Connect with Us

Fjalëkalimet më të famshme të vitit 2014

Kuriozitete

Fjalëkalimet më të famshme të vitit 2014

Publikuar

-

Viti i kaluar ka shënuar disa sulme nga hakerat në sistemet e mëdha, “kanë rënë” Sony, Apple iCloud dhe të tjerët dhe pastaj ka pasuar një apel për të ndryshuar shpesh fjalëkalimet për shkaqe sigurie. Megjithatë, njerëzit ende nuk e kuptojnë sigurinë serioze në internet. Kompania “SplashData” ka publikuar një listë të fjalëkalimeve më të famshme dhe më të përdorshme gjatë vitit 2014, ndërsa në vend të parë është radhitur fjalëkalimi klasik – 123456.
Ja lista e plotë:
1. 123456
2. password
3. 12345
4. 12345678
5. qwerty
6. 123456789
7. 1234
8. baseball
9. dragon
10. football

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Qafa tre herë më e gjatë se trupi/ Misteri i zvarranikut 242 milionë vjeçarë

Publikuar

-

Nga

Një zvarranik 242 milionë vjeçar me qafë sa trefishii trupit të tij jeton në oqean, sipas zbulimit të ndërtimit kafkës me 3D. Shkencëtarët përshkruajnë krijesën e çuditshme dhe qafën e saj si gjirafat si një ‘absurditet paleontologjik’.

Fosilet e krijesës, që i përkasin gjinisë Tanystropheus, u zbuluan në vitin 1852 dhe shkencëtarët kanë qenë në mëdyshje që atëherë. Ekspertët nuk mund të tregojnë se si krijesa do të kishte qenë në gjendje të mbështeste qafën e saj të gjatë nëse do të binte në tokë gjatë periudhës së Triasikut të mesëm. Por një studim i ri i udhëhequr nga Universiteti i Cyrihut në Zvicër ka treguar tani që krijesa, e cila ishte gati 20 metra e gjatë, jetonte në ujë dhe ishte çuditërisht e adaptueshme ’.

Vrimat e hundës dhe dhëmbët e lakuar u përshtatën në mënyrë të përkryer për kapjen e gjahut të rrëshqitshëm, siç janë peshqit dhe kallamarët.Gjinia e Tanystropheus gjithashtu evoluoi në dy specie të ndryshme, njëra më e madhe se tjetra, përfundon studimi i ri. “Unë kam studiuar Tanystropheus për më shumë se tridhjetë vjet, kështu që është jashtëzakonisht e kënaqshme të shohësh këto krijesa të demostifikuara,” tha autori i studimit Olivier Rieppel, një paleontolog në Muzeun në Fushë në Chicikago. ‘Tanystropheus dukej si një krokodil i guximshëm me një qafë shumë, shumë të gjatë. Ajo qafë nuk ka kuptim në një mjedis tokësor, është thjesht një strukturë e vështirë për tu mbartur. Për të sqaruar taksonominë e tij është një hap i parë i rëndësishëm për të kuptuar atë grup dhe evolucionin e tij. 242 milion vjet më parë, kur dinosaurët sapo kishin filluar të shfaqeshin në tokë, deti sundohej nga zvarranikët gjigantë. Llojet më të mëdha Tanystrofheus janë matur dhe kanë pak më shumë se 16 metra në gjatësi,  qafa e saj do të kishte deri 7.5 këmbë, trupin 2.2 këmbë dhe bishtin 6.5 këmbë.

LEXO EDHE:  Probleme me fjalëkalimin? Ja çfarë nuk duhet të beni.

LEXO EDHE:  Zbulohet lista/Cilat janë fjalëkalimet më të përdorura dhe më të vjedhura në botë?

Në një moment, paleontologët menduan se Tanystrofheus ishte një pterosaur fluturues, si një pterodaktil dhe se kockat e tij të gjata, të urra, ishin phalanges në gisht që mbështesin krahun, përpara se të punonin se ato ishin kocka të zgjatura të qafës.  Në të njëjtin rajon ku shumë nga fosilet e Tanystropheus u gjetën në Zvicrën e ditëve moderne, kishte edhe fosile nga kafshë me pamje të ngjashme që ishin të gjatë vetëm rreth katër metra./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Betejë për mbijetesë/ Imazhe të pabesueshme të luanëve, kafshët që janë zhdukur në 26 vende afrikane

Publikuar

-

Nga

Pak më shumë se një shekull më parë, më shumë se 200,000 luanë të egër po jetonin në Afrikë. Sot, ka vetëm rreth 20,000.

