Rokanas: Shqipëria i përket familjes europiane, shpresoj që statusi t’i jepet në Qershor – CNA
Connect with us

Aktualitet

Rokanas: Shqipëria i përket familjes europiane, shpresoj që statusi t’i jepet në Qershor

Publikuar

-

Ambasadori grek në Tiranë, Leonidas Rokanas, në cilësinë e Përfaqësuesit të Presidencës greke të BE-së shpreh mbështetjen për zhvillimet pozitive në Shqipëri, sidomos në angazhimin kundër krimit të organizuar.

“Do të doja të merret një vendim i rëndësishëm në qershor. Ne po ecim të fortë, jemi të vendosur të ndihmojmë jo vetëm Ballkanin Perëndimor, por edhe Shqipërinë për ta ndihmuar këtë vend të avancojë sa më shpejt drejt familjes europiane atje ku i përket”, tha Rokanas duke shtuar se fati do të vërtetojë që kemi të drejtë.

Ambasadori grek Rokanas theksoi se “Shqipëria ka treguar angazhim të fortë jo vetëm në politikë për të qenë pjesë e familjes europiane, jo vetëm në mënyrë kulturore, historike e aspekte të tjera, por e ka vërtetuar edhe në zhvillimin më të fundit për të luftuar krimin e organizuar, luftën kundër drogës që është shumë e rëndësishme”.

“Presidenca jonë deri tani gjykohet nga puna legjislative, puna ka avancuar , puna e bërë është objektive kemi pasur edhe zgejdhjet presidenciale, jam shumë krenar për kapitullin e zgjerimit që ka ecur shumë mirë, nuk mund të jetohet pa zgjerimin, jo vetëm politikisht por edhe ekonomikisht”, tha Rokanas.

Deklaratat e diplomatit grek u bënë gjatë punimeve të konferencës ndërkombëtare “Presidenca Greke dhe Zgjerimi në Ballkanin Perëndimor: Situata Aktuale”, e organizuar nga Lëvizja Europiane në Shqipëri (EMA) dhe Ambasada e Greqisë në Tiranë, në partneritet me Fondacionin Helenik për Politikën e Jashtme dhe Europiane.

Duke folur për integrimin e vendeve në BE, Rokanas u shpreh se “me integrimin kemi parë kontinentin europian duke avancuar më shumë se kushdo tjetër pas shkatërrimit të plotë, drejt zhvillimeve kryesore që janë ekonomia, drejtësia sociale dhe ndershmëria dhe zhvillimi i qëndrueshëm që është i fundit, por jo më pak i rëndësishëm”.

Gjithashtu, vijoi, Rokanas, ka avancuar paqja, eksperimenti më i madh në historinë e njeriut, stabiliteti dhe prosperiteti së bashku me prosperitetin euroatlantik.

“Këto janë qëllimet që ne si Presidencë greke dhe partnerët tanë në BE dëshirojmë që të avancojnë në zgjerimin e Ballkanit Perëndimor , paqja, siguria, stabiliteti, por edhe ekonomia, prosperiteti, drejtësia sociale, qëndrueshmëria. Sipas modelit europian këto janë qëllimet ku duam të shkojmë, edhe për Ballkanin kjo është ideja, pas zgjerimit. Zgjerimi nuk është një veprim antagonist, përkundrazi ato ndihmojnë njëra tjetrën dhe gjithashtu dëshirojmë siç bëri Zhan Mone, pajtim në këtë pjesë të botës që ka vuajtur”, theksoi Rokanas.

Qëllimi tjetër që kishte Zhan Mone, vijoi diplomati grek, dhe ajo që ne synojmë tani është zgjerimi në këto zona.

“Greqia, ka ndërtuar strategjinë e saj në këtë zonë me konceptin e zgjerimit me të gjitha vendet e rajonit dhe ka dëgjuar në mënyrë të vazhdueshme duke e mbështetur këtë politikë. Ju mbani mend konferencën e Selanikut në 2003 gjithashtu bëmë të njëjtën gjë edhe në 2009 dhe në presidencën e fundit ka qenë në mbështetje të zgjerimit, sepse zgjerimi është historia më e suksesshme e BE-së, është vërtetuar edhe në konferencën e Selanikut para disa muajsh edhe në Vjenë që u organizua nga Austria dhe mendoj se do të vërtetohet edhe gjatë presidencës italiane sepse jemi duke koordinuar punën me njëri tjetrin në të mirën e popujve të këtij rajoni”, tha Ambasadori grek Rokanas

Bushati: Marrja e Statusit, sinjal pozitiv për Ballkanin dhe Europën

“Marrja e statusit të vendit kandidat nga Shqipëria, pas pak ditësh, do të ishte një sinjal pozitiv jo vetëm për shqiptarët dhe për Ballkanin Perëndimor, por dhe për vetë Evropën, që e konsideron zgjerimin një sfidë të sajën”.

