Connect with Us

Vallja e pinguinit

Kuriozitete

Vallja e pinguinit

Publikuar

-

Këto kohë në Arabinë Saudite, kërcimi i quajtuar “vallja e pinguinit” është kërcimi në modë, i cili për kërcehet nga ndeshjet e futbollit e deri në dasma. Videot me pamje nga kërcimet janë listuar si videot me numrin më të madh të klikimeve të javës së fundit.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Teleskopi hënor mund të zbulojë epokat e errëta të universit

Publikuar

-

Nga

Teleskopi hënor mund të zbulojë epokat e errëta të universit

Shkencëtarët duan të ndërtojnë një radio teleskop në anën e largët të Hënës për të ndihmuar në tërheqjen e perdes në misteret që rrethojnë fillimin e universit.

Ndërsa nuk ishte një mision zyrtar i plotë i NASA-s, koncepti i Radios Teleskopit Lunar Crater, ose LCRT, ka qenë në zhvillim për vite me radhë. Projekti kohët e fundit mori një nxitje prej 500,000 dollarësh me hyrjen në fazën e dytë të programit Innovative Advanced Concepts të NASA-s.

Teleskopi hënor do të përfshinte robotë të varur në rrjetë teli brenda një krateri në anën e largët të hënës për të krijuar një radio teleskop. Imagjinoni Observatorin e famshëm Arecibo ende të shuar në Porto Riko, por në hënë.

Teleskopi mund të masë valët e radios nga disa qindra milion vjet pas Big Bang që krijoi universin tonë, para se të shfaqeshin yjet e parë.

Detajet e këtij kapitulli në historinë e universit tonë u janë shmangur kozmologëve dhe këto valë radio mund të zbulojnë se çfarë ka ndodhur gjatë asaj kohe.

Projekte si LCRT zgjidhen nga programi gjatë një procesi vlerësimi nga kolegët e vlerësimit të propozimeve për misione që do të ndihmonin më tej në kuptimin dhe eksplorimin tonë të hapësirës. Janë ditët e para për këtë teleskop, i cili mund të kërkojë vite të zhvillimit të teknologjisë, por kjo qasje nxit zgjedhjen e misioneve të ardhshme të NASA-s.

LEXO EDHE:  “Mbulohet” me 460 mijë bletë duke formuar një kostum prej 45 kilogramësh

LEXO EDHE:  Elefantët e dehur

Ana e largët e hënës

Radioteleskopët që përdorin shkencëtarët në Tokë nuk mund të vlerësojnë valët e radios nga kjo epokë kozmike sepse ato janë bllokuar nga jonosfera, të cilat janë grimcat e ngarkuara në atmosferën e sipërme të planetit tonë. Toka është gjithashtu plot me emetimet e veta të radios që mund të parandalojnë gjurmimin e sinjaleve të dobëta nga radio-astronomia.

Ana e largët e hënës, ku vetëm robotët kanë shkelur ndonjëherë , është një vend pa atmosferë dhe krejtësisht i qetë, i cili do të parandalonte çdo ndërhyrje radioje nga Toka./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Një epokë e re e fluturimeve në hapësirë?/ Raketa termike për përdorim në orbitën hënore

Publikuar

-

Nga

Një epokë e re e fluturimeve në hapësirë?/ Raketa termike për përdorim në orbitën hënore

Agjencia e Projekteve të Kërkimit të Avancuar të Mbrojtjes së SHBA kohët e fundit ka porositur tre kompani private, Blue Origin, Lockheed Martin dhe General Atomics, për të zhvilluar raketa termike me ndarje bërthamore për përdorim në orbitën hënore.

Një zhvillim i tillë, nëse do të fluturohet, mund të nisë një epokë të re të fluturimeve hapësinore. Thënë kjo, është vetëm një nga disa rrugët emocionuese në shtytjen e raketave. Këtu janë disa të tjerë.

Raketa kimike

Mjeti standard i shtytjes për anijet kozmike përdor raketa kimike. Ekzistojnë dy lloje kryesore: lëndë djegëse e ngurtë (siç janë nxitësit e ngurtë të raketave në anijen hapësinore) dhe lëndë djegëse e lëngshme (si Saturni V ).

Në të dy rastet, përdoret një reaksion kimik për të prodhuar një gaz shumë të nxehtë, shumë të shtypur brenda një dhome djegieje. Gryka e motorit siguron daljen e vetme për këtë gaz i cili rrjedhimisht zgjerohet jashtë tij, duke siguruar shtytje.Reaksioni kimik kërkon një lëndë djegëse, siç është hidrogjeni i lëngët ose alumini në pluhur, dhe një oksidues (një agjent që prodhon reaksione kimike) siç është oksigjeni. Ka shumë variabla të tjerë të cilët në fund të fundit gjithashtu përcaktojnë efikasitetin e një motori rakete, dhe shkencëtarët dhe inxhinierët gjithmonë kërkojnë të marrin më shumë shtytje dhe efikasitet të karburantit nga një dizajn i caktuar.

