Connect with Us

Mirditë/ Zjarr në pyjet e fshatit Kuzhen

Aktualitet

Mirditë/ Zjarr në pyjet e fshatit Kuzhen

Publikuar

-

Një zjarr i madh ka përfshirë pyjet e fshatit Kuzhen në Komunën Kaçinar të Mirditës. Këtë lajm e ka konfirmuar edhe kryetari i Komunës Kaçinar që është shprehur se një sipërfaqe e madhe pyjore është përfshirë nga flakët.

Ndërkohë, nga të dhënat paraprake, mendohet se zjarri është i qëllimshëm. Ai dyshohet të jetë venë nga barinjtë, për mundësinë e krijimit të kullotave të reja për bagëtinë e tyre.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kronika

Aksident në Bypassin e Fierit/ Kamioni përplas për vdekje këmbësorin

Publikuar

-

Nga

Aksident në Bypassin e Fierit/ Kamioni përplas për vdekje këmbësorin

Një aksident i rëndë ka ndodhur mbrëmjen e sotme në Bypassin e Fierit, ku një kamion ka aksidentuar një kalimtar.
Mësohet se kalimtari ka humbur jetën pas përplasjes së fortë nga kamioni.Identiteti i viktimës nuk bëhet ende i ditur, ndërsa policia po heton për zbardhjen e shkaqeve të aksidentit./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kronika

Plagosi babë e bir në Fushë Krujë/ Policia arreston autorin e dyshuar

Publikuar

-

Nga

Policia ka arrestuar autorin e dyshuar të plagosjes së babë e bir në fshatin Larushk të Fushë Krujës mbrëmjen e sotme.

Mësohet se është shoqëruar në polici Ermir Hasa, 35 vjeç, i cili dyshohet se i ka zënë pritë Shefqet dhe Alban Stafukës, të cilët janë nisur me urgjencë drejt spitalit të Traumës në Tiranë.Shefqet Stafuka ndodhet në gjendje të rëndë shëndetësore, ndërsa djali i tij 30 vjeçar është jashtë rrezikut për jetën.

LEXO EDHE:  Shkëmbim zjarri mes dy makinave/ Nuk dihet nëse ka të lënduar

LEXO EDHE:  Shkëmbim zjarri mes dy makinave/ Nuk dihet nëse ka të lënduar

Autori i dyshuar pasi ka plagosur babë e bir është larguar me biçikletë, ndërsa policia ka sekuestruar mjetin prerës./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Deklarata e fortë e Mero Bazes: Ylli Ndroqi trafikant droge i keqpërdorur nga politika

Publikuar

-

Nga

Deklarata e fortë e Mero Bazes: Ylli Ndroqi trafikant droge i keqpërdorur nga politika

Ylli Ndroqi është kryefjala e mediave gjatë këtyre ditëve, pasi SPAK konfirmoi se është i njëjti person me trafikantin e njohur me emrin Xhemail Pasmaçiu.

Pas reagimeve të disa gazetarëve të cilët thonë se Mero Baze kërkon të rrëmbejë pronat e Ylli Ndroqit, Baze i ka kthyer përgjigje gazetarëve të cilët ai i quan defiçentë.

Këta gazetarë e kanë akuzuar Mero Bazen se do të blere Ora News ndërkohë ky i fundit iu përgjigj mbrëmë duke thënë: “E paska gjet avokatin Ylli Ndroqi. Por ky është i mirë, kur duan të të mbyllin me forcë në Spitalin Nr. 5, jo kur duan të të mbyllin në burg.”

Ndërkohë sot nuk është vonuar një tjetër përgjigje e Mero Bazes përmes një editoriali ku flet për të shkuarën e Ylli Ndroqit, në trafikun e drogës.

