Connect with Us

Arrestimi i Tom Mishës, reagon Berisha

Politikë

Arrestimi i Tom Mishës, reagon Berisha

Publikuar

-

Pas arrestimit dhe rivleresimit të masës së sigurisë nga gjykata e Shkallës së Parë e cila la në fuqi masën “arrest me burg” të Tom Mishës, reagon Berisha në rrrjetin e tij social facebook duke e krahasuar rastin e tij me Kudret Kumen, I cili u torturua deri në vdekje nga policët grek. Tom Misha u arrestua nën akuzën e ngarjes së automjetit në gjendje të dehur dhe kundërshtim të policisë, I dhunuar më pas nga këta të fundit.
Berisha u shpreh : “Rama mashtroi opinionin kur njoftoi se banditet me uniforme u pezulluan nga detyra per aktin e tyre kriminal.Në të vërtetë ata jo vetëm nuk u pezulluan, por pasi mbyllën të riun në qeli në komisariatin e Korçës u vërsulen si kafshë ndaj tij dhe e keqtrajtuan atë për vdekje, i thyen brinjë, klavikul, shpatull dhe pasi e dërguan pa ndjenja në spital, kërcënuan mjeket se donin ta merrnin me cdo kusht nga spitali. Policia nuk i lejon familjaret e Tomi Mishes te takohen me djalin e tyre ne gjendje te rende”.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Konflikti Iran-SHBA/ Duma: Strehimi i muhaxhedinëve ka rrituar alertin në Shqipëri

Publikuar

-

Nga

Ish deputetja e PD-së  Grida Duma, e ftuar në News 24, ka komentuar konfliktin Iran-SHBA, dhe sa rrezikohet Shqipëria pas deklaratave të liderit suprem të Iranit, Ajetollah Khomenei, i cili tha se Shqipëria është një vend i vogël djallëzor.

Sipas Dumës, nëse ka dicka që Shqipëria e ka bërë mirë, është pikërisht strehimi i muhaxhedinëve, pasi kjo ka rritur alertin e SHBA në vendin tonë.

LEXO EDHE:  Berisha ironizon Ramën me një foto

LEXO EDHE:  Denoncim/ Kryebashkiaku i Elbasanit përplas me makinë një person

“Nëse ka një gjë që Shqipëria e ka bërë mirë, është akomodimi i muhaxhedinëve. Kjo ka rritur më shumë alertin e SHBA në Shqipëri. Nuk duhet parë si një shqetësim i shtuar.

Irani përben një fenoment për tu studiuar, por jo më mirë. Bashkohet komunizimi me teologjinë dhe ky është një bashkim shumë i keq.”, u shpreh Duma./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

“PD dhe PS janë avokatët e sistemit zgjedhor” / Patozi “dush të ftohtë”, Ramës dhe Bashës

Publikuar

-

Nga

Kreu i Bindjes Demokratike, Astrit Patozi ka komentuar debatin rreth sistemit zgjedhor.

Sipas tij, sistemi aktual zgjedhor nuk po mbrohet vetëm nga Partia Socialiste por edhe nga Partia Demokratike.

“Me shtyrjen e temës së diskutimit për sistemin, PD po përfiton vetëm kohë”, është shprehur Patozi në një intervistë për ABC Neës.

Sipas të njëjtit, qëndrimi i tanishëm i PD-së dhe aleatëve të saj për të mos mos kërkuar ndryshim të sistemit zgjedhor nuk është i papritur.

“Sistemi ka dy mbrojtës kryesorë, dy avokatë të mëdhenj dhe këto janë Partia Socialiste dhe Partia Demokratike. Në këtë kolazh mund të fusim si një aktor të rëndësishëm edhe Lëvizjen Socialiste për Integrim, e cila në ndryshim nga viti 2008 që ishte në grevë urie, mes duket është përshtatur me këtë lloj sistemi”, tha  Patozi.

