Connect with Us

Video e Al Shabaab: Sulme mbi qendrat tregtare në Perëndim

Bota

Video e Al Shabaab: Sulme mbi qendrat tregtare në Perëndim

Publikuar

-

Grupi terrorist Al-Shabab ka publikuar një video, përmes së cilës bën thirrje për sulme në qendrat tregtare të Kanadasë, Mbretërisë së Bashkuar dhe Shteteve të Bashkuara.
Në videon propaganduese, grupi i lidhur me Al Kaidën flet edhe për sulmin e shtatorit 2013 në një qendër tregtare në Nairobi të Kenias.

Rrethimi në këtë qytet, që ka zgjatur disa ditë, ka lënë mbi 60 njerëz të vrarë.
Në videon e re, Al Shabab bën thirrje për sulme të ngjashme në tre vendet e lartpërmendura.
Vitin e kaluar, Shtetet e Bashkuara kanë kryer një sulm ajror në Somali, duke vrarë liderin e Al Shababit.
Grupi terrorist është zotuar se do të hakmerret për vdekjen e tij.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kosova & Rajoni

Deklaratat e Vuçiç për Masakrën e Reçakut/ Ambasada e SHBA në Prishtinë: Provokative

Publikuar

-

Nga

Për deklaratën e presidentit të Serbisë Alekandër Vuçiç se masakra e Reçakut në Kosovë është trillim, ka reaguar ditën e sotme edhe Ambasada e SHBA-së në Prishtinë.

Ambasada thotë se Vuçiç duhet të vetëpërmbahet, pasi i cilëson deklaratat e tij si të dëmshme dhe provokative, ndërsa thekson se kjo dëmton mundësitë për pajtim dhe kthimin në dialog.

“Mbretëria e Bashkuar mbështet deklaratat nga Bashkimi Evropian, PSSP i Kombeve të Bashkuara dhe të tjerët, si përgjigje ndaj komenteve të fundit që mohonin ngjarjet e mire dokumentuara që kanë ndodhur në Reçak, në janar të vitit 1999. Përfaqësuesit nga të gjitha palët kanë përgjegjësi që të përmbahen nga retorika e dëmshme dhe provokative, që është mosrespektuese ndaj viktimave dhe familjeve të tyre, dhe dëmton mundësitë për pajtim dhe kthimin në dialog. Ne presim që institucionet gjyqësore në Prishtinë do të ndjekin procesin e duhur në trajtimin e të gjitha çështjeve në mënyrë transparente, pa paragjykime etnike”, thuhet në reagimin e Ambasadës së SHBA-së./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Bota

I akuzuar për shantazh/ Gjykata jep vendimin për liderin socialist

Publikuar

-

Nga

Lideri i partisë Socialiste në Francë, Jean-Luc Melenchon, është dënuar me tre muaj burg dhe 8 mijë euro gjobë.

Melenchon akuzohet për shantazh ndaj autoriteteve të cilët po hetonjnë rreth pasurisë së tij.

Ai është filmuar gjithashtu duke i bërtitur dhe duke shtyrë një officer policie.

Më pas ai sëbashku me anëtarë të tjerë të partisë u munduan të futen me forcë në zyrat e tyre në momentin që po bëhej hetimi.

LEXO EDHE:  VIDEO/Ky fëmijë është një mjeshtër në diskutime

LEXO EDHE:  Video/ Kryebashkiaku socialist nën akuzë. Ish sekretari i PS: Ka qënë tutor prostitutash në Milano

Melenchon garoi në 2017-ën në zgjedhjet presidenciale kundër Macron ku mori vetëm 19.5% të votive./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Bota

Arabia Saudite bën progres në barazinë gjinore/ Gratë nuk do të kenë më hyrje në vete nëpër restorante

Publikuar

-

Nga

Restorantet në Arabinë Saudite nuk janë më të detyruara për të pasur dy hyrje, një për burrat dhe një për gratë.

Qeveria e Mbretërisë Sauditë njoftoi se rregulli i cili detyronte që restorantet të kishin hyrje të ndara për dy gjinitë, bie poshtë.

Kjo masë është e pjesë e një serë përpjekjesh për të lehtësuar rregullat strikte dhe tepër të rrepta të kësaj mbretërie konservatore, rregulla të cilat në më të shumtën e rasteve përfshijnë gjininë femërore. Përpara marrjes së këtij vendimi nga Ministria, Bashkitë dhe Komunat, restorantet dispononin një hyrje të veçantë për gratë dhe fëmijët dhe një hyrje “standarte” për burrat.

Kjo praktikë e re do të sjellë si rezultat një zbutje të pabarazisë gjinore që zë vend në Arabinë Saudite, vendin e pasur me naftë. Një tjetër përpjekje progresive ishte ajo e gushtit të këtij viti ku qeveria lejoi tashmë që gratë saudite të cilat disponojnë pasaporta të mund të udhëtojnë jashtë vendit edhe pa pëlqimin e një kujdestari mashkull.

LEXO EDHE:  Video/ Statuja me lëkurët e frutave

LEXO EDHE:  Video që tregon 30 ditët në det/ Kanadezi filmon nga një anjie atë që jo të gjithë e shikojnë

Gjithashtu, e njohur tashmë si një reformë historike është ajo e vitit 2018 ku grave në Arabinë Saudite ju dha e drejta për t’u pajisur me patente, pra për t’u bërë edhe ato drejtuese automjetesh. Në vitin 2018, shumë aktiviste femra, përfshirë ato që bënin fushatë për lejen e drejtimit të makinës, u burgosën./CNA.al

LEXO TE PLOTE