Connect with Us

A jeni të dhënë pas smartfonit tuaj?

Teknologji

A jeni të dhënë pas smartfonit tuaj?

Publikuar

-

Është shumë e vështirë të imagjinosh jetën pa smartfon. Për shumë amerikanë ai është i pari që shohin para shëtitjes dhe i fundit që kontrollojnë para se të flene..

68% e të rriturve amerikanë flenë më telefonin e tyre ngjitur shtratit. Shumica e tyre shkruajnë mesazhe apo flasin në telefon ndërkohë që ngasin makinën. Sipas sondazhit të Harris Interactive rreth një e treta kontrollojnë telefonin teksa lëvizin. 20% e bëjnë këtë në kishë. Dhe rreth 10% thuhet se e bejnë këtë edhe gjatë momenteve të tyre intime. Disa bëjnë edhe selfie me të ndjerin në një funeral. Dhe së fundmi, një cmenduri duket se po përhapet gjithandej, një selfie në tualet.

LEXO EDHE:  Aplikacionet që 'hedhin në tokë' baterinë e një smartfoni

Pra, a mund të themi se kjo është një varësi nga celulari? Po.

Varësia nga celulari duket se është e njëjtë me atë të varësisë nga kompjuteri, dhe lojërat. Gjithcka që mund të prodhojë kënaqësi në trurin tuaj kthehet në varësi. Humbje e kontrollit është elementi thelbësor i cdo varësie.

Kërkimi identifikon  “gjashtë shenja ” të cdo lloj substance apo sjelljeje varësie. Këto të gjashta – spikatja, modifikini i humorit, tolerance, tërheqja, konflikti dhe rikthimi– shfaqen edhe tek varësia nga celulari gjithashtu.

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Life Style

Keni nevojë për një smartphone të ri?/ Zbuloni se kur është momenti i duhur për ta patur

Publikuar

-

Nëse keni ndërmend të blini një telefon të ri iu këshillojmë të mos e bëni tani. Vetëm në dy muaj, kompanitë më të mëdha në botë, duke përfshirë Apple, Google dhe Samsung do të nxjerrin modelet më të reja të telefonave për vitin 2019.

Nxjerrja në shitje e këtyre produkteve më të shitura do të bëjë që çmimet e smartphonëve të tjerë të jenë në ulje.

Në këtë mënyrë ju do të keni mundësinë të përfitoni një telefon më të mirë nëse tregoni dhe pak më shumë durim./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Video/ Lindja e një fëmije në hapësirë, ja çfarë pamje do të kishte

Publikuar

-

Nëse njerëzit do të sillnin në jetë një fëmijë në hapsirë do të kishte shumë ndryshime me fëmijët që lindin në Tokë. Së pari do të ndikohej nga graviteti zero i mjedisit.

Në një term tjetër, bebet e lindura në hapësirë do të kishin një pamje krejt ndryshe nga bebet që lindin në Tokë.

Në fund të fundit kjo është ende e pamundur pasi ekzistojnë rreziqe  të cilat duhet të rregullohen para lindjes së fëmijës së parë në hapësirë./ CNA.al, Marrw nga Insider.com

LEXO TE PLOTE

Life Style

Apple me surpriza/ Së shpejti do të sjellë rrjetin 5G

Publikuar

-

Sipas një shënimi të përditësuar nga analisti Ming-Chi Kuo i cituar nga MacRumors, Apple do të sjellë tre modele iPhone me shpejtësi të internetit 5G në vitin  2020.

Kuo, një vëzhgues i respektuar i Apple, fillimisht kishte thënë se dy nga tre iPhone të ardhshëm do të kenë sshpejtësi naviguese 5G, dhe gjtihashtu Apple do të shtonte aftësinë për të gjitha pajisjet e reja.

Sipas Kuo, Apple ka burime më të mëdha për zhvillimin e 5G në iPhone pasi bleu biznesin modem të Intel në një marrëveshje prej 1 miliard dollarësh.

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: