Connect with Us

Mitet e stilit të viteve 70’

Life Style

Mitet e stilit të viteve 70’

Publikuar

-

Vitet 70’ nuk dalin asnjëherë nga moda. Këtë e shohim në koleksionet e stilistëve të ndryshëm, në muzikë si dhe në influencën që këto vite kanë pasur dhe kanë në kinematografi. Kush ishin ikonat që përcaktuan stilin e kësaj dekade? Në listën e mëposhtme ju sjellim disa prej tyre.

  1. Jacqueline Kennedy Onassis

Një ndër “First Ladies” më popullore të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, e shpallur në vitin 1999 si një nga figurat më të admiruara të shekullit të 20-të, njihet për stilin, elegancën dhe hijeshinë e saj. Syzet e mëdha, shalli Hermes, pantallonat e gjera ose fundet në formë kove me bel lart ishin veshjet e saj të përditëshme gjatë viteve 70’. Ajo u kthye në një ikonë mode stili i të cilës u imitua dhe vazhdon të frymëzojë femrat e të gjithë botës.

  1. Ali MacGraw

Aktorja e kandiduar për Oscar me rolin e saj në filmin “Love Story”, u votua në vitin 1972 si aktorja më frytdhënëse e kinemasë. Filmat e saj mbushnin sallat e kinemasë në të gjithë botën. Aktorja e martuar me Steve McQuën nga viti 1973 deri në vitin 1978, u kthye në një ikonë stili për kombinimin e bluzave të saj “bohemiane” me funde treçerekshe dhe çizme të gjata.

  1. Jacqueline Bisset

Aktorja britanike u vlerësua në vitin 2010 me dekoratën Légion d’honneur të dhënë nga shteti francez. Aktorja e filmit Day for Night nga François Truffaut apo Murder on the Orient Express, u kthye në një ikonë stili për xhaketat dhe pardesytë e saj të cilat kishin gjithnjë jakën e ngritur. Skena e filmit “The Dëp” (1977) ku aktorja noton nën ujë vetëm me një T-shirt e ktheu aktoren në një yll kinematografik. Revista Newswëk e shpall aktoren në atë kohë si aktoren më të bukur të të gjitha kohërave.

  1. Lee Radziwill

Motra e vogël e Jacqueline Kennedy Onassis, u shpall në vitin 1996 si një ndër personazhet e veshur më bukur të të gjitha kohërave. Ajo u kthye në një ikonë mode sidomos për kombinimin e ngjyrës blu me të bardhë. Për disa vite ajo punoi si “P.R Executive” për stilistin e njohur Italian Giorgio Armani. Në mars të vitit 2013 ajo shpallet nga The Guardian si një ndër 50 personazhet e veshur më bukur mbi të 50-at.

  1. Farrah Fawcett

Modeli i flokëve të aktores së njohur të Charlie’s Angels, është një ndër modelet më të imitur dhe ikonë e viteve 70’. Fawcett përfaqëson më së miri stilin e këtyre viteve. Kombinimi i xhinseve të gjera poshtë me këmishë brenda pantallonave dhe xhaketë me kuadrata sipër u kthye në një leksion për t’u ndjekur për të gjitha vajzat që dëshironin të ishin në modë. Posteri i aktores veshur me rrobabanjo trup të kuqe shiti një numër rekord prej 20 milion kopjesh.

  1. Jane Birkin
LEXO EDHE:  7 mitet për verën të cilat ende besojmë se janë të vërteta

Si mund të mos jetë ikonë mode Jane Birkin, kur një prej shtëpive të modës më të njohura dhe të sofistikuara në botë, Hermes, i kushton një prej çantave më të dëshiruara në të gjithë botën ? Ajo së bashku me partnerin e saj Serge Gainsbourg përbënin një prej çifteve më trendi të viteve 70’. Jo vetëm aktore por dhe këngëtare, çdo gjë që ajo prek kthehet në tendencë. U kthye në një ikonë për pantallonat e saj shumë të shkurtra të cilat i bëri të pranueshme për të gjithë, kjo falë dhe trupit të saj elegant dhe fin.

  1. Mary Tyler Moore

E kthyer në ikonë për kombinimin e shallave me xhaketat xhins, aktorja amerikane njihet kryesisht për serialet dhe emisionet e saj teleizive. Statuja e saj si personazhi Mary Richards në The Mary Tyler Moore Show është vendosur në këndin midis S. 7th Strët dhe qendrës tregtare Nicollet në Minneapolis.

  1. Bianca Jagger

Ish gruaja e Mick Jagger, ishte në vitet 70’ një personazh me influencë në jetën sociale amerikane kjo falë dhe miqësisë me artistin Andy Warhol dhe frekuentimit të Studio 54 në New York. Ajo u kthye në një ikone stili sidomos për kombinimin e kostumeve të ndryshme, duke kombinuar pantallona me bel të lartë dhe stil klasik me xhaketa të ngushta dhe të gjata deri tek vithet.

