Connect with Us

Gratë që janë shënuar në histori

Kuriozitete

Gratë që janë shënuar në histori

Publikuar

-

Gratë janë ato që i kanë dhënë momente historike ndryshimeve të ndryshme në botë dhe pse jo gjithmonë kanë qenë pjesë e dukshme. Ka pas shumë raste që ato kanë kryer shpikje, beteja, libra dhe sipërmarrjet e tyre dhe gjitmonë kanë qëndruar në hije. Shikoni listën që thekson gratë që kanë bërë histori nëpër botë.

Në vitin 1904 gruaja e parë tatuazhiere në botë ishte Maud Wagner, aftësi që ajo e mësoi nga bashkëshorti i saj dhe që më pas arriti të bëhej specialiste.

Në fillim të shekullit të kaluar Annette Kellerman, notarja e parë e cila përdori kustumin e banjos, e cila dhe u arrestua ps publikimit të disa fotove që ajo bëri.

Si pilote që bënë histori kishim dy emra, Sarla Thakral, pilotja e pare indiane dhe Sabiha Gökçen, pilotja e parë e avionëve sulmues.

Margaret Bourke-Ëhite, gazetaria dhe fotografja e parë grua që mori leje nga ish-Bashkimi Sovjetik për te realizuar një reportazh për zhvillimin industrial të vendit të parë socialist në botë.

Në Francë si grua e historisë është Simone Segouin heroina e rezistencës frënge Simone Segouin, e cila edhe pse as njëzet vjeçe, arriti te zërë rob 25 nazistë.

LEXO EDHE:  “Dhimbje torturuese”/ Prezantuesja e famshme rrëfen për eksperiencën e saj me Covid-19

Annie Lumpkins, aktiviste për të drejtat e njeriut në SHBA në vitet ’60 të shekullit të njëzet. Ellen O’Neal, një nga të parat femra skateboard-iste në botë.

24 vjeçarja Elspeth Beard, e cila arriti për here të parë të bëj xhiron e botës me motoçikletë. Gruaja e parë që hidhet në atmosferë është listuar Anna Lee Fisher.

Pjesë e listës së grave që kanë bërë histori është dhe një grua e moshuar armene, e cila ne moshën 106 vjeçare është fotografuar me armë në dorë për të mbrojtur vendin e saj.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

“Planeti i kuq” siç nuk e keni parë ndonjëherë/ NASA publikon imazhet e reja nga Marsi

Publikuar

-

Nga

“Planeti i kuq” siç nuk e keni parë ndonjëherë/ NASA publikon imazhet e reja nga Marsi

Imazhe të reja nga Marsi të shkrepura nga roverja NASA Perseverance kanë zbuluar ngjyrën mbresëlënëse të sipërfaqes së planetit të kuq.

Rover Mars Perseverance preku Marsin për herë të parë këtë muaj dhe ka marrë fotografi të planetit. Ata që gjithmonë kanë menduar se si duket sipërfaqja e Marsit, përgjigjen e pyetjeve të tyre do ta marrin me fotografitë e fundit.

Që nga ardhja në tokë javën e kaluar, rover Perseverance ka bërë më shumë se 23,000 fotografi të planetit.

Por ndërsa pamja e saj ngjyrë gështenjë është sigurisht jashtë kësaj bote, kjo është thjesht për shkak të kamerave të Nasa’s Perseverance që ende nuk janë kalibruar ndërsa vjen në tokë.

LEXO EDHE:  “Dhimbje torturuese”/ Prezantuesja e famshme rrëfen për eksperiencën e saj me Covid-19

LEXO EDHE:  Bolshevikët donin ta vrisnin, por një lojë shahu i shpëtoi jetën: Historia e pazakontë e Osip Bernshtajnit

Al Chen, nga Laboratori i Jet Propulsionit të Nasa, tha: ‘Këto video dhe këto imazhe janë ëndrrat tona.’ Si dhe marrja e ngjyrës së pazakontë, fotografitë japin një pasqyrë të pamjes së sipërfaqes së planetit.

Për më tepër shihni pamjet./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Elon Musk nis misionin e tij për të kolonizuar “planetin e kuq”

Publikuar

-

Nga

Misioni i Elon Musk në Mars “për të kolonizuar Planetin e Kuq” mund të fillojë javën e ardhshme

Elon Musk ka zbuluar se një raketë SpaceX e krijuar për të çuar njerëzit në Mars mund të uudhëtojë në qiell në ditët në vijim. Në status të Dielën, miliarderi tha se prototipi i fundit i Starship ka një “shans të mirë” për të fluturuar këtë javë. Kulla prej çeliku inox, e quajtur SN10, aktualisht po i nënshtrohet provave në një strukturë të SpaceX në Teksasin jugor.