Kohët e fundit, kompania private SpaceX ka kryer fluturime provë të prototipit të tyre të lëshimit Starship. Ky automjet përdor një motor “me djegie në fazë me rrjedhë të plotë (FFSC)”, Raptor , i cili djeg metan për karburant dhe oksigjen për oksidues. Projektime të tilla u testuan nga rusët në vitet 1960 dhe qeveria amerikane në vitet 2000, por ende asnjë nuk ka fluturuar në hapësirë. Motorët janë shumë më efikas të karburantit dhe mund të gjenerojnë një raport shumë më të lartë shtytje-peshë sesa dizenjimet tradicionale.

Raketat termike të ndarjes

Bërthama e një atomi përbëhet nga grimca nën-atomike të quajtura protone dhe neutrone. Këto përcaktojnë masën e një elementi – sa më shumë protone dhe neutrone, aq më e rëndë është. Disa bërthama atomike janë të paqëndrueshme dhe mund të ndahen në disa bërthama më të vogla kur bombardohen me neutrone. Ky është procesi i ndarjes bërthamore dhe mund të çlirojë një sasi të madhe energjie. Ndërsa prishen bërthamat, ato gjithashtu lëshojnë më shumë neutrone të cilat vazhdojnë të çahen më shumë atome – duke prodhuar një reaksion zinxhir.

Në një raketë termike të ndarjes bërthamore, një gaz shtytës, siç është hidrogjeni, nxehet nga ndarja bërthamore në temperatura të larta, duke krijuar një gaz me presion të lartë brenda dhomës së reaktorit. Ashtu si me raketat kimike, kjo mund të shpëtojë vetëm përmes grykës së raketës, duke prodhuar përsëri shtytje. Raketat e ndarjes bërthamore nuk parashikohet të prodhojnë llojin e shtytjes së nevojshme për të ngritur ngarkesa të mëdha nga sipërfaqja e Tokës në hapësirë. Megjithatë, pasi të jenë në hapësirë, ato janë shumë më efikase se raketat kimike – për një masë të caktuar të gazit, ata mund të përshpejtojnë një anije kozmike në shpejtësi shumë më të larta.

LEXO EDHE:  Keni menduar ndonjëhere sa kohe ju mbetet për të studiuar???!!

LEXO EDHE:  Elefantët e dehur

Shtytje elektrike

Një element kryesor i trillimeve shkencore , shtytjet e vërtetë të joneve gjenerojnë grimca të ngarkuara (jonizim), i përshpejtojnë ato duke përdorur fusha elektrike dhe më pas i ndezin nga një thruster. Lënda shtytëse është një gaz i tillë si ksenon, një element mjaft i rëndë që mund të ngarkohet lehtë elektrikisht.

Motorët aktualë të joneve ushqehen nga qelizat diellore , duke i bërë ato me energji diellore dhe që kërkojnë shumë pak lëndë ajrore. Ato janë përdorur në misionin SMART-1 të Esa në Hënë dhe misionin Bepi-Colombo gjatë rrugës për në Mërkur. Nasa aktualisht po zhvillon një sistem shtytës elektrik me fuqi të lartë për Lunar Gateway , një postpost që do të rrotullohet rreth Hënës.

Vela diellore

Ndërsa shtytja zakonisht kërkon shtytës të një farë përshkrimi, një metodë më “e gjelbër” duke u mbështetur vetëm në dritën nga vetë Dielli. Velat mbështeten në pronën fizike të ruajtjes së momentit. Në Tokë, ne jemi mësuar ta shohim këtë vrull si një presion dinamik nga grimcat e ajrit që fryjnë në një fletë kur lundrojnë, duke e shtyrë një anije përpara . Drita përbëhet nga fotone , të cilat nuk kanë masë, por ato kanë moment dhe mund ta transferojnë atë në vela. Meqenëse energjitë e fotoneve individuale janë shumë të vogla, një madhësi jashtëzakonisht e madhe e velës është e nevojshme për çdo nxitim të dukshëm.

Fitimi i shpejtësisë do të varet gjithashtu nga sa jeni larg Diellit. Në Tokë, fuqia e marrë nga rrezet e diellit është rreth 1.3 kË për metër katror. Nëse do të kishim një vela me madhësinë e një fushe futbolli, kjo do të barazohej me 9.3 MW, duke siguruar një nxitim shumë të ulët, madje edhe për një objekt me masë të ulët. Velat diellore janë testuar nga anija kozmike japoneze IKAROS e cila fluturoi me sukses nga Venusi dhe Shoqëria Planetare Lightsail-2 , e cila aktualisht është në orbitë rreth Tokës./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Çfarë tregon ngjyra e preferuar për karakterin tuaj?/ Zbulojeni tani

Publikuar

-

Nga

Çfarë tregon ngjyra e preferuar për karakterin tuaj?/ Zbulojeni tani

Ngjyra që preferoni mund të zbulojë më shumë detaje rreth karakterit tuaj. Për shembull, nëse ju pëlqen të vishni rroba të kuqe , mund tëthemi që jeni një person dominues. Por ka më shumë ngjyra dhe ato mund të ndikojnë në sjelljen dhe disponimin tuaj dhe lënë një përshtypje tek të tjerët në mënyra të ndryshme.