  1. Margaux Hemingway

Aktorja dhe modelja amerikane ishte mbesa e shkrimtarit të njohur Ernest Hemingway. Ajo u kthye në një ikonë mode për përdorimin e peliçeve të gjera apo fustaneve elegantë në mbrëmje të ndryshme. Si gjyshi i saj ajo vuante nga depresioni klinik. Ajo vetvritet në vitin 1996 një ditë para përvjetorit të vetvrasjes së gjyshit të saj.

  1. Natalie Wood

Natalie Wood u kandidua tre herë për çmimet Oscar para se ajo të mbushte 25 vjeç. Aktorja u bë e njohur me filmin Rebel Without a Cause përkrah aktorit James Dean apo dhe me fimin West Side Story. U kthye në një ikonë për stilin e saj elegant dhe të rafinuar, për palltot apo peliçet e saj të gjera si dhe për tualetin që vinte në pah sytë e saj të mëdhenj.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Showbizz

 “Bën strategji”/ Ana Kauri thumbon Olën

Publikuar

-

Nga

Ola Zenelaj është konkurentja më e re në Përputhen e cila “përçau” çiftin Sindi-Murat. Gjatë takimit të parë me Muratin ata u shfaqën shumë të afërt me njëri tjetrin.

Sigurisht, që kjo gjë nuk i pëlqeu Sindit e cila i kërkoi llogari Muratit duke u justifikuar me faktin se kishte investuar në “lidhjen” e tyre, ndërsa ky i fundit nga ana tjetër shprehu pëlqim për Olën.

Ditën e djeshme gjatë transmetimit të takimit të dytë ta Muratit dhe Olës, Mevlani u shprehj se afrimitetin e kësaj të fundit e shikon si strategji për të ndarë Muratin dhe Sindin.

Të njëjtin mendim me Mevlanin duket se ka pasur edhe Ana Kauri, ish-konkurrente e emisionit e cila nuk e ka kursyer një koment në faqen publike të “Për’puthen” në Instagram.

LEXO EDHE:  5 gabimet e modës që ju bëjnë të dukeni më të lodhura

LEXO EDHE:  8 momentet më të rëndësishme nga Java e Modës në Nju-Jork

“Mevlani mendon se Ola bën strategji, për të ndarë Muratin nga Sindi.”- shkruhej në video, ndërsa Ana Kauri ka mbështetur mendimin e Mevlanit, duke u shprehur se tashmë ka nisur t’i kuptojë të gjitha dhe askush s’ia hedh dot më.

“Është bërë mjeshtër Mevlan Shaba, nuk ia hedh dot më njeri.”– ka shkruar Ana, duke hedhur kështu një thumb për konkurrenten e re./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Showbizz

Mevlani indiferent ndaj Ledjanës/ Veprimi i tij bën ndjekësit të dyshojnë

Publikuar

-

Nga

Mevlani indiferent ndaj Ledjanës/ Veprimi i tij bën ndjekësit të dyshojnë

Jasmina dhe Andi janë dy prej personazheve më të pëlqyer dhe të komentuar të Përputhen. Në puntatën e kaluar është transmetuar takimi mes tyre.

Pas takimit, Jasmina shpërtheu në lot duke u shprehur se, ndihej e lodhur nga e gjithë situata. Andi shkoi drejt saj për ta qetësuar dhe Ledjana i liroi vendin të ulej pranë Jasminës.

Ndërkohë ajo u ul në vendin e Andit, shumë pranë Mevlanit, por regaimi i tij ka marrë të gjithë vëmendjen.

Ndjekësit kanë vënë re që ai është treguar shumë indiferent, serioz dhe i ftohtë në atë moment. Menjëherë kanë vërshuar komentet në rrjetet sociale ku shumë prej ndjekësve ju duket e çuditshme pse Mevlani nuk reagoi në atë moment.

LEXO EDHE:  8 momentet më të rëndësishme nga Java e Modës në Nju-Jork

LEXO EDHE:  Foto/ Si të visheni këtë Shën Valentin  

Për më tepër lexoni disa prej komenteve./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Showbizz

“Ia arriti ta ndajë nga Sindi”/ Mevlani ia thotë në sy Olës: Super aktrim me Muratin

Publikuar

-

Nga

“Ia arriti ta ndajë nga Sindi”/ Mevlani ia thotë në sy Olës: Super aktrim me Muratin

Në episodin e kaluar të emisionit Përputhen, është transmetuar takimi i Olës me Muratin. Në lidhje me takimin e tyre, Mevlani është shprehur se, Ola po aktron me Muratin.

Mevlani tha se, ajo që donte të bënte ishte ta ndante nga Sindi dhe pasi e arriti këtë tani do ta parkojë në rreshtin e dytë.

Po mendoj për Olën që është një super aktrim sa i përket për Muratin.Sepse nuk mundesh me qenë aq i afërt për dy takime. Mundesh të jesh por kur shpreh edhe pëlqime për djem të tjerë. Ia arriti ta ndajë nga Sindi. Tashi nga java tjetër do e parkojë në rresht të dytë edhe pastaj e ka në dorë kur të dojë”, është shprehur Mevlan Shaba./ CNA.al

LEXO TE PLOTE