Connect with Us

Ja si ta “sinkronizoni” gjumin me partnerin tuaj

Life Style

Ja si ta “sinkronizoni” gjumin me partnerin tuaj

Publikuar

-

Ndonjëherë është vështirë të flini edhe kur jeni vetëm e lëre më kur flini me një partner që rregullisht bënë gërhima, tërheq batanijen, ose që ka disa probleme me gjumin. Megjithatë, ka zgjidhje për ata që nuk mund të sinkronizohen gjatë gjumit.

– Partneri juaj gërhet: Sipas Fondacionit Ndërkombëtar për Gjumin, rreth 37 milionë të rritur gërhijnë rregullisht dhe për këtë arsye partnerët e tyre nuk mund të bëjnë gjumë të rehatshëm. Hunda e bllokuar dhe alkooli shpesh mund të jenë shkaktarët e gërhitjes, si dhe gjumi në shpinë. Gërhitja mund të jetë një shenjë e apneas gjatë gjumit, pasi mund të ndërpritet disa herë frymëmarrja gjatë natës. Prandaj, kjo gjendje duhet të mjekohet. Gjatë asaj kohe kur njëri partner mund të zgjohet për shkak të gërhitjes, preferohet për të vënë kufje, ose të flejë në një dhomë tjetër.

– Nuk ju përshtatet dysheku i njëjtë: Disa njerëz preferojnë dyshekë të butë, kurse disa të tjerë pak më të fortë. Por edhe për këtë ka zgjidhje, disa prodhues prodhojnë dyshek që në njërën anë është i butë kurse në anën tjetër është më i fortë, pikërisht për këtë arsye. Edhe dyshekët me shkumë janë një zgjidhje e mirë, sepse formësohen sipas formës së trupit dhe peshës.

– Shkoni në shtrat në kohë të ndryshme: Ne të gjithë kemi një orë të brendshme që na tregon se kur duhet të shkojmë në shtrat dhe kur të zgjohemi. Dhe atë është pothuajse e pamundur për ta ndryshuar. Bini dakord për “qetësi të dyanshme” kur bini dhe ngriheni nga shtrati, pasi kjo gjë është shumë e thjeshtë.

– Errësirë apo ndriçim: Ata që preferojnë të flenë në një dhomë të errët i bëjnë vetes mirë. Në errësirë truri stimulon prodhimin e melatoninës, e cila qetëson dhe relakson trupin tuaj. Megjithatë, disa njerëz flenë më mirë në dritë të zbehtë. Bini dakord duke blerë një llambë shumë të dobët që do të jetë e ndezur në anën ku personi i fjetur nuk mund të flejë pa dritë. Shmangni dritën blu, atë nga TV-ja, telefonat dhe laptopët, sepse ju pengojnë për të fjetur.

LEXO EDHE:  Ja se çfarë nuk duhet t’i rrëfeni partnerit për veten

– Ai ka nevojë për TV-në, kurse ju për qetësi: Nëse njëri nga ju mund të flejë vetëm duke shikuar televizor, kurse i dyti vetëm në qetësi, gjeni një zgjidhje të mesme të lumtur. Kërkoni nga partneri juaj për të blerë kufje që mund të lidhen me televizor dhe para gjumit të aktivizojë fikjen automatike të tij. Nëse nuk keni një zgjedhje tjetër, blini kufje që amortizojnë zërin.

– Rregullisht e tërheq mbulesën: A jeni zgjuar ndonjëherë në mes të natës duke u dridhur nga të ftohtit, sepse partneri e ka mbërthyer tërë batanijen? Edhe ky problem është i lehtë për t’u zgjidhur, mbulohuni me batanije të ndara.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Showbizz

Kejvina Kthella tërbon rrjetin/ Tregon të pasmet bombastike me bikini

Publikuar

-

Nga

Kejvina Kthella tërbon rrjetin/ Tregon të pasmet bombastike me bikini

Kejvina Kthella është një nga modelet më seksi të momentit. Ajo nuk ndalet me fotot e saj provokuese dhe shumë të nxehta që i publikon në rrjetet sociale.

Së fundi ajo ka ndezur Instagramin me pozat shumë seksi nga Dubai.

Bukuroshja shqiptare shfaqet e veshur me bikini minimaliste ku tregon dhe format e saj të rrumbullakosura.

LEXO EDHE:  Sa vite diferencë duhet të keni me partnerin për të mos u ndarë?

LEXO EDHE:  Tha se do të bënte dasmë me 2000 të ftuar/ Zbulohet detaji për partnerin e këngëtares shqiptare

Për më tepër shihni galerinë e mëposhtme./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Showbizz

Ndryshe nga vajzat e njohura të showbizit/ Ami shuan kuriozitetin e ndjekësve për operacionet plastike

Publikuar

-

Nga

Ndryshe nga vajzat e njohura të showbizit/ Ami shuan kuriozitetin e ndjekësve për operacionet plastike

Amarda Toska është një nga personazhet më të pëlqyera të showbizit. Ajo është aktive në rrjetet sociale ku, së fundi ka trealizuar një bashkëbisedim me ndjekësit e saj.

Të shumtë kanë qenë kuriozë të dinë nëse Amarda ka bërë ndonjë ndërhyrje në pamjen e saj.

Ajo ka mohuar të ketë prekur ndonjë gjë në fytyrën e saj apo në trup.

As qime të shtuara në vetulla, as qerpikë, as buzë, mollëza apo hundën…”, ka treguar Ami.

Ndërsa një prej ndjekësve e pyet nëse ka kryer ndonjëndërhyrje në mjekër pasi së fundi kështu ka dëgjuar të përflitet.

LEXO EDHE:  “Kam nevojë për ty, për gjithçka tënden”/ Delinda Disha bën urimin më romantik për ditëlindjen e partnerit

LEXO EDHE:  Ja se çfarë nuk duhet t’i rrëfeni partnerit për veten

Amarda hedh poshtë të gjithë zërat duke thënë se nuk e di se ekziston një ndërhyrje e tillë.

Jooo këto lloj ndërhyrje hera e parë që e dëgjoj! Google e dashur dhe e vërteton”, i është përgjigjur Ami./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Showbizz

Ulet në prehrin e Geljanit/ Konkurrenti shpërthen ndaj Sarës

Publikuar

-

Nga

Ulet në prehrin e Geljanit/ Konkurrenti shpërthen ndaj Sarës

Episodi i kaluar i Përputhen ka nisur me një shpërthim nga ana e Shkëlqimit, një prej konkurrentëve të rinj.

Ai u shpreh se ishte tejet i nxhehur me gjstin e Sarës, që kishte bërë në sy të tij pak para se të niste emisioni.

Shkëlqimi tha se nuk e priste që Sara të bënte atë veprim duke qenë se sapo kishin realizuar takimine  tyre dhe ende nuk është transmetuar.

Ai zbuloi se pak para se të niste emisioni, Sara ishte ulur në prehrin e Geljanit, një prej konkurrentëve të rinj.

LEXO EDHE:  Tha se do të bënte dasmë me 2000 të ftuar/ Zbulohet detaji për partnerin e këngëtares shqiptare

LEXO EDHE:  Sa vite diferencë duhet të keni me partnerin për të mos u ndarë?

Madje në fund ai ka kërkuar që nuk dëshiron që takimi i tyre të transmetohet pas këtij gjesti./ CNA.al

LEXO TE PLOTE