Kompania shpreson të dërgojë një Starship plotësisht funksionues në hapësirë ​​për herë të parë më vonë këtë vit.Kushtet në Teksas janë përmirësuar pasi Shteti Lone Star u godit nga një stuhi vdekjeprurëse e dimrit javën e kaluar, duke e detyruar SpaceX të vonojë operacionet e tij.

Temperaturat në bazën e Starship afër qytetit të Boca Chica tani janë kthyer në normale, duke lejuar që puna të vazhdojë. Pritjet për fluturimin e parë të SN10 janë të mëdha pasi paraardhësi i tij, SN9, arriti një fund të zjarrtë në fillim të këtij muaji.

Raketa prototip gjuajti gjashtë milje në ajër gjatë një fluturimi provë para se të binte përsëri në tokë dhe të shpërthente nga goditja.Një raketë tjetër, SN8, takoi një fund të ngjashëm të dhunshëm pas një fluturimi në dhjetor.

LEXO EDHE:  “Dhimbje torturuese”/ Prezantuesja e famshme rrëfen për eksperiencën e saj me Covid-19

LEXO EDHE:  Më ndihmoni/ I dashuri im thotë se është homoseksual

Shpërthimet ishin aq të dhunshme sa që ndezën një hetim nga Administrata Federale e Aviacionit për masat paraprake të sigurisë SpaceX. Një zëdhënës i FAA i tha  CNET  se agjencia kishte mbyllur hetimin, “duke hapur rrugën për fluturimin provë SN10”.

Ata shtuan se kompania kaliforniane kërkoi miratimin e FAA-s për azhurnimet e licencës.Sipas fotografive të këputura nga vëzhguesit gjatë fundjavës, SpaceX kohët e fundit instaloi flaps aerodinamike në SN10. Ata do të ndihmojnë për të drejtuar anijen ndërsa lëshohet në një lartësi deri në disa milje mbi nivelin e detit./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Gjendet tek ADN-ja/ Shkencëtarët zbulojnë gjenin që i bën njerëzit më të lumtur në martesë

Publikuar

-

Nga

Gjendet tek ADN-ja/ Shkencëtarët zbulojnë gjenin që i bën njerëzit më të lumtur në martesë

Është identifikuar një gjen që i bën njerëzit më të lumtur në marrëdhëniet e tyre dhe më shumë të ngjarë të kenë një martesë të fortë dhe të shëndetshme. Një shtrirje e ADN-së e quajtur CD38 krijon një proteinë e cila ka një larmi rolesh, përfshirë kontrollimin e prodhimit të oksitocinës, e njohur si hormoni i përqafimit.  Njerëzit me një formë specifike të këtij gjeni kanë tipare që i bëjnë ata partnerë më të mirë, siç janë mirënjohja, besimi dhe falja.

Në një studim të fundit me 142 persona,71 çifte të sapomartuar, kjo rezultoi në një nivel më të lartë kënaqësie në marrëdhëniet e tyre.Gjeni gjendet në vendndodhjen gjenetike rs3796863 dhe, si të gjitha gjenet, përbën dy pjesë. Këto alele punojnë në çifte dhe së bashku krijojnë formën përfundimtare të gjenit. Në CD38 opsionet janë ose CC, AC ose AA. Studiuesit nga Universiteti i Arkansas u përqendruan posaçërisht në varietetin CC.Shkencëtarët rekrutuan 142 persona që sapo ishin martuar dhe i ndoqën ata gjatë një periudhe të trazuar kohore që pasoi muajin e mjaltit.

Mostrat e ADN-së u morën nga secili pjesëmarrës dhe secili person plotësoi një pyetësor brenda tre muajve nga dasma e tyre. Pyetësorët vijues u plotësuan çdo katër muaj për tre vitet e ardhshme. Studimi u krye mbi amerikanët dhe studiuesit thonë se geni CC gjendet në rreth një në tre (37 përqind) afro-amerikanë. Studiuesit shtojnë se analiza e tyre tregon ‘mbështetje të fortë’ për teorinë se gjeni CC është i lidhur me një marrëdhënie më të fortë.

LEXO EDHE:  “Më kanë ndodhur disa fatkeqësi”/ Paloka rrëfen historinë e trishtë dhe akuzon qeverinë

LEXO EDHE:  Gruaja gjirafë/ Ka mbajtur unaza në qafë për 5 vjet me rradhë

‘Arsyeja pse ata me gjenotip CC ishin më të kënaqur është sepse ata kishin më shumë besim tek partneri i tyre,’ shtojnë autorët e studimit. Sidoqoftë, te qytetarët amerikanë me prejardhje evropiane, është më e zakonshme, me 70 përqind të kësaj popullate që kanë gjenin CC. / CNA.al

LEXO TE PLOTE