Connect with Us

10 ushqimet që djegin më shumë kalori

Life Style

10 ushqimet që djegin më shumë kalori

Publikuar

-

7

10 ushqimet që djegin më shumë kalori

Ekzistojnë ushqime të ndryshme që mund të konsumoni çdo ditë në mënyrë që të digjni kalori dhe të bini në peshë.

Provoni që të shtoni disa nga këto ushqime në dietën tuaj, sigurisht duke mos harruar që të bëni ushtrime fizike në mënyrë të rregullt.

Portokallet përshpejtojnë metabolizmin dhe ju ndihmojnë që të digjni shumë kalori. Ky frutë ju ndihmon që të ndiheni të ngopur më shpejt dhe për një kohë më të gjatë me pak kalori. Portokallet gjithashtu janë të pasur me fibra që ju ndihmojnë të keni nivele të duhura të glukozës në gjak.

Selinoja përmban pak kalori dhe ndihmon në djegien e asaj që konsumoni. Selinoja ka përmbajtje të lartë uji dhe kjo e bën një pjesë të rëndësishme të dietës tuaj.

Drithërat përveçse ulin rrezikun e sëmundjeve kronike, janë shumë të rëndësishme për rënien në peshë pasi kërkojnë më shumë kohë për tu tretur ndaj duke bërë që të mos ndiheni të uritur për një kohë të gjatë. Drithërat janë të pasura me vitamina të ndryshme, minerale dhe karbohidrate.

Çaji jeshil është një shtytës shumë i mirë i metabolizmit. I pasur me antioksidues, çaji jeshil ndihmon në rënien në peshë.

LEXO EDHE:  5 mënyra për të shpejtuar metabolizmin tuaj

Kafeja është diçka e pazëvendësueshme për pjesën më të madhe të njerëzve në të gjithë botën, sidomos në mëngjes. Kafeina që merrni nga kafja ndihmon në uljen e rrezikut të sëmundjeve të zemrës, gjaku merr më shumë oksigjen dhe trupi djeg më shumë kalori. Megjithatë tek kafeja rrol negative luan sheqeri, ndaj përpiquni që ta zëvendësoni këtë të fundit me produkte alternative.

Avokado është një “mik” shumë i mirë kundër kalorive, pasi ndihmon metabolizmin në prodhimin dhe mbrojtjen e energjisë të prodhuar nga qelizat. Avokado ka gjithashtu një sërë benefitesh të tjera pozitive për shëndetin, pasi ul kolesterolin, shëron plagët, ul rrezikun e sëmundjeve të zemrës është i mirë për sytë dhe flokët.

Ushqimet pikante bëjnë të gjitha të mundur djegien më të shpejtë të kalorive. Pikantet nuk janë të pasura me kalori dhe janë një mënyrë tepër e mirë për të kombinuar pjatat tuaja.

Farat Chia janë të pasura me proteina, fibra, omega-3 dhe ndihmojnë në kontrollimin e urisë. Këto fara bëjnë që të ndiheni të ngopur për një kohë më të gjatë.

Bajamet ndihmojnë në luftën kundër celulitit dhe forcimin e metabolizmit. Ato ndihmojnë në përshpejtimin e metabolizmit.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Showbizz

Kejvina Kthella tërbon rrjetin/ Tregon të pasmet bombastike me bikini

Publikuar

-

Nga

Kejvina Kthella tërbon rrjetin/ Tregon të pasmet bombastike me bikini

Kejvina Kthella është një nga modelet më seksi të momentit. Ajo nuk ndalet me fotot e saj provokuese dhe shumë të nxehta që i publikon në rrjetet sociale.

Së fundi ajo ka ndezur Instagramin me pozat shumë seksi nga Dubai.

Bukuroshja shqiptare shfaqet e veshur me bikini minimaliste ku tregon dhe format e saj të rrumbullakosura.

LEXO EDHE:  “Mashtrojeni” stomakun me produkte me pak kalori

LEXO EDHE:  Digjni kalori duke ndenjur, këto janë oraret kur mund të dobësoheni pa bërë ushtrime

Për më tepër shihni galerinë e mëposhtme./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Showbizz

Ndryshe nga vajzat e njohura të showbizit/ Ami shuan kuriozitetin e ndjekësve për operacionet plastike

Publikuar

-

Nga

Ndryshe nga vajzat e njohura të showbizit/ Ami shuan kuriozitetin e ndjekësve për operacionet plastike

Amarda Toska është një nga personazhet më të pëlqyera të showbizit. Ajo është aktive në rrjetet sociale ku, së fundi ka trealizuar një bashkëbisedim me ndjekësit e saj.

Të shumtë kanë qenë kuriozë të dinë nëse Amarda ka bërë ndonjë ndërhyrje në pamjen e saj.

Ajo ka mohuar të ketë prekur ndonjë gjë në fytyrën e saj apo në trup.

As qime të shtuara në vetulla, as qerpikë, as buzë, mollëza apo hundën…”, ka treguar Ami.

Ndërsa një prej ndjekësve e pyet nëse ka kryer ndonjëndërhyrje në mjekër pasi së fundi kështu ka dëgjuar të përflitet.

LEXO EDHE:  Digjni kalori duke ndenjur, këto janë oraret kur mund të dobësoheni pa bërë ushtrime

LEXO EDHE:  5 mënyra për të shpejtuar metabolizmin tuaj

Amarda hedh poshtë të gjithë zërat duke thënë se nuk e di se ekziston një ndërhyrje e tillë.

Jooo këto lloj ndërhyrje hera e parë që e dëgjoj! Google e dashur dhe e vërteton”, i është përgjigjur Ami./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Showbizz

Ulet në prehrin e Geljanit/ Konkurrenti shpërthen ndaj Sarës

Publikuar

-

Nga

Ulet në prehrin e Geljanit/ Konkurrenti shpërthen ndaj Sarës

Episodi i kaluar i Përputhen ka nisur me një shpërthim nga ana e Shkëlqimit, një prej konkurrentëve të rinj.

Ai u shpreh se ishte tejet i nxhehur me gjstin e Sarës, që kishte bërë në sy të tij pak para se të niste emisioni.

Shkëlqimi tha se nuk e priste që Sara të bënte atë veprim duke qenë se sapo kishin realizuar takimine  tyre dhe ende nuk është transmetuar.

Ai zbuloi se pak para se të niste emisioni, Sara ishte ulur në prehrin e Geljanit, një prej konkurrentëve të rinj.

LEXO EDHE:  5 ushtrime që ju ndihmojnë të humbni më shumë kalori sesa vrapi

LEXO EDHE:  Rezultatet dramatike të mënjanimit të sheqerit nga dieta juaj!

Madje në fund ai ka kërkuar që nuk dëshiron që takimi i tyre të transmetohet pas këtij gjesti./ CNA.al

LEXO TE PLOTE