Connect with Us

23 vjet PS

Politikë

23 vjet PS

Publikuar

-

Sot shënohet 23 vjetori i krijimit të Partisë Socialiste. Kreu i socialistëve i uroi nëpërmjet twitterit anëtarët e kësaj partie. Mësohet se në orët e mbasdites do të mbahet një festë, ku janë të ftuar edhe kreu i PD-së Lulzim Basha, si dhe ish-kryeministri Nano.

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Takimi me Ramën gjatë protestave të opozitës/ Anëtarja e KLP i kërkon llogari Arta

Publikuar

-

Nga

Anëtarja e Këshillit të Lartë të Prokurorisë, Nurihan Seiti i ka kërkuar llogari Arta Markut për takimin me kryeministrin Edi Rama në kohën kur opozita protestonte

“Keni bërë një takim bashkëpunim me titullarin e ekzekutivit. Takimi juaj me shefin e qeverisë? Ishte për të dëgjuar nga ju një politike të sistemit të akuzës. Çfarë i ofruat ju qeverisë?”, pyeti Nurihan Seiti

“Ju ju referuat një takimi me kryeministrin. Dua t’iu them se s’kam bërë vetëm një takim por disa ku ai është pjesë e disa komisioneve si edhe unë. I referoni një fjalimi të fundit kur opozita ishte në protesta. Pati probleme ku disa protestues degjeneruan ne dhunë. Kanë qenë drejtori i SHISH, ministri i Brendshëm etj. Diskutuam për dhunën e ushtruar në këto protesta. S’ka qenë takim raportues pasi unë si raportoj kryeministrit. Por takim për situatën emergjente që po kalonte vendi me dhunën. Për këtë rast kam ardhur në dijeni nga media e cila bën në punë të shkëlqyer për të denoncuar problematikat. Prokuroria e drejtuesi prokurorisë s’më njoftuan. Edhe nqs do isha e informuar s’mund të bëja asgjë pasi në vlerësimin e prokurorisë për të bërë apo jo ankim e vendos ai sipas pavarësisë”, u shpreh Marku./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Deklarata e fortë e Manjanit/ Rama dhe Meta nuk kanë qënë ndonjëherë në konflikt, ata janë gjithnjë bashkë

Publikuar

-

Nga

Në vitin 20019 oferta e presidentit ishte dorëheqja, por, ai refuzon të marrë rolin e ndërmjteësit mes palëve. Mes rreshtave, mesazhi ishte për Ramën.

“Presidenti i Republikës nuk mund të ulë në tavolinë 2 apo 3 njerëz që thonë s’ulem me atë, apo dikë që thotë 30 qershori do jetë një ditë suksesi për demokracinë”, deklaroi Meta me  22 Maj 2019.

“U shfaq shpëtimtar i atyre që kishin mbetur atje në rrugë as më shumë e as më pak por Presidenti i Republikës”, deklaroi Rama.

“Unë nuk mendoj që konflikti sot në Shqipëri është Meta – Rama, sot është konflikti diktaturë demokraci, po diskutohet fjala e gojës”, thotë Ylli Manjani, ish ministër, LSI.

“Ai bën gjithçka që duke ndikuar nga pozicioni i presidentit me këto që bën, të udhëheqë gjithë opozitën duke i larguar gjithë tjerët”, thotë Baton Haxhiu.

“Duan se duan njëri – tjetrin, prap aty janë me njëri tjetrin. Në fakt në deklaratat e fundit të Presidentit, ne mësuam se kishin darkuar rregullisht bashkë, ndërkohë që ne e dinim që nuk flasin me njëri – tjetrin”, thotë  Ylli Manjani, ish ministër, LSI./ TCH

LEXO TE PLOTE

Politikë

Raporti i Bankës Botërore/ Vasili akuza qeverisë: Me këto “reforma” do jemi të parët në botë për korrupsion

Publikuar

-

Nga

Nën kryetari i LSI, Petrit Vasili ka komentuar raportin e Bankës Botërore sipas të cilit, Shqipëria është e treta në botë për korruspionin pas Sierra Leones dhe Laosit.

Vasili ka ironizuar reformat e ndërmarra nga qeveria duke u shprehur se “me suksesin e reformave nga Rama, nga të tretët do jemi të parët në botë për korrupsion.

“Me këto “reformat” e kapjes së shtetit nga Edi Rama jemi të tretët në botë për korrupsion.
Po të vazhdojë suksesi i reformave me Edi Ramën në krye do jemi të parët në botë për korrupsion”, shkruan Vasili.

Postimi i plotë:

Me suksesin e “reformave” te Edi Rames, nga te tretet do te jemi te paret ne bote per korrupsionin.
Banka Boterore konfirmon se Shqiperia eshte e treta ne bote per korrupsionin pas Sierra Leones dhe Laosit.
Kam degjuar disa te huaj qe thone qe Shqiperia te vazhdoje rrufen e reformave.
Me keto “reformat” e kapjes se shtetit nga Edi Rama jemi te tretet me bote per korrupsion.
Po te vazhdoje suksesi i reformave me Edi Ramen ne krye do jemi te paret ne bote per korrupsion.
Go Edi Rama go!/CNA.al

LEXO TE PLOTE