Kështu u shpreh ministri i Jashtëm Ditmir Bushati  gjatë punimeve të konferencës ndërkombëtare “Presidenca Greke dhe Zgjerimi në Ballkanin Perëndimor: Situata Aktuale”, e organizuar nga Lëvizja Europiane në Shqipëri (EMA) dhe Ambasada e Greqisë në Tiranë, në partneritet me Fondacionin Helenik për Politikën e Jashtme dhe Europiane.

“Shqipëria i është përgjigjur kërkesave të Këshillit të Ministrave të BE-së në muajin dhjetor dhe nisur nga kjo do isha shpresëplotë që vendit tonë t’i jepej statusi i kandidatit. Kjo do të ishte jo thjesht një sinjal pozitiv për të stabilizuar situatën në Shqipëri dhe në Ballkanin Perëndimor, por dhe vetë për Europën, e cila procesin e zgjerimit e konsideron një sfidë të sajën”, vijoi më tej Bushati.

Kreu i diplomacisë shqiptare tha se në procesin e marrjes së statusit  me rëndësi është kredibiliteti i reformave të ndërmarra nga qeveria, që për ne është një proces stafetë, ku duhet të spikasë pulsi pozitiv i tyre.

“Por, dhe për vendet anëtare të BE-së është po aq me rëndësi që në marrjen e këtij vendimi të mos bien në kurthin e vendosjes së çështjeve bilaterale që nuk kanë lidhje me atë që është thelbi i procesi”, tha ministri i Jashtëm.

Gjosha: Afërsia me BE, na bën bashkëpunues

Ministrja e Integrimit Klajda Gjosha ka vlerësuar mbështetjen që Greqia i ka dhënë dhe po i jep Shqipërisë në procesin e integrimit Europian, duke theksuar se “forca shtytëse që proçesi i integrimit jep për vendet që duan të anëtarësohen në BE është themelore, sepse kushtet e vendosura janë faktori më i rëndësishëm dhe për këtë patjetër mund të them se dhe Shqipëria, përballë gjitha kushteve të vendosura, ka përparuar”.

“Afërsia në Bashkimin Evropian  na bënë gjithmonë të jemi bashkëpunues në të gjitha fushat dhe proçesi i integrimit na ka ndihmuar të thellojmë me tëj marrëdhëniet tona me të gjitha vendet anëtare të BE-së, duke konkluduar  dhe ndihmuar në mirëqenien e shqiptarëve dhe të gjithë Ballkanit Perendimor. Dua të përmend këtu përmirësimin e klimës politike me të gjitha vendet e Ballkanit Perendimorë, dhe së fundmi edhe marrëveshja historike midis Serbisë dhe Kosovës është prova më e madhe e këtij bashkëpunimi”, tha Gjosha.

Komentet ministrja e Integrimit i ka bërë gjatë konferencës së organizuar nga Lëvizja Europiane në Shqipëri (EMA) dhe Ambasada e Greqisë me temë “Presidenca Greke dhe Zgjerimi në Ballkanin Perëndimor: Situata Aktuale”.

Duke u ndalur në proçesin e integrimit për rajonin e Ballkanit Perendimor dhe në veçanti të Shqipërisë, Gjosha  tha se “ ky proces ka ndikuar pozitivisht jo vetëm për rajonin por dhe më gjerë dhe më këtë frymë duhet të vazhdojmë përpara duke iniciuar nisma dhe projekte konkrete të cilat i shërbejnë aspiratës tonë Evropiane dhe të mirës tonë të përbashkët dhe jam e bindur se mesazhi më i mirë do të ishte dhënia e statusit të vendit kandidat të Shqipërisë gjatë javëve në vijim”.

“Kjo konferencë, vjen në një moment tejet të rëndësishëm për Shqipërinë sepse pas pak ditësh vendet anëtare do të votojnë për dhënien e statusit kandidat. Që të jemi pjesë e kësaj familje të madhe Evropiane, duhet të transformohemi dhe të japim kontributin për forcimin e demokracisë brenda vendit tonë”, tha Gjosha.

