Connect with Us

Mustafa pret komandantin e NATO-s në Kosovë

Kosova & Rajoni

Mustafa pret komandantin e NATO-s në Kosovë

Publikuar

-

Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa, priti admiralin Mark Ferguson, Komandant i Komandës së Forcave të Përbashkëta Aleate, në Napoli
Përmes një komunikate, zyra e Kryeministrisë bën të ditur se gjatë takimit, kryeministri Mustafa dhe Admirali Ferguson biseduan për progresin e arritur në Kosovë, duke shprehur përkushtimin e dyanshëm për bashkëpunim në avancimin e mëtutjeshëm të proceseve.

Kryeministri Mustafa citohet të ketë thënë se Kosova është partner i NATO-s dhe koalicionit ndërkombëtar në luftën kundër terrorizimit dhe ekstremizmit të të gjitha formave, duke përmendur edhe hapat e Kosovës në këtë drejtim, siç është edhe procedimi i Ligjit kundër pjesëmarrjes së kosovarëve në luftëra të huaja.

“Kryeministri Mustafa shprehu angazhimin e Kosovës për të vazhduar dialogun për normalizimin e marrëdhënieve me Serbinë dhe ndërtimin e fqinjësisë së mirë edhe me vendet tjera”, thuhet në këtë komunikatë.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kosova & Rajoni

La burrin për të dashurin/ E mitura përdhunohet nga tre shokët e tij

Publikuar

-

Nga

Një ngjarje e rëndë raportohet nga Gjilani ku një 17 vjeçare është detyrua nga i dashuri të kryejë marrëdhënie seksuale me shokët e tij.

17 vjeçarja ishte e fejuar por nuk donte të martohej me të, dhe për arsye vendosi të braktisë familjen mesnatën e 23 shkurtit.

Pas kësaj prindëri e vajzës kanë lajmëruar policinë, duke bërë të mundur dhe kthimin e vajzës në shtëpi.

Bazuar në dëshminë që  ajo ka dhënë  në Policinë e Kosovës, e mitura ka rrëfyer se është detyruar që të kryejë marrëdhënie seksuale me shokët e të dashurit të saj.

LEXO EDHE:  “Detajet e ligjit janë djallëzore”/ Përmeti: AMA kthehet në gjykatë, ka kompetenca të jashtëzakonshme

LEXO EDHE:  NATO deklarohet për sigurinë në Kosovë

Nga katër të dyshuarit, tre prej tyre janë arrestuar.  Prokuroria Themelore në Gjilan ka kërkuar caktimin e masës së paraburgimit ndaj të dyshuarve me inicialet S.I, A.A dhe S.L./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

Tarifa ndaj mallrave serb/ BE-ja mirëpret masat e kryeministrit të Kosovës

Publikuar

-

Nga

Bashkimi Evropian mirëpriti vendimin e kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti, për heqjen e tarifave në importet e lëndës së parë nga Serbia dhe Bosnja e Hercegovina, si hap i parë drejt heqjes së tërësishme të tarifave ndaj malrave serbe.

Zëdhënësi i Komisionit Evropian, Peter Stano, tha në një komunikatë se Brukseli po pret të mësojë më shumë hollësi, por e mirëpret vendimin si një hap të parë që mund të ketë një efekt pozitiv në rivendosjen e tregtisë rajonale dhe të ofrojë një mundësi për rifillimin e bisedimeve ndërmjet Beogradit dhe Prishtinës të lehtësuara nga Bashkimi Evropian, raporton radioja amerikane VOA.

“Është humbur shumë kohë. Besimi duhet të rikthehet urgjentisht. Serbia dhe Kosova duhet të krijojnë një mjedis të favorshëm që bisedimet të rifillojnë në dobi të të dyjave”, thuhet në komunikatë në të cilën theksohet se shefi i politikës së Jashtme të Bashkimit Evropian, Josep Borrell, është i gatshëm të luajë rolin e tij si lehtësues i bisedimeve.

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, tha të enjten se do të fillojë heqjen e kushtëzuar të tarifave prej 100 për qind ndaj mallrave serbe, që u vendosën në nëntor të vitit 2018 në shenjë kundërvënieje ndaj qasjes së Serbisë ndaj shtetësisë së Kosovës.

LEXO EDHE:  Vettingu në politikë/ Basha bën sërish autogol

LEXO EDHE:  Rama niset sot për në Samitin e NATO-s në Londër/ Ja çfarë do të kërkojë

Ai tha se nga 15 marsi do të hiqen tarifat në lëndën e parë si shenjë e vullnetit të mirë dhe nëse Serbia i jep fund fushatës për tërheqjen e njohjeve të Kosovës, më 1 prill do të hiqen tërësisht tarifat për një periudhë 90 ditëshe.

Ambasadori Richard Grenell, i dërguar i posaçëm i presidentit Donald Trump për bisedimet Kosovë – Serbi, tha të enjten mbrëma se Shtetet e Bashkuara nuk i mbështesin masat gjysmake të kryeministrit Albin Kurti dhe se qëndrimi amerikan është që tarifat duhet të hiqen tërësisht.

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

Heqja e pjesshme e taksës 100%/ Veseli akuzon Kurtin për vjedhje idesh

Publikuar

-

Nga

Vetëm pak pasi kryeministri i Kosovës Albin Kurti njoftoi për heqjen e pjesshme të taksës ndaj Serbisë dhe Bosnje e Hercegovinës, ka ardhur edhe reagimi i kryetarit të PDK-së, Kadri Veselit.

Nëpërmjet një postimi në rrjetet sociale, Veseli akuzon se Kurtin se i ka vjedhur idenë dhe i kërkon që të paktën të respektonte të drejtën e autorit.

Ai pretendon se pikërisht këtë ide e ka propozuar në janar të vitit 2019, por thekson se kryeministri aktual e pati refuzuar në atë kohë.

“Si opozitar, ishte në gjendje ta digjte Kosovën dhe të përdorte dhunë dhe jetë të rinjsh idealistë për të ardhur në pushtet. Sot, kur udhëheq Qeverinë, ideali i tij po shihet se është vetëm mbajtja e pushtetit. Duke u shantazhuar, po e djeg veten më shpejtë sesa që kanë pritur të tjerët.

LEXO EDHE:  NATO deklarohet për sigurinë në Kosovë

LEXO EDHE:  Tentoi të vidhte në një bazë ushtarake të NATO-s/ Arrestohet shqiptari

E mendonte veten si më të mençurin dhe më të fortin; sikur të ishte vetë Kosova. Po del që është edhe i padijshëm, edhe i dobët, edhe mashtrues, dhe që Kosova në krye me të mund të rrezikohet seriozisht”, nënvizon Veseli./ CNA.al

LEXO TE PLOTE