“Në 2007 sapo kishte filluar një betejë të re me drejtësinë italiane, për trafik droge, ndërkohë që kishte lënë pas krahëve historinë e dënimit dhe burgosjes në Turqi, po për trafik droge. Shpresa e tij ishte se duke hyrë në media mund të mbrohej. Dhe këtë iluzion ja kanë ushqyer të gjithë. Ata që e futën në valle dhe ata që e mbajtën duke e përdorur. Ylli Ndroqi është më pak fajtor se secili prej tyre në këtë histori. Ai vetëm ka paguar dhe vetëm ka dashur të mbrohet. Nuk ka qenë kurrë agresiv me askënd”, shkruan Baze.

Më tej ai tregon se në vitin 2011 ai arriti të shpëtojë përmes Gjin Gjonit një trafikant turk të kërkuar në Gjermani, për gjysëm ton drogë, duke e “dënuar” me arrest shtëpie, “tek një apartament tek Kthesa e Kamzës”.

Në editorialin e tij Mero Baze tregon se në 2017 në “çadër” Lulzim Basha deklaroi se Ora News është media e vetme e ndershme në Shqipëri, gjithë të tjerat i ka kapur mafia. I njëjti njeri kur ka qenë ministër i Brendshëm ka bllokuar urdhërat në Interpol që kërkonin Ndroqin si person të kërkuar në Itali”.

Baze thekson se Ndroqi është thjesht një mekanizëm i përdorur nga pushteti për interesa të veta. Sipas tij, fati Ylli Ndroqit është si fati i shumë emrave të botës problematike të krimit që janë shkatërruar vetëm kur kanë guxuar të hyjnë në politikë e të bëjnë pazare me të.

LEXO EDHE:  Banesa përfshihet nga flakët në Gjirokastër/ Dyshimet e para

LEXO EDHE:  Shkëmbim zjarri mes dy makinave/ Nuk dihet nëse ka të lënduar

“Ndaj politika jonë duhet të ulë kokën kur flet për Ylli Ndroqin. Duhet të ulë kokën, se ai është prodhim i tyre, pjesë e tyre, pjesë e historisë së tyre, dhe mentalitetit të tyre për shtypin. Dhe boll folët për lirinë e shtypit, kur nuk ju duhet ajo, por ju duhet Ylli Ndroqi. Dhe ai ju duhet për viktimë në rrugën drejt pushtetit”, shkruan mes të tjerash Baze.

Kujtojmë se ditët e fundit SPAK kërkoi sekuestrimin e pasurive të pronarit të Ora News, Ylli Ndroqi alias Xhemail Pasmaçiu.

Pas vendimit të SPAK për sekuestrimin e 26 pasurive të Ndroqit, policia e shtetit ekzekutoi vendimin.Në njoftimin e bërë publik disa ditë më parë, policia njoftonte se u bënë 18 muaj hetime në bashkëpunim me homologët dhe agjencitë ndërkombëtare lgjzbatuese, dhe nga provat e mbledhura dyshohet se pasuritë e Ndroqit janë të paligjshme dhe nuk justifikohen.

Lidhur me çështjen e Ylli Ndroqit ka pasur një reagim të fortë edhe nga ambasada e SHBA.

“Rastet e rëndësishme shpesh shoqërohen me fushata të shtrenjta për të ngritur dyshime dhe konfuzion, për të blerë ndikim, për të mohuar të vërtetën, për t’i shpëtuar drejtësisë. Le të jemi të qartë: kjo ka të bëjë me dënimin e kriminelëve të njohur – asgjë më shumë, asgjë më pak. Ne mbështesim fuqimisht SPAK & Policinë”, shkruante ambasadorja Yuri Kim.

Asgjë e re nga Italia për trafikantin Xhemail Pasmaçiu!Dosja e SPAK/ Si i vuri pasuritë Ylli Ndroqi?

Gazetarët nuk mund të jenë mburojë e ish-trafikantit të drogës

 

Trafikant droge, pronar mediash/ Mund të ndodhë?

BOOM-Ylli Ndroqi trafikanti i drogës Xhemail Pasmaçiu/ Dokumentet e gjendjes civile

BOOM-Dokumenti i dytë/ Ylli Ndroqi është trafikanti Xhemail Pasmaçiu

 

LEXO TE PLOTE