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aktualitet

“Lufta” Qeveri-Presidencë/ Zbardhet roli i Metës në shkatërrimin e Kushtetueses

Publikuar

-

By

“Mungesa e Gjykatës Kushtetuese vjen si pasojë e mos kryerjes së detyrës së presidentit Ilir Meta, në kohën kur duhet të shpallte vakancën, në vitin 2016”.

Kështu është shprehur ministrja e Drejtësisë Etilda Gjonaj, e ftuar në emisionin “Tempora”, duke iu kundërpërgjigjur Presidentit Ilir Meta, i cili ankohet për mungesën e Gjykatës Kushtetuese.

Meta, reformën në drejtësi e ka quajtur ramaforma në drejtësi.

Por, sipas Gjonajt, nëse Presidenti do të ishte i shqetësuar për ngritjen dhe funksionimin e Gjykatës Kushtetuese do duhej të kishte hedhur shortin e KED, si në 2017, ashtu edhe në 2018.

“Nëse Presidenti do ishte i shqetësuar për ngritjen e Gjykatës Kushtetuese do duhej të kishte shpallur vakancën e parë kur është njoftuar që në 2016, për dorëheqjen e një anëtari të saj. Por në fakt e ka shpallur dy vite më vonë gati në shkurt të vitit 2018. Të gjitha këto vonesa nuk janë për shkak të qeverisë. Qeveria i ka bërë të gjitha detyrat e saj dhe Ministria e Drejtësisë ka ushtruar të gjithë funksionin kushtetues dhe ligjor”, ka thënë Gjonaj./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Reforma në drejtësi/ Ministrja Gjonaj kapet duke gënjyer

Publikuar

-

By

Ministrja e Drejtësisë Etilda Gjonaj, nuk shkëputet dot nga linja e gënjeshtrave të Qeverisë.

Madje ajo guxon të gënjejë, hapur teksa deklaron se reforma në drejtësi sot nuk pengohet nga politika.

“Nëse më përpara edhe pas miratimit, kishte rrezikshmëri që të pengohej nga politika, sot nuk ka asnjë pengesë nga politika. Sot merr kohën e saj që do ti duhet çdo sistemi që ndryshon nga fillimi, me një arkitekturë dhe institucione të reja të marri periudhën e saj tranzitore që i duhet për të ringritur sistemin e ri”, ka thënë Gjonaj në emisionin”Tempora”.

Faktet se politika i ka duart në drejtësi janë të shumta, duke nisur që nga emërimi i prokurores së përgjithshme të përkohshme Arta Marku, tek skandali që vitin e kaluar përfshiu Krimet e Rënda apo së fundi tek përzgjedhja e disa prokurorëve skandaloz për në SPAK./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

“Kërcënoi Arben Malajn”/ Taulant Balla pranon fajin

Publikuar

-

By

Partia Sociale që mbrëmë ka njoftuar se do të kërkonte shkarkimin e Arben Malajt nga bordi i Bankës së Shqipërisë.

Sot, gjatë ditës, Malaj reagoi, duke thënë se ka marrë edhe mesazhe kërcënuese nga kolegët e tij dhe drejtori gishtin ndaj kreut të grupit parlamentar të PS, Taulant Balla.

Ky i fundit i ftuar në emisionin “Përballë” të gazetarit Lutfi Dërvishi ka mohuar të ketë kërcënuar Malajn.

“Nuk do doja të bëja asnjë koment. Do të jenë kolegët e Grupit Parlamentar që kanë kerkuar marrjen e kësaj mase disiplonore që do të flasin. Në asnjë Bankë Kombëtare në botë, asnjë anëtar që paguhet nga buxheti i shtetit, nuk bëhet pjesë e aktiviteteve publike”, është shprehur Balla.

Më tej ai ka pranuar se ka faj, por e ka lidhur me propozimin që ai ka bërë për emërimin e zotit Malaj në bordin e BSH-së.

“Unë di vetëm që kam fajin dhe përgjegjësinë që kam propozuar zotin Malaj që të bëhet anëtar i bordit të Bankës së Shqipërisë. Me ne, nëse shkel ligjin shkarkohesh, është një shkelje flagrante e ligjit nga Malaj. Une mbaj pergjegjësi që kam ngulmuar të ishte edhe ish-ministri i Financave, Arben Malaj”, është shprehur Balla./CNA.al

 

 

LEXO TE PLOTE
Reklama
Reklama

Trending