Për të ndihmuar në sjelljen e kësaj rënie tragjike në fokus dhe për të festuar Ditën Botërore të Luanit në 10 gusht, studiuesit kanë krijuar projektin ‘Neë Big 5’, i cili po i kërkon publikut të votojë për kafshët që ata më së shumti do të donin të shihnin në natyrë dhe fotografi.

“Big 5” thekson se luanët tashmë janë zhdukur në 26 vende afrikane dhe kanë zhdukur nga mbi 95 përqind të gamës së tyre historike. Ata janë në prag të zhdukjes në të gjitha, por parqet më të mëdha dhe të menaxhuara më së miri, paralajmëron ai, me speciet e kërcënuara nga tregtia e paligjshme e mishit të shkurreve, humbja e habitatit dhe copëzimi, dhe gjuetia e trofeve të paqëndrueshme.Për të ndihmuar në mbrojtjen e këtyre krijesave madhështore, “New Big 5” po ndihmon për të mbledhur fonde jetike për të mbështetur bamirësinë e maceve të mëdha Panthera , Projekti i të cilit Leonardo kërkon të sigurojë mbijetesën afatgjatë të luanëve në të gjithë kontinentin Afrikan duke rritur numrin e përgjithshëm të popullsisë së luanit me 50 % gjatë 15 viteve të ardhshme, në të paktën 30,000 luanë.

LEXO EDHE:  Zbulohet skandali/Ekspozohen fjalëkalimet e mijëra përdoruesve në Instagram

LEXO EDHE:  Trendi i momentit/ Printi i gjarprit kudo në veshjen tuaj!

‘Ndërsa festojmë Ditën Botërore të Luanit, duke ndalur ta njohim këtë kafshë të egër të jashtëzakonshme, duhet të njohim edhe gjendjen veçanërisht të brishtë të kësaj specie,’ thotë Drejtori i Programit Panthera Lion, Dr Paul Funston. Luanët po zhduken pikërisht para syve tanë. Veprimi urgjent nga bashkësia globale përmes mbështetjes financiare të shteteve të vargjeve të luanëve dhe organizatave të ruajtjes si Panthera për të mbrojtur këto mace të egra është një nga mënyrat më kritike në të cilat ne mund të ndihmojmë në rritjen, në vend se të humbasim, luanët e Afrikës nga Dita Botërore e Luanit 2021. ‘

“Graeme Green”, fotograf britanik i jetës së egër dhe themeluesi i projektit Neë Big 5, tha: ‘Luanët janë një nga kafshët e mia të preferuara për të fotografuar dhe për të kaluar kohë me ta. Është e pamundur të imagjinohet Afrika pa luanë. Si dhe janë kafshë të jashtëzakonshme, ato janë gjithashtu jetike për ekuilibrin natyror dhe të ardhmen e Afrikës. ‘ Shkoni poshtë për të parë imazhet që nxjerrin në pah bukurinë, fuqinë dhe madhështinë e kafshëve që Graeme përshkruan si ‘ikona të jetës së egër’./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

WOW-Nga liqenet tek malet/ Imazhet më mahnitëse që keni parë ndonjëherë

Publikuar

-

Nga

Nëse një udhëtim në Parkun Kombëtar Banff të Kanadasë nuk ishte në axhendën tuaj më parë, mund të jetë pasi të keni parë  këto fotografi të jashtëzakonshme.

Ato tregojnë liqene eterike akullnajore, male mahnitëse të mbuluara me dëborë dhe pyje të këndshme brenda zonës 2.464 kilometra katrorë në Alberta në të gjithë lavdinë e tyre hipnotike.Ata u shkrepën nga fotografi me qendër në Vankuver, Kai Yhun , i cili viziton Parkun Kombëtar të Banff disa herë në vit për të kapur pamjet më mahnitëse.

LEXO EDHE:  Ide për foto/ Ja pozat tipike që pamë në Instagramin e çdo të famshme shqiptare këtë verë

LEXO EDHE:  Trendi i momentit/ Printi i gjarprit kudo në veshjen tuaj!

Kai, 26 vjeç, i tha MailOnline Travel: ‘Unë e dua Banff, veçanërisht malet. Secili prej tyre ka një formë kaq unike dhe janë shumë frymëzuese. Sezoni im i preferuar për tu vizituar është në vjeshtë kur klima dhe atmosfera janë thjesht perfekte./ CNA.al

LEXO TE PLOTE