Le të shohim se çfarë do të thotë secila ngjyrë për karakterin tuaj.

E kuqe

Po, ngjyra e kuqe mund të tregojë mbizotërim. Studiuesit kanë zbuluar se atletët që veshin këtë ngjyrë kanë 5% më shumë gjasa për të fituar. Shkakton një rrahje zemre dhe një rritje të testosteronit dhe, si rezultat, mund të përmirësojë performancën.Një zbulim interesant është se kamerieret me një uniformë të kuqe marrin më shumë këshilla nga burrat . Studimet konfirmuan se kjo ngjyrë tërheq burrat. Ka një lidhje me dashurinë dhe pasionin. Pra, nëse dëshironi të jeni në qendër të vëmendjes, vishni rroba me ngjyrë tëkuqe.

Vjollcë

Ngjyra vjollcë është e lidhur me mbretër dhe ceremonitë mbretërore. Përveç kësaj, lë përshtypjen e magjisë dhe fantazisë. Ngjyra e purpurt stimulon krijimtarinë dhe sjell paqe, por në të njëjtën kohë, lidhet me të qenit i ndjeshëm dhe emocional.

Portokalli

Nëse ju pëlqen ngjyra portokalli dhe e përdorni shumë, mund të jeni shumë energjikë. Kjo ngjyrë përdoret edhe për pilula sepse është një stimulues i mirë .Është shumë i fuqishëm dhe mund të shoqërohet me një mjedis të gjallë shoqëror. Gjithashtu portokalli sjell eksitim dhe energji. Kjo është ndoshta arsyeja pse shumë ekipe sportive e përdorin atë për uniformat e tyre.

E bardha

Një person që i pëlqen e bardha dëshiron një ndjenjë kënaqësie. Ata priren të jenë të organizuar, logjikë dhe të orientuar drejt detajeve në punë. Ngjyra mund të shoqërohet me pavarësinë në krijimin e gjërave.Gjithashtu, mund të shkaktojë një ndjenjë  pastërtie dhe thjeshtësie . Ndoshta është për shkak të këtyre cilësive që disa kompani pëlqejnë ta përdorin atë. Për shembull, Apple ka një sfond të thjeshtë të bardhë .

E zezë

LEXO EDHE:  “Mbulohet” me 460 mijë bletë duke formuar një kostum prej 45 kilogramësh

LEXO EDHE:  “Liqeni i Kandilëve”

Thjeshtë ngjyra e kufijve dhe e  autoritetit. Është e fortë dhe mund të shkaktojë një ndjenjë elegance, formaliteti dhe misteri. E zeza reflekton një farë praktike dhe realizmi në botë, prandaj përdoret kaq shumë nga njerëzit që duhet të ndjekin një kod veshjeje në vendin e tyre të punës. Një person që i pëlqen e zeza mund të shoqërohet me dikë që dëshiron kontroll dhe pavarësi.

Blu

Lloji i personit që i pëlqen bluja mund të jetë idealist, i besueshëm, autonom dhe i zhytur në mendime në punën krijuese. Ata priren t’u kushtojnë vëmendje detajeve, të bëhen perfeksionistë dhe të kenë sjellje të patëmetë. Rekrutuesit mund të kërkojnë kandidatë që zgjedhin rroba blu për pozicione me stres të lartë, thonë ekspertët.

E verdha

Dikush që e do të verdhën ka një dëshirë për aventura. Nëse e bardha ka të bëjë me pavarësinë, atëherë e verdha ka të bëjë me lirinë. Ngjyra mund të shoqërohet me humor, spontanitet, optimizëm dhe pasion. Këta njerëz priren të jenë krijues, por impulsivë.

Jeshile

Ne e shoqërojmë gjelbërimin me paratë dhe perimet, por studiuesit thonë se personat që pëlqejnë ngjyrën jeshile janë njerëz me natyrë që kanë dëshirë për siguri. Jeshilja mund të shoqërohet me suksesin. Si efekt fizik, ngjall relaksim dhe qetësi. Është gjithashtu një ngjyrë freskuese.

Rozë

Rozë ka qenë e lidhur me  zbutjen e agresionit, kështu që ju ndoshta nuk do të shihni një kriminel me një kostum rozë. Kjo ngjyrë dihet gjithashtu se është një rregullator i mirë i humorit dhe e bën dikë të duket më qetësues ndërsa e vesh. Lidhjet kryesore që krijon ngjyra rozë janë dashuria, ndjeshmëria, bujaria dhe mirësia. Gjithashtu, kjo ngjyrë mund të zgjojë një dëshirë për të mbrojtur një person që gjithashtu pëlqen ngjyrën rozë.

LEXO TE PLOTE