Ky i fundit shkon edhe më tej, ndërsa thotë se argumenti që jep opozita lidhur me shtyrjen e ndryshimit të sistemit zgjedhor, është një gënjeshtër e pastër.

“Është një gënjeshtër e pastër. Edhe kjo është një përallë, e cila është shpikur për të fituar kohë. PD dhe aleatët e saj sot nuk i duan zgjedhjet e parakohshme, pra bëjnë sikur i kërkojnë. Zgjedhje të parakohshme nuk do të ketë”, tha me bindje Patozi.

LEXO EDHE:  Dënimi për shpifje/ Balla tregon se çfarë do të ndodhë me Sali Berishën

LEXO EDHE:  Mbledhja e të dhënave personale të pacientëve në spitale/ Berisha: Akt prej skizofreni maniakal

Rrëzimi i kësaj qeverie, sipas kreut të BD-së, ndodh  vetëm me rrëzimin e sistemit që e mban në këmbë.

“Është krejtësisht kundër produktive që opozita kryesore në vend nuk ia heq këtë mundësi por kërkon të përfitojë prej kësaj në rast se një ditë do të vi në pushtet. Kjo është fatkeqësia”, ka thënë më tej ai.

Në këto rrethana Patozi bën ftesë për bashkim të të gjithë zërave pro ndryshimit.

“Do të ishte një motiv i mjaftueshëm që të bashkoheshin rreth kësaj ideje forca politike, individë, shoqëria civile, shtypi si të vetmen rrugë që kemi që ti detyrojmë pengmarrësit e Republikës të lëshojnë terren”, u shpreh Patozi.

Sipas të njëjtit, referendumi mund të jetë një opsion për ndryshimin e sistemit që por jo tani.

“Ne do ta zgjidhim me Kushtetutë dhe me ligj specifik mundësinë e bërjes së një referendum në Shqipëri sepse korniza ligjore aktuale pothuajse e ka eleminuar atë”, është shprehur Patozi./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Ditën zihen, natën ulen bashkë nëpër mejhane”/ Murrizi paralajmëron pazare të reja Rama-Basha

Publikuar

-

Nga

Deputeti i opozitës Muslim Murrizi, i ftuar në “45 minuta” në Report Tv, ku po diskutohet Reforma Zgjedhore ka paralajmëruar pazare të reja Rama-Basha, ndërsa u shpreh se drejësia e re do e bëje punën e saj, dhe se hajdutët me kollare nuk janë të pandëshkueshëm.

“Nuk ka shqiptar që nuk jua di palaçllëqet që kanë bërë në kurriz të shqiptarëve.

Do t’i kesh shumë shpejt persona të proceduar për këtë lloj pazaresh të pista që kanë bërë kryetari i PS dhe PD. Kanë bërë pislliqe në kurriz të shqiptarëve, vetëm për interesin e vet politik.

Hajdutët me kollare nuk janë të pandëshkueshëm. Nuk kënaqem që këta të shkojnë në burg, nuk jam tip që kënaqem me fatkeqësinë e tjetrit. Këta më mirë mos me i çu në burg se ne do t’i mbajmë me bukë, këta janë mësuar me barolo dhe karkaleca. Këtyre hiqu Facebook-un, lëri nja 6 muaj pa i bërë lajm dhe vdesin nga infarkti”.

LEXO EDHE:  Gjykata pushon padine ndaj Berishes, Keti Bazhdari paguan shpenzimet

LEXO EDHE:  Berisha: Rezidencat shtetërore përdoren për orgjitë e Ramës dhe Koçove

Murrizi u pyet edhe nëse do të ketë ndonjë marrëveshje të re Rama-Basha.

“Marrëveshje e re! Është një marrëveshje në fuqi non stop. Nuk është prishur asnjëherë. Këta ditën zihen, natën ulën nëpër kullat e fildishta, e nëpër mejhane.”  u shpreh ai Murrizi ndër të tjera./CNA.al

LEXO TE PLOTE