Connect with Us

Putin, urdhëron trupat ushtarake të tërhiqen nga kufiri me Ukrainën

Bota

Putin, urdhëron trupat ushtarake të tërhiqen nga kufiri me Ukrainën

Publikuar

-

Presidenti rus Vladimir Putin nëpërmjet një konference për shtyp në Kremlin urdhëroi, papritur, trupat ruse që po kryenin stërvitje ushtarake që prej të mërkurës së kaluar, që të tërhiqen në bazat e tyre. Putin tha se, për momentin nuk është e nevojshme të ndërhyhet ushtarakisht në Ukrainë, edhe pse mundësia mbetet. Sipas tij “Rusia ka të gjitha të drejtat dhe të gjithë forcën të mbrojë rusët në Ukrainë”.

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kosova & Rajoni

Vetëvendosja saktëson aksidentin e Albin Kurtit

Publikuar

-

Nga

albin kurti per bashkimin kombetar

Eskorta e liderit të Vetëvendosjes, Albin Kurtit, u aksidentua mbrëmjen e sotme në Tiranë.

Pas lajmeve të publikuar nëpër media për aksidentimin e Kurtit, ka reaguar edhe Lëvizja Vetëvendosje.

Përmes zëdhënësit Arlind Manxhuka, Vetëvendosja ka konfirmuar se aksidenti ka ardhur sipasojë e një përplasje të disa makinave në rreshtin e të cilave ishte dhe ajo e Albin Kurtit.

“Sonte makina e Kryetarit të Lëvizjes Albin Kurti u aksidentua në një ndeshje zinxhirore të lehtë në Shqipëri kur po shkonte për te festa e fitores në Tiranë. Gjithçka është në rregull dhe asnjë njeri nuk është i lënduar. Aktivitetet vazhduan sipas axhendës dhe nuk ka vend për asnjë shqetësim.” shkruan Manxhuka në reagimin e tij./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

Vuçiç bën deklaratën e fortë/ “Serbia të armatoset, Rajoni drejt destabilitetit”

Publikuar

-

Nga

I shqetësuar nga një destabilizim i rajonit, në një intervistë për televizionin serb “Prva” Presidenti serb Aleksandër Vuçiç është shprehur se të Serbia duhet të armatoset.

“Jam i shqetësuar për shkak të përshkallëzimit të mundshëm të konfliktit në rajon, por po punojmë që të mos vijë deri tek kjo”, shprehet Vuçiç, sipas së cilit, Beogradi zyrtar duhet të marrë masa të tilla duke qenë se edhe vendet e rajonit si Bullgaria, Rumania, Hungaria, Kroacia dhe vendet e tjera më të vogla, janë duke bërë të njëjtën gjë sipas mundësive dhe kapaciteteve që ato kanë.

“Këtë po e bëjnë të gjitha vendet përreth nesh. Jam gjithmonë i shqetësuar dhe po bëjmë gjithçka që të mos vijë deri tek destabilizimi në rajon. Edhe kjo iniciativa e Novisadit me Shqipërinë dhe me Maqedoninë e Veriut për ne është shumë e rëndësishme, sepse kjo është iniciativë edhe paqësore edhe politike, por edhe ekonomikisht e rëndësishme për ne”, tha Vuçiç./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Bota

U kundërshtua nga deputetët/ Johnson i kërkon BE-së shtyrjen e Brexit-it

Publikuar

-

Nga

Kryeministri Boris Johnson i ka kërkuar Bashkimit Evropian, të vonojë Brexitin pasi parlamenti britanik votoi dje kundër daljes më 31 tetor.

Në letrën e nënshkruar nga kryeministri Johnson, argumentohet se një vonesë do të “dëmtonte interesat e Britanisë dhe partnerëve tanë në BE”.

Ndërkohë që Presidenti i Këshillit Evropian Donald Tusk ka njoftuar përmes një postimi në rrjetet sociale se “Kërkesa për shtyrjen e Brexitit sapo ka mbërritur. Tani do të filloj të këshillohem me udhëheqësit e BE-së se si të reagojmë”.

Parlamenti britanik votoi dje me 322 vota pro dhe 306 kundër , duke e detyruar Johnson të kërkojë një tjetër shtyrje të datës për Brexit deri më 31 janar të vitit 2020./CNA.al

LEXO TE PLOTE