Si të reduktojmë dhjamin në zonën e barkut – CNA
Connect with us

Life Style

Si të reduktojmë dhjamin në zonën e barkut

Publikuar

-

Studimet kanë treguar, se mënyra më e mirë e reduktimit të shtresave të dhjamit rreth zonës së barkut, është të kombinosh ushqimin e shëndetshëm me ushtrimet fizike. Edhe dieta më e mirë dhe e shpejtë për eliminimin e dhjamit nga zona e barkut, nuk mund të ketë efekt pa u shoqëruar me ushtrime fizike.

Duhen kombinuar ushtrimet për pjesën e barkut dhe ato për dobësimin e përgjithshëm. Shumë meshkuj kanë dhjamë vetëm në zonën e barkut, por pa një paketë ushtrimesh të përgjithshme që përfshijnë çdo pjesë trupi, nuk mund ta eliminojnë dot.

Ja një dietë që mund ta kombinoni me ushtrimet:

Mëngjesi: një filxhan drithëra me qumësht

Paradite: fruta të thata si arra dhe lajthi, deri në 50g.

Dreka: Mund konsumoni lloje mishi si peshk, mish pule, mish viçi, qengji, ndërsa mishin e derrit është mirë ta shmangni. Po ashtu, duhet të shmangni edhe nënproduktet e tij.

Zemra: një mollë, një dardhë, një pjeshkë dhe mjedër. Shmangni bananet.

Darka: supë me perime, sardele apo ton, një fetë buke integrale dhe një gotë kos.

Aktualitet

“S’je ti e bukur”/ Aulona Musta “shpërthen” keq ndaj ndjekësit

Publikuar

-

Moderatorja Aulona Musta është një nga personazhet më aktivë në rrjetet sociale. Pothuajse çdo moment të ditës së saj ajo e ndan me në llogarinë e saj në Instagram.

Së fundi moderatorja ka publikuar një foto ku krahas saj shkruan: “Eshte tmerr i madh te dalesh me mua per kafe…pasi do te ta “nxi” jeten duke t’u lutur te cohesh te me besh foto, do vazhdoj te ta “nxi” duke te te larguar deri ne 1 km nga vendi i kafese me pretekstin “ja sa te gjejme nje vend tamam, se keto s’jane gje… nxirja vazhdon me fazen merr 123456789 poza qe ndryshojne ne asgje nga njera tjetra…per ta mbyllur me nxirjen me te keqe, ate te padurueshmen momenti kur shikon fotot dhe me turinjte e varur thua: “pfff s’me pelqen asnjera”, nderkohe qe personi qe ke perball dhe qe harxhoi gjysmen e kohes se kafes me ty, pasi degjon kete fjali eshte gati te te hedhi para makines se pare qe eshte duke kaluar… (Sot ky njeriu ishte mami, zakonisht eshte burri 🤣🤣🤣)”.

Pas këtij statusi, një nga ndjekësit e saj ka komentuar duke ofenduar moderatoren: “Je ti e pa bukur”. Por duke njohur karakterin e Aulonës ky koment nuk ka kaluar pa replikë nga ana e saj e cila i kthehet: “Tha një kokëcepsh”.

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Pamje magjike/ Fotot mahnitëse nga “ajri” që do t’ju lënë gojëhapur

Publikuar

-

Fotot e shkrepura në momentin e duhur janë tepër mahnitëse për syrin e njeriut. “BrightSide” ka listuar 11 fotot më të bukura të kapura nga ajri dhe më pas i ka bashkuar në albume, duke servirur pamje magjike.

Për më tepër shijoni imazhet e mëposhtme…
LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Sot të gjithë me sytë nga qielli/ Çfarë do të ndodhë gjatë mesnatës?

Publikuar

-

Sot do të jetë një natë e veçantë për adhuruesit e eklipseve. Eklipsi i Hënës pritet të ndodhë në orën 22:00 i cili do të jetë tërësisht i dukshëm në të gjithë Italinë.

Ndërsa momenti më i rëndësishëm konsiderohet ora 23:30, momenti kur Hëna do të errësohet tërësisht nga hija e Tokës dhe do te zgjase deri në orën 2 të mëngjesit.

Edhe pse bëhet fjalë për një eklips të pjesshëm Hëna gjithsesi do të duket kuqe. Fenomeni mund të shihet me sy të lirë pa patur nevojën e syzeve të veçanta.

 

LEXO TE PLOTE
Reklama
Reklama

Trending