërmarrë hapa ligjorë konkretë për të forcuar mbrojtjen e nënave e vajzave dhe për të frenuar këtë fenomen që shkatërron familjet”, shkruan kreu i PD në Twitter./ CNA.al

 

E rëndë/ Burri i vë flakën gruas me benzinë

LEXO TE PLOTE

Politikë

Paralajmërimi “bombë” i Harxhit/ “Do të ketë dorëheqje më të forta në PD”

Publikuar

-

Nga

Paralajmërimi “bombë” i Harxhit/ "Do të ketë dorëheqje më të forta në PD"

Ish-kandidatja për kreun e PD-së, Edith Harxhi ka bërë paralajmërimin e fortë duke u shprehur se do të ketë dorëheqje edhe nga degët e tjera të PD në rrethe dhe nga ato më të rëndësisshme.

E ftuar në emisionin “Breaking” ajo deklaroi se kreu i PD, Lulzim Basha është i vetmi përgjegjës për dorëhqejet masive në Korçë.

Ajo theksoi se kjo është dhe arsyeja pse ai në konferencën për media anashkaloi çështjen duke mos u përgjigjur.

Ai anashkaloi rastin e Korçës, pse ai është përgjegjës në rastin e Korçës dhe për situatën e PD. Do të kemi dorëheqje të tjera edhe nga degët e tjera të PD-së. Të rëndësishme, anëtarësia e PD po vlon, e kjo vjen menjëherë pas Kuvendit”, tha Harxhi.

Ajo akuzoi Bashën se po zbaton prej kohësh marrëveshjen politike të katër vite më parë të 17 majit.

LEXO EDHE:  Kryemadhi bën llogaritë/ Ja pse më leverdis të futem në zgjedhje me Edi Ramën

LEXO EDHE:  Kryemadhi bën llogaritë/ Ja pse më leverdis të futem në zgjedhje me Edi Ramën

Situata është e rëndë, PD po zhbëhet çdo ditë e më tepër, grupe e njerëz po largohen dhe vetëflijohen, Korça nuk është i vetmi rast, por është rasti më flagrant. Situata në Korçë vlonte për shumë kohë, jo vetëm para e pas fushatës. Kjo tregon se PD po shkon drejt një vetëshkatërrimi, e askush nuk merr masa dhe kjo për mua është shqetësuese”, vijoi më tej Harxhi.

Gjithashtu nënvizioi se do të jetë reagime të tjera pasi sipas saj Basha nuk ka kohezion politik brenda PD./ CNA.al

LEXO TE PLOTE